Świat - Świat nauki

Morski stwór sfilmowany przez amerykańskich naukowców [WIDEO]

2014-11-28 13:45:32

W najgłębszych czeluściach Pacyfiku, a dokładnie około 600 metrów pod powierzchnią wody naukowcy odnaleźli i sfilmowali Melanocetus johnsonii, czyli słynnego (choć rzadko widywanego) Czarnego Morskiego Diabła.

17 listopada, uczeni z Monterey Bay Aquarium Research Institute na Oceanie Spokojnym wypuścili w głąb wody zdalnie sterowaną łódź podwodną, która jako pierwsza w historii przyłapała Czarnego Diabła w jego naturalnym środowisku. Naukowcy użyli wyspecjalizowanego sprzętu, aby sfilmować i zrobić zdjęcia dziwacznej rybie, dzięki czemu teraz każdy może się przekonać na własne oczy, jak intrygujące stworzenia żyją w głębiach oceanu. Internauci korzystaja zresztą z tego przywileju, ponieważ Melanocetus johnsonii w krótkim czasie zdobyła miliony wyświetleń na youtube i stała się hitem internetu, chcąc tego, czy nie.

Czarny diabeł, choć wygląda dość przerażająco, nie jest wielkim potworem morskim. Samice tego gatunku osiągają rozmiary maksymalnie do 13,5 cm (ta, sfilmowana 17 listopda ma 9 cm), a samce... do 28 mm! Nie wyglądaja też tak złowieszczo, są raczej bezradne i marnie idzie im znajdowanie pożywienia na własną płetwę. Dlatego, gdy tylko znajdą samicę, „podczepiają się” do niej i para na zawsze zostaje razem. Samce służą swej wybrance już tylko jako „dodatek” dostarczający spermę, gdy samica jest gotowa do prokreacji.

Mlecznobiałe oczy Morskiego Diabła są bezużyteczne w oceanicznych ciemnościach, dlatego ryba ta polega głównie na receptorach zmysłowych rozmieszczonych na całym ciele i w ten sposób bada i odkrywa otoczenie wokół. Melanocetus johnsonii nie doczekała się fachowej nazwy w języku polskim, niemniej jednak w języku angielskim jej określenie to „anglerfish”, czyli „ryba-wędkarz”. Nazwa ta wzięła się od sposobu chwytania ofiar przez tego drapieżnika. Czai się ona w ciemności, przyciągając inne oceaniczne stworzenia emitującą światło długą naroślą na głowie i czeka po prostu na to, aż coś wpadnie jej do zębatego pyska. Z ciekawostek: „angler” to w języku angielskim także „cwaniak”.

Naukowcy liczą na to, że nagranie i dalsze badania pomogą im w dowiedzeniu się czegoś więcej na temat tajemniczego gatunku. Trzymamy kciuki!

AH

Słowa kluczowe: Czarny Morski Diabeł, news, nauka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

Polecamy
Odkrycia dokonali egipscy archeolodzy.
Na południu Egiptu znaleziono posąg sfinksa

Odkrycia dokonali egipscy archeolodzy.

Super-Kamiokande - udoskonalony detektor w Japonii usprawni badania neutrin

Gadolin ma pomóc w obserwacji najbardziej nieuchwytnych, znanych nam cząstek.

Ostatnio dodane
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

Popularne