Kursy i szkolenia - Edukacja

Mentoring i doradztwo zawodowe - na co mogą liczyć uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu?

2020-08-12 11:36:34

Oprócz rozwijania kompetencji technologicznych i umiejętności komunikacyjnych, uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu mogą skorzystać ze spersonalizowanego programu mentoringu. Dowiedz się, na czym polega i dlaczego warto z niego skorzystać.

Zobacz też: Uniwersytet Sukcesu - druga edycja projektu

Mentoring

Jakiego wsparcia udzielają mentorzy Uniwersytetu Sukcesu?

Istotą mentoringu, który uzupełnia program Uniwersytetu Sukcesu, nie jest wykonywanie zadań za podopiecznych, a wskazanie im właściwego kierunku na drodze do realizacji założonych celów. Mentorzy udzielają różnorodnego wsparcia m.in. pomagają w zakresie ustalania programów rozwoju własnego oraz kształcenia. Uczestniczki otrzymują od nich wskazówki, jak zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania nowej pracy. Mogą liczyć na praktyczne rady - jak uporać się z problemami administracyjnymi, technicznymi lub społecznymi, z którymi borykają się młodzi ludzie zwłaszcza na początku drogi zawodowej. Mentorzy z konkretnych firm udzielają informacji o kulturze danej organizacji i jej podstawowych wartościach.

- Mentorzy, którzy wzięli udział w Uniwersytecie Sukcesu 2019 podkreślali ogromną satysfakcję z pomocy młodym podopiecznym Fundacji Digital University w zdobyciu cennych umiejętności i kwalifikacji z obszaru nowych technologii – opowiada Elżbieta Wojciechowska, dyrektor programowa Fundacji Digital University. - Udział w projekcie pozwolił im spojrzeć na swoje dotychczasowe doświadczenia i osiągnięcia z nowej perspektywy. To możliwość pracy nad empatią, tak bardzo ważną w dzisiejszych czasach.

Zobacz też: Rozmowa z Elżbietą Wojciechowską, dyrektor programową Fundacji Digital University

Jak wygląda współpraca pomiędzy mentorami a uczestniczkami?  

- W projekcie biorą udział dziewczyny, które stoją na progu wejścia na rynek pracy. Jest to niezwykle ważny moment w życiu, wzbudzający różne (czasem skrajne) emocje, uczucia. Początkowo może towarzyszyć temu zarówno ciekawość, radość, jak również lęk, niepewność we własne siły, możliwości. Mogą pojawiać się obawy czy ja sobie poradzę? Czy mi się uda? Czy dam radę? Podczas treningu prowadzonego przez psychoterapeutę, uczestniczki projektu mają przestrzeń aby wyrazić swoje niepokoje, odnaleźć swoje zasoby, mocne strony, zwiększyć wiarę w siebie i otrzymać wsparcie - wyjaśnia Anna Kabacińska, psychoterapeutka ze Szkoły Gestalt. - To dzięki uświadomionym i wydobytym zasobom własnym oraz wsparciu, dziewczyny mogą poradzić sobie z trudnościami, które pojawić się mogą na każdym etapie projektu. Doświadczenie większej otwartości na siebie i innych osób z grupy, sprzyja w znacznie bardziej efektywnemu korzystaniu z dalszych warsztatów projektu. Jako psychoterapeutka, jest to niezwykle wzruszające doświadczenie towarzyszenia dziewczynom w procesie otwierania się na siebie i na innych. Poruszające jest bycie świadkiem tworzenia się grupy, w której uczestniczki wzajemnie się wspierają i motywują.

- Najważniejszą rolą mentora jest wsparcie motywacji. Kursy, do których uczestniczki przystępują wymagają systematyczności i zaangażowania - uzupełnia Elżbieta Wojciechowska. - Pierwsza edycja projektu pokazała nam, że dziewczyny łatwiej zniechęcają się przy napotkanych trudnościach. Niskie poczucie własnej wartości i sprawczości powodują, że uczestniczki szybko deprecjonują swoje możliwości, a wyuczona bezradność powoduje, że biernie czekają na pomoc. Uczestniczki rozpoczynają spotkania z Mentorami po zakończeniu I etapu projektu. W tegorocznej edycji spotkania odbywają się online. Zakładamy 5-6 spotkań do końca stycznia 2021.

Mentorzy odpowiadają: dlaczego warto wesprzeć Uniwersytet Sukcesu?

- Cieszymy się, że po raz drugi mamy możliwość być częścią projektu Uniwersytet Sukcesu - mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden. - Pierwsza edycja pokazała, że pozytywnie wpłynął on na wiele młodych kobiet, które muszą mierzyć się z trudnymi wyborami życiowymi. Chcemy w dalszym ciągu wspierać je w budowaniu umiejętności i kompetencji niezbędnych do wejścia na rynek pracy. Jesteśmy przekonani, że udział w programie wzmocni uczestniczki nie tylko w zakresie wiedzy o nowych technologiach, ale także przyniesie doświadczenie pomocne w rozwoju osobistym i zawodowym.

- W Amazon wierzymy, że odważne i ambitne poszukiwanie własnej drogi zawodowej, a następnie rozwijanie swoich umiejętności pozwala w pełni wykorzystać drzemiący w każdym z nas potencjał. Chcemy towarzyszyć uczestniczkom programu Uniwersytet Sukcesu w tej przygodzie. Jesteśmy firmą, która posiada różnorodną wiedzę w wielu dziedzinach, dlatego pragniemy się nią dzielić, aby aktywnie wspierać lokalne społeczności i kobiety biorące udział w programie – mówi Blanka Fijołek, CEE PR&Community Manager w Amazon i dodaje – W Amazon oferujemy szereg możliwości, od pracy w IT, HR, działach technicznych czy księgowości. Na specjalnych warsztatach uczestniczki mogły dowiedzieć się nieco więcej na temat świata technologii i zawodów przyszłości oraz tego, w jaki sposób przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Co daje uczestniczkom Uniwersytet Sukcesu?

Inicjatywa dotarła do wielu osób, które wśród korzyści płynących z uczestnictwa, wymieniają m.in. zdobycie odwagi do działania i realizacji własnych pomysłów. Uniwersytet Sukcesu miał pomóc uświadomić, że konsekwencja i pracowitość to cechy niezbędne by coś osiągnąć. Uczestniczki podkreślają, że podczas czasu trwania programu nawiązały wiele wartościowych relacji, nie skończyły się wraz z zakończeniem Uniwersytetu Sukcesu. Szczególny wpływ wywarły spotkania z mentorami, które uświadomiły dziewczynom, że ograniczenia istnieją tylko w ich świadomości.  

MN

fot. mentatdgt z pexels.com

Słowa kluczowe: uniwersytet sukcesu, program edukacyjny, przyszła praca, dobry start w życiu, mentor
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Program Challenger 2.0
Challenger 2.0 - trwa nabór na bezpłatne warsztaty design thinking

Dołącz do programu i zyskaj wsparcie dla swoich pomysłów od zarządców i właścicieli centrów handlowych!

Letnie kursy w Krakowskich Szkołach Artystycznych [WRZESIEŃ 2020]

Szycie haute couture, przygotowywanie ubioru i nakryć głowy... poszerz swoje umiejętności z KSA!

Spacją się skacze 2020 - infomracje o inicjatywie

Spacją się skacze czy strzela? Poznajmy odpowiedź w cyklu artykułów, podcastów i wideoesejów poświęconych grom!

Polecamy
Uniwersytet Sukcesu 2020 - rozpoczęła się 2. edycja projektu!

Pomoc w wejściu na rynek pracy dla podopiecznych domów dziecka, osób w trudnej sytuacji finansowej czy osobistej.

Uniwersytet Sukcesu 2019 - szczegóły 2. etapu

Niemalże 120 dziewcząt i 160 godzin warsztatów. Rusza kolejna część cyklu wydarzeń, który pomaga młodym kobietom wejść na rynek pracy!

Ostatnio dodane
Program Challenger 2.0
Challenger 2.0 - trwa nabór na bezpłatne warsztaty design thinking

Dołącz do programu i zyskaj wsparcie dla swoich pomysłów od zarządców i właścicieli centrów handlowych!

Letnie kursy w Krakowskich Szkołach Artystycznych [WRZESIEŃ 2020]

Szycie haute couture, przygotowywanie ubioru i nakryć głowy... poszerz swoje umiejętności z KSA!

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.