Polska - Świat nauki

Korekta pracy dyplomowej - o czym warto pamiętać?

2023-05-30 08:12:10

Czerwiec to czas, w którym wielu studentów oddaje swoje końcowe prace licencjackie i magisterskie do sprawdzenia swoim promotorom. Jest to moment, w którym wielu z nich poprawia techniczne szczegóły pracy, o których wielu studentów zapomina podczas pisania. Na co zwrócić uwagę podczas oddawania końcowej wersji tekstu do oceny?

Zobacz też: Ile stron powinna mieć praca magisterska?

praca magisterskaKorekta pracy dyplomowej

Każda uczelnia ma przygotowaną własną instrukcję dotyczącą prac, które należy oddać pod koniec studiów. Wytyczne, które tam się pojawiają, dotyczą nie tylko interlinii, czcionki i jej rozmiaru, ale również tego, jak powinna prezentować się cała praca. Przed oddaniem tekstu, warto więc zwrócić uwagę na szczegóły, które można poprawić od strony edytorskiej, co wpłynie na lepszą prezentację naszej magisterki, czy też licencjatu.

Interlinia i czcionka pracy magisterskiej

Warto sprawdzić w instrukcji pisania pracy, jakie wymogi ma nasza uczelnia względem pracy licencjackiej i magisterskiej. Najczęściej możemy przeczytać, że należy w nich użyć czcionki Times New Roman wielkości 11 w tekście głównym, za to w przypisach powinna mieć ona wielkość 10. Ustawienie interlinii, czyli światła między wersami, również może wpłynąć na pojawienie się kilku dodatkowych stron w naszej pracy. Wiele uczelni przyjmuje, że powinna ona wynosić 1,5 w tekście głównym i 1,0 w przypisach.

Wcięcia akapitowe w pracy dyplomowej

Aby nasza praca dobrze się prezentowała, musimy również pamiętać o wcięciach akapitowych. Jest to przerwa, która pojawi się w pierwszym wersie nowo rozpoczętego akapitu. Dzięki niemu wizualnie podkreślimy początek nowej myśli w naszej pracy. To ustawienie warto było jednak ustawić na początku pisania swojej pracy. Robiąc to na koniec, możemy liczyć się z nieprzyjemnościami, które trzeba będzie później naprawiać, jak przesunięcia w nagłówkach i tabelach.

Spis treści racy magisterskiej i licencjackiej

Zadbajmy również o to, aby nasze spis treści było czytelne i zaktualizowane do najnowszej wersji naszej pracy. Wielu studentów pisze je na początku swojej pracy, tak aby mieć ogólny zarys swojego pomysłu. W trakcie pisania pracy pojawiają się jednak nowe wiadomości lub ich brak co wpływa na dalszy przebieg pracy. Warto więc pousuwać z niego nagłówki, które nie pojawiły się w naszej pracy dyplomowej. 

Numeracja stron pracy dyplomowej

Wspominając o spis treści, musimy również pamiętać o ustawieniu numeracji stron w odpowiednim miejscu. Numery mogą się pojawić na pierwszych stronach tytułowych. Dzięki specjalnym ustawieniom, który oferuje program, jest to jednak możliwe bez wliczania tych kartek, na których pojawi się tytuł naszej pracy i informacje dotyczące promotora. 

BS

fot.

Słowa kluczowe: praca dyplomowa, licencjat, magister, edycja tekstu, spis treści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dni edukacji
3. edycja Dnia Edukacji Finansowej

Poznaj szczegóły wydarzenia.

szkoła
Jakie języki obce cieszą się największym zainteresowaniem w szkołach?

Czy uczniowie często decydują się na język rosyjski?

Polecamy
MNiSW przekaże 7 mln zł na wsparcie projektów studenckich kół naukowych

Inicjatywy studentów otrzymają znaczne wsparcie.

Konkursy na dofinansowanie z NCN - terminy składania wniosków i ogłoszenia wyników

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejne konkursy. Poznaj zmiany w konkursie OPUS oraz dowiedz się więcej o SONATA, PRELUDIUM i PRELUDIUM BIS.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne