Polska - Świat nauki

Mobilni Internauci to optymiści

2010-04-02 13:16:32
 Użytkownicy mobilnego Internetu to w większości młodzi. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni. Istnieją trzy wzorce użytkowników – Miłośnicy, Obyci i Bierni. Marka iPlus i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej opublikowały raport o wpływie internetu mobilnego na życie Polaków.

Badanie wykazało wyraźne różnice pomiędzy osobami korzystającymi z internetu mobilnego i osobami korzystającym z internetu stacjonarnego. Internauci z dostępem mobilnym to w większości ludzie młodzi – aż 55% z nich korzysta z sieci mobilnie. Mieszkają w dużych miastach, uczą się i mają wysoką samoocenę. Zdecydowana większość tej generacji to mężczyźni (aż 64%). Wśród kobiet tylko 36% wybiera internet mobilny.

Badanie „Mobilność 2010” potwierdza, że Polacy coraz częściej korzystają z nowych technologii (97% uważa że internet jest codziennością). Z internetu korzystają zmieniając zwyczajowe rozwiązania (podczas gotowania korzystają z portalu z przepisami, nie zaś z książki kucharskiej), w pracy (40%), a także w miejscach publicznych (27%), takich jak kawiarnie, puby oraz restauracje. Polscy internauci posługują się siecią w środkach transportu (19%) – w drodze do pracy lub na spotkanie, wykorzystują internet mobilny do zdobywania informacji, utrzymania kontaktów oraz do rozrywki. Raport pokazuje, że do tych trzech czynności dołączyły także zakupy i operacje finansowe (74%).

Badanie wyodrębniło trzy wzorce użytkowników internetu mobilnego – Miłośników, Obytych i Biernych. Grupy te różnią się między sobą sposobem konsumpcji technologii „bez kabla”. Miłośnicy to ludzie zafascynowani nowymi technologiami, czyli internauci, którzy najwcześniej testują nowinki technologiczne oraz są aktywni na blogach i forach. Obyci to prawdziwi użytkownicy sieci, którzy traktują internet jak narzędzie ułatwiające kontakty z bliskimi, zakupy czy zbieranie informacji. Autorzy badania podkreślają, że z punktu widzenia socjologicznego są oni najciekawszą grupą, ponieważ dysponują umiejętnością wdrożenia wszelkich nowości technologicznych do własnego życia. Bierni zaś to najbardziej konserwatywna grupa użytkowników, wykorzystująca technologie w swoim życiu w ściśle określony i ograniczony sposób (np. czytanie maili).

W badaniu zapytano o wpływ, jaki internet mobilny wywarł na życie użytkownika. Okazało się, że możliwość korzystania z internetu mobilnego daje poczucie większej „efektywności osobistej”, która przejawia się w lepszym wykorzystaniu osobistych zasobów (np. czasu i pieniędzy) oraz na posiadaniu większej kontroli nad swoim życiem (tzn. brak straconych okazji). „Mobilni” są również przekonani o swojej wyższej efektywności nie tylko w sferze zawodowej, ale też prywatnej – to ludzie nie tylko wierzący w swoje możliwości, ale i optymistycznie patrzący na świat (są bardziej elastyczni, mniej boją się utraty pracy, widzą więcej możliwości w swoim życiu oraz mają lepszy kontakt z ludźmi). Średnia samoocena użytkowników internetu mobilnego wyniosła 3.18 (w 4 stopniowej skali), natomiast internautów „stacjonarnych” – 3.12.

Prawie 40% respondentów jako korzyść wymieniło lepszy kontakt ze znajomymi i rodziną. W dalszej kolejności wskazywano na ułatwienia w pracy i podczas uczenia się (28%), poczucie mobilności (26%) i stały dostęp do informacji (21%). Badanie wykazało też, że technologia „bez kabla” daje swoim użytkownikom uczucie wolności (47%). Dla mobilnych brak internetu oznacza odcięcie od świata, niemożność uczestniczenia w normalnym życiu.

Badania obalają przekonanie, że internet mobilny rozluźnia kontakty międzyludzkie. Większość respondentów uważa, że technologia mobilna ułatwia utrzymywanie kontaktu ze znajomymi i usprawnia relację z rodziną. W trakcie rozmów face-to-face pojawił się nowy obraz relacji międzyludzkich, które upodobniają się do procesu „zarządzania innymi zasobami”, w przypadku kontaktu z drugą osobą – „zarządzania znajomymi”. Polega to na zupełnie innym sposobie inicjowania kontaktu z drugim człowiekiem, w którym podstawą nawiązania czy podtrzymania relacji jest przede wszystkim dostępność czasowa oraz gotowość do działania, a nie potrzeba kontaktu z konkretną osobą (w centrum aktywności znajduje się działanie a nie uczestnik działania).

Autorem badania jest dr Krzysztof Krejtz z Instytutu Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji SWPS. Projekt został zrealizowany na przełomie 2009 i 2010 roku z inicjatywy iPlusa (mobilnego dostępu w sieci Plus) we współpracy z agencją badawczą Oriaq (Grupa IQS). Badanie „Mobilność 2010” zostało przeprowadzane wielopłaszczyznowo – obejmowało zarówno część jakościową (20 indywidualnych wywiadów pogłębionych), jak i próbę ilościową (ankieta przeprowadzona na grupie ponad 1000 osób pokrywającej się z obrazem populacji internautów w Polsce i dodatkowy tzw. boost na grupie ponad 100 użytkowników popularnych mediów społecznościowych, takich jak „Facebook” i „Wykop” oraz portali poświęconych tematyce internetu mobilnego).

Całość badania jest dostępna na stronach: iplus.pl, mobilnyinternet.blox.pl oraz www.swps.pl. 
 
ip
Słowa kluczowe: użytkownicy internetu internauci internet mobilny badania szkoła wyższa psychologii społecznej swps
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • a jak [0]
    osilek
    2010-04-02 15:21:49
    A co maja byc pesymistami, jak co chwila jakies nowe promocje wychodza. W ciagu ostatniego tygodnia wyszly ze 3 propozycje nowe. Do tego co 2-3 miesiace Orange Free daje jakas wileka promocje (ostatnia, to chyba ta bez modemu oferta). Dzieje sie, maja z czego wybeirac, to i sa pozytywnie nastawieni do swiata.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Wiemy, które badania nad COVID-19 otrzymają dofinansowanie od Nardowoego Centrum Nauki

NCN ogłasza wyniki konkursu SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19.

Dr Anna Budzanowska została nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego

Poznajcie podsekretarza stanu w resorcie nauki odpowiedzialną za wprowadzanie reformy nauki i szkolnictwa wyższego!

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.