Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Mit studenckiego portfela

2015-10-16 10:38:35

Wizja studenta-„słoika”, wychudzonego, zabiedzonego i jedzącego chleb z bułką tartą powoli odchodzi do lamusa. Co raz częściej widać na ulicy studentów w markowych ubraniach i imprezujących w drogich klubach, ba! wystarczy spojrzeć na parking pod kampusem. Skąd takie zjawisko?


Przyczyn jest wiele, jednak najważniejszą – niesłychanie szeroka gama uczelni, w tym prywatnych, więc zazwyczaj płatnych. Studia przestały być dobrem dla nielicznych, wyjątkowo pracowitych i inteligentnych młodych ludzi, a stały się produktem, który można kupić przy odpowiednich zasobach finansowych. Właśnie przez fakt, że dawniej w Polsce niełatwo było dostać się i utrzymać na studiach - lub nawet częściej: przeciętnego PRLowskiego rodzica nie było stać na utrzymanie dziecka studiującego w innym mieście – utarło się przekonanie, że studia wyższe to absolutny obowiązek każdego młodego człowieka i „bez magistra roboty nie dostaniesz i zapomnij o awansach”.

Dziś obserwujemy powolne odwracanie się tej tendencji – liczy się konkretna umiejętność, kompetencja, „fach w ręku” i szkoły zawodowe przeżywają prawdziwy renesans. To nic dziwnego, jeśli zdolny spawacz przed 20 rokiem życia może zarabiać nawet do 3 000 netto, a jego starszy kolega po studiach – ledwo najniższą krajową, o ile dostanie uczciwą umowę. Jednakże popularność studiów nie maleje, a wiekowe uniwersytety zmuszone są konkurować z niejednokrotnie lepszą pod względem programowym ofertą uczelni prywatnych.

„Za hajs matki baluj” vs pasztet z dyskontu
Zazwyczaj stan studenckiego portfela równa się pewnemu procentowi zasobności portfela rodziców. To oczywiście nie oznacza, że każda studentka płatnej, prywatnej uczelni będzie obnosiła się z torebką i butami od projektantów, a student woził mercedesem taty. Zazwyczaj młody człowiek jest na tyle zdeterminowany podjęciem perspektywicznego, atrakcyjnego kierunku, że jego rodzice „zaciskają pasa”, niekiedy nawet biorą kredyty, a on sam pracuje na pół etatu, weekendowo lub w trakcie wakacji wyjeżdża do pracy za granicę, byleby tylko móc utrzymać się na studiach.
Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których czuć różnicę pomiędzy zasobnością portfeli rodziców. Nie należą do najprzyjemniejszych.

- U nas jest podział. Ci bogatsi, ci „za hajs matki baluj” trzymają się w kupie i rzadko z nami gadają. Wszystkie imprezy mamy osobno, ciężko też podjąć jakąkolwiek wspólną inicjatywę, typu otrzęsiny czy cokolwiek. Na początku mi to przeszkadzało, bo miałam wrażenie, że mają się za lepszych, ale teraz jest luz – zapewnia Ania, studentka jednej z prywatnych, wrocławskich uczelni. – Po prostu każdy robi swoje i tyle.

Dziewczyna przyznaje, że miewa problemy finansowe. – Po opłaceniu czesnego na studiach i czynszu na mieszkanie zostaje mi niewiele, może dwieście złotych? A przecież trzeba przeżyć cały miesiąc, wypadałoby bilet na autobus kupić… Tylko nie zawsze się da. Najtańsze pasztety z „Biedry” to standard (śmiech). Czasem łapię się prostych fuch, daję korki z polskiego i angielskiego, przygotowuję do matury. Na wakacje szukam pracy za granicą, jak się nie da, to wracam do rodziców i jest trochę lżej.

….a w kieszeni wieje wiatr
Podliczając miesięczny koszt utrzymania studenta w dużym mieście ciężko się dziwić, że mit wychudzonego młodzieńca podtrzymywanego przy życiu za pomocą sycących, aczkolwiek najtańszych napojów chmielowych jest wiecznie żywy. Zwłaszcza pierwszy miesiąc bywa trudny – kaucja za mieszkanie, pierwszy czynsz, czesne w przypadku studiów płatnych, bilet miesięczny, utrzymanie siebie i mieszkania… Takie koszty bywają ciężkie nawet dla rodziców jedynaka zarabiających średnią krajową, a ile musi kosztować utrzymanie większej ilości dzieci? Całe szczęście młodzi, empatyczni ludzie widzą, ile trzeba poświęcić, by studiować spokojnie i nie przejmować się kwestią czystego przeżycia, dlatego co raz chętniej podejmują się dorywczych prac i budują sieć kontaktów zawodowych w miastach, w których studiują.
Tak trzymać!

 

JM

Słowa kluczowe: biedny student, bogaty student, uczelnie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Marketing internetowy [0]
    Kasia
    2017-12-22 14:05:26
    Witam, dobrym źródłem dodatkowego dochodu dla studentów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego są programy partnerskie (jeśli się wie jak tam działać). Sama dołączyłam do grupy osób, która opracowała na to sposób i jestem zadowolona z pieniędzy, dostałam darmowe szkolenie z marketingu internetowego, działam w grupie i mogę zawsze liczyć na pomoc. Jeśli jest ktoś zainteresowany współpracą tutaj można zacząć: http://katarzynaandrzejewska.getleads.pl/jak-zarobic-1623-pln/
  • ..... [0]
    agata
    2015-10-21 14:31:51
    nie wiem czy jestem biedna ale po co wydawać pieniądze skoro mogę je dostawać a przynajmniej ograniczyć wydatki? dlatego wybrałam sobie dobrą opcję jeśli chodzi o konto bankowe,czyli getin, gdzie nie ma żadnych opłat. mam kartę do bankomatu razem z legitymacją. a sama karta jest z takim rysunkiem jaki chciałam na niej mieć :) no a dodatkowo dostaję parę groszy jako dodatek do stypendium.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Studia, kursy czy szkoła policealna?
Studia, szkoła policealna czy kursy zawodowe?

Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepsze!

Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.