Konkursy - Edukacja

Konkurs Innowator Mazowsza - rusza XII edycja!

2020-09-08 12:56:44

We współczesnym świecie dominującą rolę w zakresie budowy szeroko rozumianego dobrobytu społecznego odgrywa siła swobodnej myśli, bezprecedensowej koncepcji i szerokiej wiedzy. Kreatywność, innowacje i przedsiębiorczość w coraz szerszym zakresie zastępują pracę i kapitał, stając się rdzeniem strategii rozwoju przedsiębiorstw i kształtowania dobrobytu narodów. Innowacje są jednym ze środków budowania trwałej przewagi na rynku.

Innowator Mazowsza 2020 - baner

Co na temat innowacji myśli Schumpeter?

Joseph Schumpeter, jeden z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku i prekursor zainteresowania ekonomii innowacyjnością w gospodarce, w 1942 roku pytał jakże celnie, wręcz proroczo: - liczy się konkurowanie nowym produktem, nową technologią, nowym typem organizacji, czy nowym źródłem dostaw? Wprowadził rozróżnienie między wynalazkiem, innowacją i dyfuzją innowacji. Ciekawe, że zamiast słowa "innowacje" używał obrazowego określenia "nowe kombinacje". Jego zdaniem wynalazek, który nie zamieni się w praktyczną innowację jest pozbawiony znaczenia. Nie można się z nim nie zgodzić – bez innowacji wzrost ekonomiczny byłby niemożliwy. Pozbawiona nowości gospodarka znalazłaby się w stanie trwałej równowagi, a nawet stagnacji, polegającej na ciągłym przepływie tych samych produktów. Byłoby to sprzeczne z naturą systemu rynkowego, którego istota polega na ciągłym udoskonalaniu i wprowadzaniu innowacji.

Przez lata innowacje były kojarzone co do zasady z nowymi technologiami, obecnie w pojęciu tym mieści się także obszar organizacji, marketingu, a nawet polityki. W związku z tym, że innowacje często są wynikiem realizacji unikatowych projektów naukowych, fundamentalną rolę w tym procesie odgrywają przedsiębiorcy oraz naukowcy. Praktyczne zastosowanie efektów  pracy naukowej w postaci nowych produktów i usług przyczynia się do wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego nowoczesnych państw.

Nie sposób wyobrazić sobie obecnej rzeczywistości bez innowacji, zarówno tych, które zostały już wdrożone i stały się powszechne, jak i tych przyszłych, które zapewnią dalszy rozwój. Nadanie innowacjom kluczowej roli w procesach determinujących zjawiska gospodarcze wiąże się z potrzebą wiedzy, niezbędnej do ich tworzenia i wdrażania. Związek "innowacje-wiedza" tworzy najlepszy mechanizm rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

Ranking innowacyjności - na którym miejscu Polska i Europa?

W czerwcu br. Komisja Europejska opublikowała Europejską Tabelę Innowacji (European Innovation Scoreboard), przedstawiającą wyniki w zakresie innowacyjności państw członkowskich UE, z której wynika, że pod względem wdrażania innowacji Wspólnota jako całość radzi sobie obecnie lepiej od Stanów Zjednoczonych i notuje stabilny coroczny wzrost, nadal jednak pozostaje w tyle za globalnymi liderami – Koreą Południową, Australią i Japonią.

W porównaniu do wyniku z 2012 roku Polska w ubiegłym roku osiągnęła o 13 proc. wyższy wynik wskaźnika innowacyjności. Nie oznacza to jednak, że należymy do państw, w których sytuacja poprawiła się od tego czasu w największym stopniu – pod tym względem zajmujemy 9 miejsce. Ponadto, Polska nadal pozostaje w ogonie stawki najbardziej innowacyjnych krajów Unii Europejskiej (wynik oscyluje zaledwie w granicach 60 proc. średniej unijnej).

Rola Województwa Mazowieckiego we wspieraniu kultury innowacyjności

Samorząd Województwa Mazowieckiego konsekwentnie wspiera i promuje innowacje oraz prorozwojowe inicjatywy. Dlatego też Województwo Mazowieckie w ramach inicjatywy Innowator Mazowsza po raz XII nagrodzi najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców i naukowców, które swoim nowatorskim podejściem starają się zmienić oblicze mazowieckiej gospodarki.

Czym jest Innowator Mazowsza?

Innowator Mazowsza to przedsięwzięcie promujące innowacyjne rozwiązania w sektorach biznesu oraz nauki. Ideą konkursu jest wspieranie i promocja postaw proinnowacyjnych oraz budowanie świadomości wśród mieszkańców Mazowsza, w szczególności w środowisku naukowym oraz biznesowym odnośnie roli innowacyjności w rozwoju gospodarczym regionu i zdobywaniu kompetencji opartych na nowoczesnych technologiach. Konkurs ma także za zadanie zawiązywanie i propagowanie współpracy pomiędzy środowiskiem nauki, biznesu i Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Tematyka konkursu obejmuje innowacje techniczne (produktowe i procesowe), organizacyjne, marketingowe i inne o potencjalnej wartości gospodarczej, które mogą zostać wdrożone lub są stosowane w codziennej praktyce biznesowej.

Dla kogo jest Konkurs?

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

  • "Innowacyjna Firma" - przeznaczonej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zarejestrowanych i prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa mazowieckiego, nie wcześniej niż od 1 stycznia 2014 roku. Przedmiotem zgłoszenia może być innowacyjny produkt, usługa lub technologia firmy: wprowadzona już do codziennej praktyki biznesowej, lub pozostająca przed etapem sprzedaży, w momencie, gdy pozyskano środki na komercjalizację.
  • "Innowacyjny Naukowiec" - przeznaczonej dla naukowców z zakończonym przewodem doktorskim lub uzyskanym po 1 stycznia 2016 r. stopniem doktora, których praca doktorska została przygotowana lub obroniona w jednostkach naukowych posiadających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego. Zgłoszona do konkursu praca doktorska dotyczy innowacyjnych rozwiązań, możliwych do wdrożenia w praktyce gospodarczej.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub naukowcem i możesz pochwalić się innowacyjnym produktem bądź rozwiązaniem, koniecznie zgłoś swój udział w XII edycji konkursu do 30 września.

Konkurs Innowator Mazowsza to szansa dla każdego innowatora na wyróżnienie i wsparcie finansowe. Łączna pula nagród to aż 113 tys. zł!

To również okazja na zdobycie atrakcyjnych nagród od partnerów konkursu, m.in.: wsparcia eksperckiego, indywidualnego mentoringu w zakresie oceny potencjału biznesowego projektu, konsultacji merytorycznych z zakresu finansowania, marketingu, aspektów podatkowych i analiz strategicznych, dostępu do przestrzeni coworkingowej, możliwości zaprezentowania rozwiązań przed gronem inwestorów/przedsiębiorców, rocznego biletu na konferencje o tematyce związanej z biznesem, spotkania networkingowo-inspiracyjne, warsztaty o tematyce biznesowej, kursu przygotowującego do rozpoczęcia działalności gospodarczej czy studiów podyplomowych.

Jak wziąć udział?

  • Zapoznaj się z regulaminem konkursu: http://bit.ly/regulamin-konkursu-xii-edycja
  • Złóż wniosek do 30 września 2020 w odpowiedniej kategorii za pośrednictwem strony https://innowatormazowsza.pl/

Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Innowator Mazowsza 2020, Zapisy, Regulami, Informacje, Nagrody
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wyniki konkursu Patchwork ŁÃłdź
Patchwork Łódź - wyniki konkursu architektonicznego

Poznaj zwycięzców i ich projekty na zagospodarowanie terenów wokół dawnych zabudowań kompleksu fabrycznego Karola Scheiblera w okolicy ul. Tymienieckiego w Łodzi.

DIMAQ UNI 2020 - wyniki I etapu konkursu

Zobacz, kto ma szansę na wygraną w konkursie na najlepsza pracę dyplomową z marketingu internetowego!

Informacje o BEST Hacks 2020
Hackathon BEST Hacks 2020 - informacje o wydarzeniu

Weź udział i za pomocą programowania zmień świat na lepszy!

Polecamy
Konkurs "Generacja P - Herosi na Starcie" - zapisy trwają do 20 kwietnia!

Zgłoś swój pomysł na biznes i wygraj nawet 25 000 zł na jego realizację!

Ruszyły zapisy na KOKOS 2020 - poznaj kategorie i zasady konkursu

Poznaj kategorie, w jakich można wziąć udział w konkursie.

Ostatnio dodane
Wyniki konkursu Patchwork ŁÃłdź
Patchwork Łódź - wyniki konkursu architektonicznego

Poznaj zwycięzców i ich projekty na zagospodarowanie terenów wokół dawnych zabudowań kompleksu fabrycznego Karola Scheiblera w okolicy ul. Tymienieckiego w Łodzi.

DIMAQ UNI 2020 - wyniki I etapu konkursu

Zobacz, kto ma szansę na wygraną w konkursie na najlepsza pracę dyplomową z marketingu internetowego!

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.