Polska - Świat nauki

Młodzi naukowcy powalczą o 100 tys. zł

2013-09-20 11:28:26

100 tys. złotych wynosi nagroda w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej INTER 2013. Za te pieniądze zwycięzcy przeprowadzą swoje badania Do finału zakwalifikowało się13 młodych badaczy reprezentujących nauki humanistyczne, ścisłe, przyrodnicze i medyczne.

Jak poinformowała PAP w czwartek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP), w pierwszym etapie konkursu wnioski na realizację interdyscyplinarnego projektu badawczego złożyło 31 osób – laureatów i stypendystów programów FNP. Jakość naukowa zgłoszonych projektów została następnie oceniona przez panel recenzencki, który wyłonił 13 finalistów konkursu.

O tym, którzy z nich dostaną nagrodę zdecydują teraz umiejętności popularyzatorskie finalistów. 18 października wszyscy przedstawią swoje projekty kapitule konkursowej. Oceniany będzie sposób prezentacji, możliwie interesujący i przystępny.

"Każdy z trzynastu młodych naukowców będzie miał pięć minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu (...) Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w wysokości 100 tys. złotych, w tym 20 tys. złotych indywidualnego wsparcia oraz subwencję w wysokości 80 tys. złotych na realizację projektu badawczego. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność – zwycięzca głosowania publiczności otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych" - wyjaśnia Fundacja w komunikacie prasowym.

Zwycięzców może być wielu - w ubiegłym roku mogło ich być 10. W tym roku kapituła może wyłonić ich dowolną liczbę i nie można wykluczyć, że wszyscy finaliści zasłużą na wsparcie finansowe.

Przed finałową galą finaliści przejdą szkolenie z autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych.

W kapitule konkursu zasiądą naukowcy i popularyzatorzy nauki: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP (który będzie pełnił rolę Przewodniczącego Kapituły), dr Ilona Iłowiecka - Tańska, dr Patrycja Dołowy, dr hab. Marcin Grynberg, dr Paweł Rutkowski (zwycięzca konkursu INTER 2012 a zarazem zwycięzca głosowania publiczności) i red. Krzysztof Michalski.

Finalistami drugiej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER zostali: mgr Michał Choptiany z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, lek. med. Eliza Głodkowska-Mrówka z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Jan Guzowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, dr Konrad Juszczyk z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dr Agnieszka Kaczor z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, mgr Anna Orylska z Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, dr Alicja Sielicka z Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Joanna Sułkowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Sławomir Wacewicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr Piotr Wasilewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, dr Halina Waś z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie i dr Remigiusz Worch z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie.

Zmagania młodych naukowców będzie można obejrzeć 18 października (piątek), od godz. 16:30 do 21:00, w Pałacu Zamoyskich na ul. Foksal 1/2/4 w Warszawie.

Patronem medialnym konkursu jest serwis PAP Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: fundacja na rzecz nauki polskiej inter 2013 młodzi naukowcy konkurs 100 tys zł nagroda
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Lista szanghajska 2020 - polskie uczelnie w rankingu najlepszych na świecie

Zobacz na jakim miejscu uplasowały się polskie uczelnie wśród 1000 najlepszych w 2020 r.

KWarantanna anrdowa na studiach
Kwarantanna narodowa a działalność uczelni. Jak będą wyglądały zajęcia od 28 grudnia?

Kolejny komunikat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne