Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Magisterka z koronawirusa - przykładowe tematy prac dyplomowych o COVID-19

2020-03-20 11:41:46

Początek roku 2020 przyniósł nam wszystkim naprawdę ciężką sytuację. Koronawirus stał się tematem nr 1 i sprawił, że w pewnym stopniu cały świat wstrzymał oddech. Gdzie nie spojrzeć, odwoływane są większe i mniejsze wydarzenia, ludzie przestają wychodzić z domów i pracują zdalnie a świat cyfrowy stał się dla nas istotniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej. Na tej nieciekawej sytuacji w pewien sposób mogą jednak "skorzystać" studenci, którzy dostali naprawdę sporo rzeczy do opisania w swoich pracach dyplomowych.

Człowiek w kwarantannie, koronawirus

Czy można pisać pracę dyplomową o koronawirusie?

Generalnie, samo wybranie tematu takiego jak ten nie powinno stanowić problemu. Tak naprawdę jest to kwestia taka, jak każda inna. Co więcej, jest to coś, czego doświadczyliśmy na własnej skórze więc, być może łatwiej będzie na to opisać. Z drugiej strony, trzeba pamiętać o powstrzymaniu się przed prezentowaniem osobistych doświadczeń i anegdot - to ma być praca naukowa, nie nasza relacja z wydarzeń.

Największą przeszkodą, jaka może Was czekać jest znalezienie odpowiedniej naukowej literatury na ten temat. Co prawda naukowcy z całego świata udostępniają za darmo wyniki swoich badań aby znaleźć lek, stale pojawiają się też liczne statystyki liczbowe, jednak na objaśnienia i opracowania trzeba będzie jeszcze poczekać… lub samemu je przygotować.

Napisanie pracy dyplomowej o koronawirusie jest więc raczej dobrym wyjściem dla doktorantów, których doktorat musi posiadać wartość dodaną i opowiadać o czymś nowym. Dobrze więc jak zawsze w takim przypadku, skonsultować się ze swoim promotorem, sprawdzić dostępność źródeł, ocenić swoje możliwości i razem podjąć decyzję.

Przykładowe tematy prac dyplomowych o koronawirusie

Jeżeli choroba COVID-19 spowodowana przez wirusa SARS-CoV-2 jest dla nas na tyle atrakcyjne, że chcemy o niej napisać, to proponujemy się skupić na następujących zagadnieniach:

Socjologia

Wpływ wirusa na społeczeństwo i jego zachowanie jest ogromny, a jego analiza i opisanie może się okazać niezwykle ciekawe i wartościowe. To w jaki sposób różni ludzi podchodzili do zagrożenia, wielkie zakupy, przestrzeganie i lekceważenie zaleceń rządu - same zachowania jak i motywacje to co coś, na co z pewnością warto zwrócić uwagę.

Ciekawe może się też okazać spojrzenie na różnice w zachowaniach, w różnych kręgach kulturowych, w końcu Koronawirus rozprzestrzenił się niemal na cały świat, a każdy naród reagował na niego w zróżnicowany sposób. Nie można też zapomnieć o roli social mediów w dobie pandemii i kwarantanny.

Dziennikarstwo

Media stały się jedną z najważniejszych rzeczy w dobie koronawirusa. To one stały za tym, jakie przekazy docierały do społeczeństwa i w znacznym stopniu przyczyniły się do kształtowania postaw, jakie przyjmowało. Wiarygodność przedstawionych informacji, analiza źródeł i ewolucji tematu na przestrzeni rozwoju epidemii i pandemii, zagadnienie etyki dziennikarskiej i obiektywności - potencjał na pracę dyplomową z tej dziedziny jest naprawdę spory.

Ekonomia

Zamknięte fabryki, taniejąca ropa, chaos na giełdzie i rynku walut... SARS-CoV-2 wprowadził spore zamieszanie w świecie ekonomii. Można też spojrzeć na to, jakie były podejścia do zaradzenia tym problemom, do czego ostatecznie doprowadziły i w jaki sposób korespondują one z teoretycznymi zagadnieniami ekonomicznymi.

Nie zapomnijmy też, że Koronawirus to nie jedyna choroba w historii ludzkości, więc porównanie reakcji rynków na epidemie o różnej skali również może okazać się niezwykle ciekawe, podobnie jak ich wpływ na poszczególne branże i wyniki firm świadczących różne usługi.

Prawo

Nie da się ukryć, że jednym z fundamentów, na których trzymał się świat w okresie pandemii, jest właśnie prawo. Przegląd tego, jakich przepisów użytko, by wprowadzić wykorzystane środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii, na ile ich wybór i użycie było zgodne z prawem i uzasadnione, analiza aktów prawnych związanych z sytuacjami kryzysowymi i ich ocena w kontekście konfrontacji z pandemią... a wszystko to w skali wybranych krajów, jak i całych wspólnot międzynarodowych i paktów.

Medycyna

To chyba rozumie się samo przez się - koronawirus z pewnością będzie na ustach i piórach naukowców na całym świecie, choć ciężko stwierdzić, kiedy dokładnie jego zagadka zostanie rozwiązana. Metodologia prowadzenia badań, rozprzestrzenianie się się choroby czy analiza podobnych wirusów i przenoszenia się zarazy ze zwierząt na ludzi - wciąż jest sporo rzeczy do opisania i zbadania.

KSK

fot. cottonbro (za: pexels.com)

Słowa kluczowe: Tematy prac magisterskich licencjackich doktorskich, o czym pisać, SARS-CoV-2, pomysły propozycje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Zmęczeni studenci
Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

Chcesz rozpocząć drugi kierunek, ale nie wiesz, czy sobie poradzisz? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce!

Polecamy
studia pedagogiczne
Wszystko, co trzeba wiedzieć o studiach pedagogicznych

Tutaj znajdziesz kilka faktów na temat tego kierunku.

Zobacz, czego nauczysz się wybierając studia kosmetologiczne!
Jak wyglądają studia kosmetologiczne?

Zobacz, czego nauczysz się wybierając studia kosmetologiczne!

Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.