Sport akademicki - Studia

Mount Elbrus Winter Expedition 2013

2013-02-27 14:43:03

Naszemu rodakowi, Andrzejowi Bargielowi, udało sie w 2010 roku wbiec na Elbrus w czasie 3 godzin i 23 minut. Jednocześnie pobił rekord trasy extreme w biegu na Elbrus, należący wcześniej do Denisa Urubko (3:55 min). Przy sprzyjającej pogodzie, odpowiedniej aklimatyzacji i bez zbędnego obciążenia szczyt można zdobyć w 1 dzień. Nasza trasa jest podzielona na kilka dni ze względu na potrzebę aklimatyzacji, dużą różnicę wysokości i porę roku, którą wybraliśmy na zdobywanie szczytu. Zimą zdobywanie szczytu wiąże się z kilkoma poważnymi utrudnieniami, czyli skrajnie niską temperaturą, która spada często poniżej -40⁰C, nieprzewidywalną pogodą, trudną orientacją w terenie oraz, nierzadko, koniecznością torowania drogi w głębokim śniegu.

Kim jesteśmy?
Paweł: od zawsze przekładający aktywne spędzanie czasu nad błogi wypoczynek. Uczestnik licznych wypraw kajakowych i górskich. Obecnie student 5 roku kierunku finanse i rachunkowość na UW. Na co dzień zawodowo związany z branżą finansową. Każdą wolną chwilę poświęca na wyjazdy, wspinaczkę, nurkowanie, kajakarstwo i planowanie kolejnych podróży. Najchętniej byłby w kilku miejscach na raz.

Dotychczasowe wyprawy:
• Ararat  5131 m n.p.m.
• „Kajakiem przez Polskę” – czyli samotny spływ Wisłą od źródeł do ujścia (1000km)
• Alpy Słoweńskie w tym Debeli Vrh: 2390 m n.p.m.
• Przejścia w Tatrach Wysokich – latem i zimą

Ali: urodził się i wychował w okolicach masywu góry Sabalan w Iranie. Na co dzień przewodnik górski i fotoamator. Ponadto zaciekły fan mountaineeringu, wspinaczki i kolarstwa. Uczestnik wyprawy rowerowej wzdłuż morza Kaspijskiego, liczącej 1200 km. Przede wszystkim podróżnik i wielki miłośnik dzikiej przyrody.

Dotychczasowe wyprawy:
• Damavand 5671 m n.p.m. zimą i latem
• Shah Alborz 4200 m n.p.m. wejście zimą
• Ararat 5137 m n.p.m.
• Sabalan 4811 m n.p.m. różnymi drogami zimą i latem

Plan zdobycia Elbrusu
Sam dojazd na miejsce pociągiem zajmuje 2-3 dni. Okazuje się, że nie ma znaczenia czy jesteś mieszkańcem Polski czy Iranu, ponieważ Aliemu dojazd z Teheranu zajmie również 2 dni. Można na miejsce dostać się również drogą lotniczą. Do Mineralnych Wód z Moskwy lata m.in. Aeroflot. Jedyną przeszkodą w tym wypadku jest maksymalna waga bagażu rejestrowego (20kg), która przy wyprawie zimowej może okazać się niewystarczająca.

Planujemy spotkać się już na miejscu, w miejscowości Terskol, gdzie spędzimy jedną noc i następnego dnia wyruszymy przez wioskę Azau do Stacji Mir (3600 m n.p.m.). W okolicy rozbijemy nasz pierwszy obóz. Kolejny dzień wspinaczki to droga do schroniska Priutt 11 (4100m n.p.m.). Nasza trasa będzie prowadzić przez znaną bazę "Beczki" (3800 m n.p.m.), która jest schroniskiem złożonym z szeregu baraków, przypominających przewrócone beczki. Powyżej stacji Priut 11 planujemy rozbić nasz drugi nocleg. Dalej wszystko będzie zależeć od pogody, która w tym regionie jest wyjątkowo zmienna i nieprzewidywalna. Naszym planem „A” będzie przeniesienie namiotu wyżej, w okolice Skał Pastuchowa (4600 m n.p.m.), o ile pozwoli nam na to pogoda. Scenariusz awaryjny „B” zakłada wyjście aklimatyzacyjne w okolice Skał Pastuchowa, a kolejnego dnia wyjście jak najwcześniej (ok 2:00 - 3:00 w nocy) na atak szczytowy. Jeżeli pogoda nie pokrzyżuje nam szyków, 4 dnia powinniśmy stanąć na szycie niezależnie od scenariusza. W zapasie mamy 3-5 dni na ewentualność załamania pogody i wyczekiwania na bezwietrzne okno.

ip

Słowa kluczowe: mount elbrus winter expedition 2013 zdobywanie szczytu polska wyprawa studenci podróż
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
DSW CUP LEAGUE OF LEGENDS 2020 - informacje o turnieju

Turniej e-sportowy organizowany przez studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Uniwersytet Gdański na Akademickich Mistrzostwach Polski - srebrne snowboardzistki i medal indywidualny

Reprezentacja UG w snowboardzie zaprezentowała się w tej edycji z naprawdę dobrej strony!

Studentka Uniwersytetu Gdańskiego trzecia w Pucharze Świata w łyżwiarstwie 2020 Gdańsk

Poznajcie multimedalistkę i reprezentantkę Polski na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie - Kamilę Stormowską.

Polecamy
Kto najlepszym pilotem wśród studentów?
Kto najlepszym pilotem wśród studentów?

Między 31.05 a 01.06 na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymonowie odbyły się II Akademickie Mistrzostwa na Celność Lądowania, których organizatorem był Akademicki Klub Lotniczy przy współudziale AWr, MOPS Wrocław oraz Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej.

XXV MP Akademii w Siatkówce Kobiet
XXV MP Akademii w Siatkówce Kobiet

AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zorganizuje w tym roku Mistrzostwa Polski Akademii w Piłce Siatkowej Kobiet. Impreza odbędzie się po raz XXV a rozgrywana będzie między 17 a 20 kwietnia.

Polecamy
Ostatnio dodane
DSW CUP LEAGUE OF LEGENDS 2020 - informacje o turnieju

Turniej e-sportowy organizowany przez studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Uniwersytet Gdański na Akademickich Mistrzostwach Polski - srebrne snowboardzistki i medal indywidualny

Reprezentacja UG w snowboardzie zaprezentowała się w tej edycji z naprawdę dobrej strony!