Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Musisz to wiedzieć zanim pójdziesz na studia prawnicze

Prawda o studiowaniu prawa

2020-07-20 10:59:35

Decyzja dotycząca tego, co będziemy studiować przez najbliższe kilka lat jest ważna. Warto się dobrze zastanowić z czym wiąże się studiowanie interesującego nas kierunku. Ten artykuł to pierwszy z serii na temat rzeczy, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze studiów. Na początek, pochylimy się nad studiami prawniczymi - marzeniem wielu ambitnych maturzystów.

Student

Niekoniecznie dla humanistów

Mimo że studenci prawa to w dużej mierze absolwenci klas licealnych o profilu humanistycznym, to umiejętności ścisłe są niezbędne. W analizie problemów i przepisów zazwyczaj nie ma miejsca na filozofowanie. To, co się liczy to logiczne myślenie i zapamiętywanie pewnych schematów. Przewagę będą mieli Ci, którzy realizowali rozszerzony program z matematyki.

Trzeba mieć dobrą pamięć

Wielu studentów czuje frustrację, gdy po raz kolejny muszą zapamiętać ogrom informacji do zaliczenia semestru, ale niestety, taka jest natura studiów prawniczych (przynajmniej w Polsce). Chociaż, oczywiście, najlepiej zarówno zapamiętać, jak i faktycznie zrozumieć sens przyswajanej informacji, to da się niekiedy wykuć coś bez zrozumienia i dostać dobrą ocenę.

Dużo nauki

Pilny student prawa musi poświęcić bardzo dużo czasu na naukę. Spora część procesu uczenia się polega na czytaniu - zazwyczaj podręczników. Bywa, że na przeczytanie i przyswojenie 1000 stron, studenci mają dość ograniczony czas - zaledwie pół semestru. Przy tak obszernym materiale, warto podzielić się robieniem notatek z koleżanką lub kolegą z roku.

Wielu ludzi o podobnym typie osobowości

Jeśli pomyślimy o stereotypowym prawniku, większość z nas wyobrazi sobie osobę zmotywowaną, ambitną i stąpającą twardo po ziemi. Tacy właśnie często są studenci prawa - indiwidualiści nastawieni na sukces, a nagromadzenie tak silnych charakterów w jednym miejscu bywa mieszanką wybuchową.

Aplikacja prawnicza

Po ukończeniu studiów prawniczych, które trwają 5 lat (są to jednolite studia magisterskie), nie możesz jeszcze zostać prawnikiem. Musisz zrobić aplikację prawniczą, która trwa około 3 lata. Każdy mający ambicję podjęcia studiów prawniczych, powinien wziąć pod uwagę to, że droga do zostania prawnikiem bywa kręta, a na pewno długa.

Staże są bardzo ważne

Tak jak w przypadku większości zawodów, praktyka i doświadczenie są często kluczowe na rynku pracy, więc wielu studentów podejmuje się staży nie tylko w trakcie wakacji, ale nawet w trakcie roku akademickiego. Nie jest tajemnicą to, że ludziom mającym kontakty w świecie prawniczym jest po części łatwiej, dlatego staże i uczestnictwo w konkursach są ważne, jeśli chce się pomóc swojej przyszłej karierze prawniczej nie mając wielu znajomości w świecie prawniczym.

Ukończenie studiów prawniczych nie gwarantuje wysokich zarobków

W trakcie robienia aplikacji prawniczej Twoje wynagrodzenie nie będzie Ci pozwalało na opływanie w luksusie. Realne pieniądze, pozwalające na wysoki standard życia, będziesz zarabiać po 30-stce. 

Polecamy również przeczytać atykuł dotyczące tego, czy warto studiować prawo, a także artykuł wyjaśniający rolę promotora.

Marta Wójtowicz

Fot. pixabay.com/geralt

Słowa kluczowe: prawo, porady, prawnik, studiowanie, jak wyglądają studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Prawnik [0]
    HEH
    2020-07-21 09:16:02
    Prawnikiem się jest po studiach, aplikacja jest potrzebna do tego żeby zostać adwokatem, prokuratorem itd, wyspecjalizowanym prawnikiem ;)
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
Zobacz, co warto wiedzieć na temat zdjęcia legitymacyjnego na studiach!
Zdjęcie do legitymacji studenckiej - co warto wiedzieć?

Zobacz, co warto wiedzieć na temat zdjęcia legitymacyjnego na studiach!

Mieszkanie dla studenta we Wrocławiu
Mieszkanie dla studenta we Wrocławiu - jak szukać? Wrocław

Zanim zabierzesz się do poszukiwań miejsca dla siebie, przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę i co najlepiej wybrać.

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne