Polska - Świat nauki

Nagroda Narodowego Centrum Nauki 2020 - poznaj laureatów!

2020-10-15 11:01:28

Dr hab. n. med. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. Jakub Growiec ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz dr hab. Michał Tomza z Uniwersytetu Warszawskiego zostali laureatami ósmej edycji Nagrody NCN. Nagrodzeni naukowcy otrzymają wyróżnienia pieniężne w wysokości 50 tys. złotych.

Zobacz też: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2 - konkursy NCN.

Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2020 - plakatNagroda Narodowe Centrum Nauki - infomracje

Prestiżowe wyróżnienie, jak co roku, trafiło do rąk trzech wybitnych młodych naukowców, którzy dokonali znaczących się odkryć w dziedzinie badań podstawowych prowadzonych w polskiej jednostce naukowej. Nagroda przyznana została w trzech obszarach badawczych:

  • naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce;
  • naukach o życiu;
  • naukach ścisłych i technicznych.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną odwołana została tradycyjna październikowa gala w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Pamiątkowe statuetki laureaci otrzymają podczas uroczystości, która odbędzie się w innym terminie.

Laureaci Nagrody NCN 2020

Nagrodę NCN 2020 w obszarze nauk o życiu otrzymał dr hab. n. med. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który został wyróżniony za znaczące wyniki w badaniach nad mikroRNA jako biomarkerami przypadkowego narażenia na promieniowanie jonizujące oraz powikłań radioterapii. W przeprowadzonych badaniach wykazał, że identyfikowalne w surowicy specyficzne cząsteczki mikroRNA świadczą o nieodwracalnym uszkodzeniu szpiku kostnego przez promieniowanie jonizujące.

- Moje badania dotyczą wykrywania narażenia i przewidywania szkodliwych efektów promieniowania jonizującego. Zmierzają do stworzenia testu diagnostycznego pozwalającego na identyfikację narażenia na potencjalnie śmiertelną dawkę promieniowania, co może przyspieszyć selekcję pacjentów po ekspozycji do ratującego życie przeszczepu szpiku – wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Fendler. - Po etapie szeroko zakrojonych badań nad mechanizmami regulującymi produkcję zależnych od promieniowania mikroRNA oraz nad zastosowaniem opartych o mikroRNA testów diagnostycznych w monitorowaniu powikłań radioterapii, przyszedł czas na prace wdrożeniowe – dodaje.

Dr hab. Wojciech Fendler jest z wykształcenia lekarzem. Ukończywszy studia, rozpoczął badania nad przyczynami powstawania rzadkich typów cukrzycy, ich epidemiologię oraz narzędzia ułatwiające ich diagnostykę. Po uzyskaniu habilitacji w roku 2013 rozpoczął badania nad biomarkerowym zastosowaniem mikroRNA, które realizował wspólnie z badaczami z Harvard Medical School.

Laureatem w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce został prof. Jakub Growiec ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który jest autorem zaawansowanych badań nad wzrostem gospodarczym, szczególnie uwzględniających rolę, jaką odgrywa w nim postęp technologiczny oraz kapitał ludzki.

- Wzrost gospodarczy w długim okresie zależy od postępu technologicznego oraz inwestycji w kapitał i edukację, a od lat 80. XX wieku także od tego, jak szybko postępuje automatyzacja - mówi dr hab. Jakub Growiec. - W moich badaniach staram się uchwycić mechanizmy powodujące, że nowe technologie przekładają się na wzrost oraz zmieniają podział wytworzonego dochodu – zarówno wewnątrz społeczeństw, jak i między krajami. Mam nadzieję, że moje badania pozwolą nieco lepiej zrozumieć przyszłość. Na przykład to, czy czeka nas długotrwałe spowolnienie wzrostu, czy raczej jego przyspieszenie aż do punktu tzw. technologicznej osobliwości.

Jakub Growiec jest profesorem i kierownikiem Katedry Ekonomii Ilościowej SGH. Pracuje też jako doradca ekonomiczny w Narodowym Banku Polskim. W swojej pracy badawczej może poszczycić się imponującym dorobkiem publikacyjnym oraz licznymi nagrodami, a jego wkład w badania nad wzrostem gospodarczym uważany jest za unikatowy.

Wyróżnienie w obszarze nauk ścisłych i technicznych otrzymał dr hab. Michał Tomza z Uniwersytetu Warszawskiego, który został doceniony za opis teoretyczny odziaływań pomiędzy ultrazimnymi atomami, jonami i cząsteczkami.

- W mojej pracy naukowej badam właściwości, dynamikę oraz potencjalne zastosowania materii w ultraniskich temperaturach. Ultrazimna materia to atomy, jony lub cząsteczki o temperaturze bliskiej zera bezwzględnego. W takich warunkach bardzo wyraźnie ujawnia się kwantowa natura świata. W mikroskali, na poziomie atomowym, cały otaczający nas świat opisany jest właśnie przez prawa fizyki kwantowej, a szereg wykorzystywanych obecnie urządzeń, takich jak  laser, tomograf czy GPS, nie mogłoby istnieć, gdyby nie efekty kwantowe – wyjaśnia dr hab. Michał Tomza. - Moim celem jest rozwijanie koncepcji oraz metod teoretycznych do kwantowego opisu i odkrywania właściwości materii w ultraniskich temperaturach, a wyniki, które otrzymuję, są wykorzystywane w nowych eksperymentach na pograniczu fizyki i chemii oraz przyczyniają się do rozwoju nowych technologii kwantowych. - dodaje laureat. 

Michał Tomza jest fizykiem i chemikiem teoretycznym pracującym w Instytucie Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UW. Na co dzień utrzymuje bliską współpracę naukową z wiodącymi na świecie teoretykami oraz współpracuje z grupami eksperymentalnymi z Amsterdamu, Bazylei, Stuttgartu czy Freiburga. Wyniki jego badań mogą przełożyć się na lepsze zrozumienie natury świata w mikroskali, co jest istotne dla wszystkich dziedzin fizyki i chemii, a także rozwoju nowych technologii.

Nagrody dla wyróżnionych przez NCN

Istotny aspekt wyróżnienia stanowią przyznawane laureatom gratyfikacje pieniężne, których celem jest materialne wsparcie badaczy w ich dalszej karierze i rozwoju naukowym. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania fundatorów – polskich przedsiębiorstw i fundacji, którym przyświeca chęć czynnego udziału we wzmacnianiu pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Tegoroczną nagrodę w grupie nauk ścisłych i technicznych ufundowała Fundacja KGHM Polska Miedź, w grupie nauk o życiu – firma Adamed Pharma S.A., zaś rolę współfundatora wyróżnienia w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce objęła firma INGLOT Sp. z.o.o.

Tegoroczni laureaci zostali wybrani spośród 53 zgłoszonych w tej edycji kandydatów na mocy decyzji kapituły, w której składzie zasiadali dyrektor oraz członkowie Rady NCN, a także przedstawiciele fundatorów Nagrody. Kandydatów do Nagrody mogli wskazać byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący Zespołów Ekspertów NCN, laureaci Nagrody z poprzednich lat, a także inni wybitni przedstawiciele świata nauki wskazani przez dyrektora NCN oraz członków Rady NCN.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Narodowe Centrum Nauki, Nagrody, Zwycięzcy, Laureaci, 2020, Gala finałowa, Informacje, Jury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Prezydent powołał Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji i Nauki

Dowiedz się, kim jest powołany przez Andrzeja Dudę nowy członek rządu.

17 paźdzernika - zmiany na uczelniach
Od 17 października studenci w żółtych strefach uczą się hybrydowo, a ci w czerwonych zdalnie

Nowe zmiany w sposobie działania szkół wyższych, w związku z pandemią COVID-19.

Narodowe Centrum Nauki - nagroda 2020
Nagroda Narodowego Centrum Nauki 2020 - poznaj laureatów!

Wyróżniono trójkę młodych naukowców.

Polecamy
Wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki - MAESTRO 11, SONATA BIS 9 i UWERTURA 4

Ponad 210 mln zł otrzymają naukowcy wybrani przez NCN.

Podwyżki dla naukowców - budżet na rok 2020 nie uwzględnia zwiększenia nakładów na wynagrodzenia pracowników akademickich

Niepokojące sygnały związane rządowym projektem wydatków i obietnicami wicepremiera.

Polecamy
Ostatnio dodane
Prezydent powołał Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji i Nauki

Dowiedz się, kim jest powołany przez Andrzeja Dudę nowy członek rządu.

17 paźdzernika - zmiany na uczelniach
Od 17 października studenci w żółtych strefach uczą się hybrydowo, a ci w czerwonych zdalnie

Nowe zmiany w sposobie działania szkół wyższych, w związku z pandemią COVID-19.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.