Polska - Świat nauki

Monitorowanie absolwentów

2011-04-28 10:07:04

Do tej pory tylko nieliczne uczelnie pytały swoich absolwentów o to, jak radzą sobie na rynku pracy. Ale to się zmieni, bo od października wchodzi w życie ustawa o szkolnictwie wyższym, która mówi o obowiązkowym monitorowaniu ich karier przez uczelnie wyższe. Celem takiego działania jest dostosowanie programu kształcenia do potrzeb rynku pracy.

Jak ocenia dr Jacek Męcina z UW, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan - takie badania mogą służyć współpracy uczelni z pracodawcami, a studenci mogą  wskazywać jakie umiejetności zdobyte na uczelni okazały się tymi najbardziej przydatnymi. Problemem jest jednak fakt, że wartościowe badania na dużej grupie absolwentów nie będa łatwe do wykonania, poniewaz trudno będzie dotrzeć do absolwentów.

Jacek Przygodzki - rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego - nie ukrywa, że pojawił się pomysł, aby założyć stowarzyszenie absolwentów, ale byłaby to zbyt mała grupa, by móc przeprowadzić badania. - Rozważamy też wprowadzenie kart absolwenta Uniwersytetu Wrocławskiego. Będzie można na nie np. uzyskać rabat na jakieś produkty czy usługi, a uczelnia będzie miała dane kontaktowe ich posiadaczy - mówi.

Szkoły, które są zaangażowane w śledzenie losów swoich absolwentów jednogłośnie deklarują, że z biegiem czasu coraz trudniej z taką osobą jest się skontaktować, a im więcej czasu upłynie od odebrania dyplomu, tym trudniej znaleźc chętnych do wypełniania ankiet.

Politechnika Łódzka swoich absolwentów bada od 2009 roku. Przed obroną pracy dyplomowej, pół roku, rok, trzy lata i pięć po ukończeni nauki odpowiadają oni na pytania oceniające np. przydatnośc przedmiotów ze studiów w znalezieniu pracy. Wyniki badań już wpływają na zmiane programów, bo jak twierdzi prof. Krzysztof Jóźwik, prorektor ds. kształcenia, absolwentom brakuje nie wiedzy, ale tzw. umiejętności miękkich. Uczelnia stara się więc oferować studentom szkolenia np. z umiejętności rozwiązywania zespołowo problemów albo z przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Resort nauki niestety nie podpowiada szkołom wyższym, jak śledzić losy absolwentów. - Rozwiązania zależą od uczelni - twierdzi Bartosz Loba, rzecznik ministerstwa. Resort nie nakłada także obowiązku publikowania raportów z badań.

Dr Jacek Męcina alarmuje jednak, aby być ostrożnym ze zmianą programów studiów. - Odnotowanie, co robią absolwenci jest zupełnie czymś innym niż zderzenie ich umiejetności z potrzebami rynku pracy. Ocena programu kształcenia dokonana przez kogoś zaraz po studiach będzie zupełnie inna niż osoby, która funkcjonuje już kilka lat na rynku pracy - podkreśla.

AP/www.p.lodz.pl

Słowa kluczowe: szkoły wyższe uczelnie absolwenci praca monitorowanie zmiana badania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2020 - laureatką kategorii "naukowiec przyszłości" została badaczka z UG

Naukowczyni z Uniwersytetu Gdańskiego została wyróżniona za wkład w badania nad lekiem na raka.

Popularyzator Nauki 2019 - badacz z Uniwersytetu Gdańskiego w finale Gdańsk

Dr Wojciech Glac ma szansę zwyciężyć w kategorii "Naukowiec".

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.