Z Polski - Studencka Polityka

Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

2010-12-14 14:34:14

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Wszystko za sprawą nowej ustawy o finansowaniu szkolnictwa wyższego, która ma wejść w życie od 1 października 2011 r. Na jej mocy zmieni się podział środków na uczelniane stypendia - więcej pieniędzy będzie przeznaczonych na stypendia socjalne, natomiast dobre oceny nie będą już tak wysoko premiowane.

Do tej pory polskie uczelnie po równo dzieliły kwoty przeznaczone na stypendia. Po reformie proporcje te ulegną drastycznym zmianom - 3/4 pieniędzy będzie szło na pomoc socjalną, zaś pozostała 1/4 na stypendia naukowe. Oznacza to, że liczba studentów w całej Polsce otrzymujących takie stypendia spadnie z ok.250 tysięcy do co najmniej 180 tysięcy.

Czym jest to spowodowane? Odpowiadają za to nalegania banku światowego oraz OECD. W większości krajów zachodnich nie istnieje system finansowania stypendiów naukowych, gdyz studia są tam uznawane za wartość samą w sobie. Po co płacić komuś za coś, co i tak powinien robić dobrze?

JUR

Słowa kluczowe: mniejsze stypendia naukowe socjalne wyniki w nauce pieniądze studenci fundusze pomoc socjalna reform
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • hmm [0]
  Ktoś
  2011-08-09 18:07:29
  Wiecie... najprościej powiedzieć, że większości nie przysługuje, nie wiem, skąd macie takie informacje. U mnie wiele studentów, gdyby nie ta pomoc w ogóle nie mogliby uczęszczać na studia, bo ich nie stać. Bezczelne te komentarze! Może najlepiej niech studiują sami bogacze i zgarniają miliony z naukowego, a biedni niech idą do szkół zawodowych i niech nie studiują, tak? Co za dyskryminacja! Co Wy macie w głowach ludzie? Cy Waszym zdaniem naprawdę biedacy nie zasługują na tą pomoc i darmową edukację na szczeblu wyższym? Każdy, jak mówi prawo ma prawo do bezpłatnej edukacji!
 • socjalne [0]
  mozgy
  2011-07-11 19:09:46
  Najlepsze w tym wszystkim jest to, że jak nie dostajesz kasy od rodziców, to żeby zostać uznanym za osobę niezależną finansowo musisz spełnić łącznie trzy warunki: zarabiać więcej niż najniższa krajowa w tym roku kalendarzowym i w ubiegłym roku kalendarzowym, oraz złożyć oświadczenie że się nie ma wspólnego z rodzicami gospodarstwa domowego. Niezła beczka. Właściwie to nie do końca wiem co mam teraz zrobić - mam średnią powyżej 4,5, do tego pracuję i zarabiam niewiele więcej niż najniższa krajowa, ale ponieważ za ub rok nie mam wymaganych dochodów prawdopodobnie będę się musiała pocałować w cztery litery. Cóż, da się przeżyć za 1000zł, ale stypendium, jakiekolwiek, znacznie poprawiłoby mi standard i samopoczucie.
 • Re: na zachodzie [0]
  Odpowiedź na: na zachodzie
  vldk
  2011-06-28 14:56:57
  Na zachodzie w krajach naprawdę rozwiniętych: (WB, Niemcy, Francja, no nawet USA) studia rzeczywiście mają wartość. Czemu? Bo tam można znaleźć pracę nie mając ukończonej żadnej szkoły (wyjątek - ostatni kryzys)! W Polsce osoba po studiach, podyplomówce i 3 językami ma mniejsze szanse niż osoba ze znajomościami. Prosty przykład z mojej okolicy: Na stanowisko w UGiM o posadę ds. Ochrony środowiska ubiegały się dwie osoby. Młody chłopak po technikum leśniczy, ze studiami Ochrony środowiska i podyplomowką w zakresie Architektury krajobrazu i starsza pani po technikum. Zgadnijcie kto dostał pracę. Dzisiejsza Polska to kraj w którym powodzi się lepiej przelotnym bezrobotnym (nie prawdziwym w rejonach gdzie bieda, aż piszczy), ludziom żyjącym na garnuszku pomocy społecznej, ludziom z bogatą teczką znajomości, rencistom (nie tym prawdziwym, ale tym co mają chorobę psychiczną i wychowują dzieci, albo chorym na Bergera od 20 lat i biorącym rentę), złodziejom, kombinatorom i bogaczom. Młody zdolny Polak i tak musi czuć się jak Janko muzykant zastanawiając się skąd wziąć pieniądze. Może jak przysłowiowy Janko weźmie się za złodziejstwo. A elity nadal będą się zachwycać zachodnimi studencikami, co przyjeżdżają na wymianę do nas się zabawić.
 • sPRAWIEDLIWOŚĆ!!!! [0]
  ange1987
  2011-06-23 20:44:39
  No tak lepiej, żeby jeszcze więcej bogaczy brało socjalne. Lepiej weźcie się za sprawdzanie bo większa część osób które biorą socjalne ma rodziców za granicą bądź firmy na kogo innego. A np miejscowi mieszkający w pobliżu uczelni mają praktycznie naukę za darmo to niby dlaczego mają za to dostawać pieniądze. A komuś przekroczy o 100 złotych czy o ileś ale za to musi wynajmować mieszkanie i dojeżdżać i temu idzie na te studia ok 700zł i tego nikt nie widzi. Patrzcie po kosztach jakie ponosi STUDENT konkretnie na studia.
 • nie ogarniam [5]
  gość
  2011-06-19 09:44:27
  to jest nie do ogarnięcia!!! wychodzi na to, że Polska to kraj, który nie motywuje do ciężkiej pracy a jedynie do bycia bezrobotnym i osiągania niskich dochodów, w końcu tylko tym ludziom wszystko się należy....
 • Re: No tak... [0]
  Odpowiedź na: No tak...
  studentka
  2011-06-03 08:55:34
  Nic tylko uciekac z tego kraju!!! Nie ma tu przyszłości!!!Brak motywacji !!! Jak zwykle jeżeli zabierają,to zawsze tym co nie powinni!!!!!!!!
 • Re: No tak... [0]
  Odpowiedź na: No tak...
  Mike
  2011-05-27 20:52:24
  Bycie biedakiem jednak bardziej się opłaca
 • Złodzieje!!! [4]
  ja
  2011-02-23 10:04:20
  jw
 • GŁUPOTA [0]
  ZIOM
  2011-01-25 15:28:18
  głupota się szerzy, komuna i tyle, kombinatorzy jadący na stypendiach socjalnych, które im się nie należą, bo ich rodzice mają dochody zza granicy, a w papierach są bezrobotni mają dziś świetne czasy, tych którzy ciężko pracują nie nagradza się za ich pracę, czyli wszystko na odwrót, moje postulaty: całkowita likwidacja socjału, zwiększenie naukowych!
 • na zachodzie [1]
  n
  2010-12-15 11:22:40
  Tak, na zachodzie studia uznawane są za wartość samą w sobie tylko że tam studia są płatne i tu jest spora różnica. Większość moich znajomych który mają stypendia socjalne mają głęboko gdzieś pracę, nic nie robią w wakacje, w czasie roku akademickiego. Ja nie mam stypendium socjalnego, staram się jak najmniej pieniędzy wyciągać od rodziców bo w końcu jestem już dorosła, pracuję w czasie roku akademickiego jak i w wakacje a moi znajomi mają pełen relaks bo mają socjalne.
 • lepiej sponsorować ludzi pracujacych za granicą [0]
  Boberek
  2010-12-15 10:58:49
  No tak Lepiej sponsorować ludzi pracujących za granicą i najlepiej niech takie osoby dostają jeszcze dodatkowe punkty na egzaminach za "robotnicze pochodzenie", a ci którzy sami pracują na swoje i ich utrzymanie niech zostaną obciążeni dodatkowym podatkiem od oddychania. To jest właśnie "sprawiedliwość" społeczna gdzie za pracowitość się karze, a za przekręty i lenistwo nagradza.
 • No tak... [2]
  Nuka
  2010-12-14 21:32:38
  Lepiej być biednym, niż zdolnym....
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
W jaki sposób studenci mogą wspierać obywateli Ukrainy?

Chcesz pomóc uchodźcom z Ukrainy? Sprawdź, co możesz zrobić.

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne