Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Kto to jest rektor? Czyli co robi najważniejsza osoba na uczelni

2020-04-28 13:53:27

Uczelnia, jak każda instytucja, musi być przez kogoś zarządzana. Oczywiście, niezbędna do tego jest też odpowiednia administracja. Na jej czele musi jednak stać ktoś jeszcze. Tym kimś jest właśnie rektor uczelni. Choć jego rola nie zalicza tylko do zarządzania uczelnią, to właśnie to jest esencją jego stanowiska. Kompetencje rektora sięgają jednak znacznie dalej. Oto kim jest najważniejsza osoba na uczelni!

Rektorzy Polskich Uczelni

Rektor - definicja

Rektor to tytuł, nadawany osobie zarządzającej szkołą wyższą. Dawniej był też używany przez zwierzchników niektórych instytucji kościelnych i zakonów. Pierwszy raz pojawił się już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, w którym rektorzy byli namiestnikami podlegającymi prefektom (reprezentant władcy).

Mówiąc o rektorach lub zwracając się do nich, należy pamiętać o odpowiednim tytułowaniu ich mianego "jej/jego magnificencji".

Etymologii słowa "rektor" możemy dopatrywać się w języku łacińskim, gdzie rector to "władca" "zarządca".

Co robi rektor?

W skład szeroko pojętego zarządzania uczelnią wchodzą takie rzeczy jak ustalanie planów i strategii dotyczących polityki kadrowej, badań prowadzonych na uczelni i kształcenia. Siłą rzeczy, odpowiedzialny jest też za dysponowanie finansami uczelnianymi. Rektor to też pośrednik pomiędzy szkołą wyższą a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jako przedstawiciel danej szkoły wyższej, rektor zatwierdza i podpisuje umowy pomiędzy instytucjami naukowymi. Oprócz zarządzania uczelnią i podejmowania decyzji najwyższego szczebla, rektorzy pełnią też funkcję reprezentatywną - występują i przemawiają na uroczystościach.

Rektorzy posiadają też swoich zastępców - prorektorów. Zajmują się oni sprawami z konkretnego zakresu, takimi jak dydaktyka, jakość kształcenia, sprawy studenckie itd. Rektorzy mogą też oddelegować do konkretnych zadań komisje i zespoły rektorskie, np. w kwestii przyznawania zapomóg od uczelni i stypendiów.

Warto też wspomnieć, że rektor może ogłaszać godziny oraz dni rektorskie, czyli takie, w trakcie których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne na uczelni.

Kto może zostać rektorem?

Rektor jest wybierany drogą głosowania. Kadencja rektora trwa 4 lata. Maksymalnie, jedna osoba może urzędować na tym stanowisku przez 2 następujące po sobie kadencje. By zostać kandydatem na rektora, trzeba posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Obowiązkowo, należy też być pracownikiem naukowym, zatrudnionym w szkole wyższej, do której wyborów rektorskich się przystępuje.

Uroczysty strój akademicki rektora

Jednym ze sposobów na poznanie rektora jest zwrócenie uwagi na jego ubiór. Kluczowym elementem są tutaj insygnia władzy rektorskiej. Jest to łańcuch, berło oraz najczęściej czerwona toga, przyozdobiona dodatkowo futrem.

Oczywiście, rektorzy nie ubierają się w ten sposób na co dzień. Jest to strój odświętny, który ubierany jest jedynie podczas uroczystości na uczelni i oficjalnych wystąpień publicznych. To właśnie wtedy najłatwiej jest rozpoznać rektora, ponieważ na co dzień, będzie pewnie chodził ubrany jak każdy inny pracownik uczelni.

KSK

fot. Krzysztof Zatycki

Źródła: wikipedia.org; uw.edu.pl;

Słowa kluczowe: Rektor definicja, Kompetencje Rektora, Magnificencja, Tytuł
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
przemoc w szkołach aktorskich
Koło Młodych SFP o przemocy w szkołach o profilu artystycznym [Oświadczenie]

"Uważamy, że w szkołach, wobec których pojawiły się publiczne zarzuty powinny zostać powołane zewnętrzne komisje."

akademik studencki
Różne rodzaje zakwaterowania dla studentów Kraków

Sprawdźcie najważniejsze informacje dotyczące rodzajów zakwaterowania dla osób pobierających wyższe wykształcenie.

Polecamy
Zobacz podstawowe części składowe pracy dyplomowej!
Jak napisać streszczenie pracy dyplomowej?

Zobacz, jak stworzyć abstrakt pracy licencjackiej lub magisterskiej!

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Ostatnio dodane
przemoc w szkołach aktorskich
Koło Młodych SFP o przemocy w szkołach o profilu artystycznym [Oświadczenie]

"Uważamy, że w szkołach, wobec których pojawiły się publiczne zarzuty powinny zostać powołane zewnętrzne komisje."

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!