Polska - Świat nauki

Konferencja Rektorów apeluje o "zaniechanie wypowiedzi stygmatyzujących"

2020-06-19 11:26:46

Czerwiec 2020 r. jest okresem dosyć gorącym w polskiej polityce. 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Kandydaci na prezydenta RP wyszli na ulice, przy przemawiać do swoich wyborców. Na niektórych wiecach padały mocne słowa, a największe kontrowersje, wzbudziła kwestia społeczności LGBT+, którą część polityków zaczęła traktować jako szkodliwą i groźną "ideologię". Głos w sprawie zabrali rektorzy polskich uczelni.

Człowiek pokazuje

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich to organizacja reprezentująca polskie środowisko szkolnictwa wyższego. Została utworzona w 1997 r przez 73 rektorów polskich uczelni, które mają uprawnienia do nadawania tytułu doktora. Obecnie instytucja zrzesza 108 rektorów szkół wyższych.

Konferencja Rektorów o mowie nienawiści

18 czerwca 2020 r., KRASP opublikowało apel skierowany do uczestników debaty publicznej. Przedstawiciele Konferencji proszą o - (...) zaniechanie wypowiedzi stygmatyzujących jakiekolwiek osoby lub grupy społeczne.

W dalszej części apelu, Rektorzy przypomina o potrzebie - (...) przeciwdziałania dyskryminacji i nierównego traktowania ze względu na narodowość, płeć religię, przekonania polityczne, niepełnosprawność czy orientację seksualną. KRASP zwraca uwagę, że pisząc te słowa kierują się takimi ideami jak prawa człowieka, tolerancja i wzajemny szacunek.

Zobacz też: Co robi rektor na uczelni?

LGBT+ w debacie publicznej

Na koniec Konferencja Rektorów wskazuje, że to, co dzieje się w publicznym dyskursie to nic innego jak atak na osoby LGBT+, które również są częścią środowiska akademickiego w Polsce. Obraźliwe słowa rzucane pod ich adresem, godzą w całą polską społeczność uczelnianą.

Organizacja przypomina też, że wolność słowa musi zawierać w sobie te szacunek dla innych ludzi - bez względu na to, kim są.

Całą treść komunikatu i inne podobne dokumenty wydawane przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich przy podobnych okazjach, można znaleźć na ich stronie:

  • https://www.krasp.org.pl/pl/Aktualnosci/?id=21284/Apel_Prezydium_KRASP_o_zaniechanie_wypowiedzi_stygmatyzujacych_jakiekolwiek_osoby_lub_grupy_spoleczne

KSK

fot. Lukas z Pexels

Źródło: krasp.org.pl

Słowa kluczowe: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Apel, Czerwiec 2020, LGBT, Stygmatyzacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe konkursy NCN: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2

Dowiedz się, kto może zdobyć jakie dofinansowanie!

Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickego 2020/2021

Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia MNiSW dotyczące prowadzenia zajęć, inauguracji roku akademickiego i działania instytucji uczelnianych.

Covid-19 a promieniowanie
Ekspert NCBJ opowiada o potencjale promieniowania jonizującego w leczeniu COVID-19

Czy małe dawki promieniowania mogą pobudzić organizm do lepszej walki z wirusem SARS-CoV-2?

Polecamy
Narodowe Centrum Nauki - start nowego konkursu POLS oraz kolejne edycje OPUS i PRELUDIUM

OPUS 19, PRELUDIUM i POLS... poznaj szczegóły konkursów ogłoszonych przez NCN i zdobądź finansowanie dla swoich badań!

Program "Go4Poland - Wybierz Polskę!" 2020 - staże dla Polaków studiujących za granicą!

Czy studenci wybiorą Polskę? To wielka szansa na powrót do kraju i zdobycie cennego doświadczenia!

Ostatnio dodane
Nowe konkursy NCN: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2

Dowiedz się, kto może zdobyć jakie dofinansowanie!

Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickego 2020/2021

Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia MNiSW dotyczące prowadzenia zajęć, inauguracji roku akademickiego i działania instytucji uczelnianych.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.