Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Najlepsze sposoby na poprawienie motywacji

2019-09-20 09:47:43

Nie chce ci się uczyć? Często wolisz wyjść na miasto ze znajomymi lub po prostu obejrzeć dobry film? Robisz wszystko, aby tylko odłożyć w czasie rozpoczęcie nauki? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś, gdyż w tym artykule popracujemy nad twoją motywacją i zaangażowaniem. Prawdą jest, że nawet najlepsze lekcje, książki czy materiały nie zmuszą cię do nauki jeśli brak ci motywacji.

sposoby na motywację

Motywacja, pochodząca z zewnątrz czy też ta wewnętrzna to z pewnością klucz do sukcesu w każdym momencie naszego życia, a w szczególności na studiach. Oczywiście podczas nauki w szkole, liceum motywację i pasję często zawdzięczamy oddanym nauczycielom. Czasami jednak nawet najlepszym nauczycielom brakuje umiejętności, aby zaszczepić w swoich uczniach czy studentach chęć do nauki czy do pracy. Jednak na studiach często musimy szukać motywacji na własną rękę i nie zawsze jest to łatwe do osiągniecia.

Jak odnaleźć motywację?

Na początek warto zadać sobie kilka pytań, które następnie pomogą nam dojść do odpowiedzi – jak znaleźć pozostać zmotywowanym.

  • Jakie są moje cele i plan?
  • Czy zasłużyłem na nagrodę?
  • Dlaczego w ogóle się uczę?
  • Czy moja nauka jest efektywna?

Oczywiście pytań, które mogą przyjść do głowy jest zdecydowanie więcej. Jednak nie czytasz tego artykułu po to, aby zadawać sobie pytanie, lecz po to aby znaleźć sposoby na zmotywowanie się do pracy czy nauki.

Początki są zawsze ciężkie, ale z czasem i zdobywaną wiedzą przychodzi satysfakcja. Bez względu na to jak bardzo nie lubisz danego przedmiotu, zajęć czy czynności, gdy już zaczniesz, może się okazać, że wcale nie jest to takie straszne. Możesz na przykład postawić sobie za cel naukę przez 15-20 bez przerw i zobacz jak się poczujesz po tym czasie. Jest duża szansa, że będziesz w stanie poświęcić kolejne minuty, a może i godziny na dalszą naukę.

Znajdź sposób, który zadziała

Każdy uczy się inaczej, dla jednej osoby trzykrotne przeczytanie danego rozdziału wystarczy, aby przyswoić całą wiedzę, inni potrzebują trochę więcej lub też mniej czasu. Szczególnie ciężko mają osoby, które mają problemy z koncentracją. Jeśli zdarza ci się, że przez kilka godzin czytasz dany rozdział, ale nic z tego nie pamiętasz oznacza to po prostu, że musisz zacząć uczyć się sposobem. Bardzo dobrą opcją na zapamiętywanie jest tzw. aktywna nauka.

W przypadku przedmiotów czy też zajęć, które wymagają nauczenia się ogromnych ilości materiału można spróbować sposobu zamieniania informacji w pytania. Dobrym pomysłem jest rozbicie danego tekstu na partie i wypisanie dla każdej z nich kilka pytań, które zadałbyś, gdybyś był profesorem czy nauczycielem. Następnie wypisz odpowiedzi do każdego z tych pytań. Pytania powinny być przemyślane i staranie dobrane, tak samo odpowiedzi. Proces ten zajmie zdecydowanie więcej czasu niż bierne czytanie, ale prawdopodobnie przyniesie ci sukces.

Kolejną opcją na aktywną naukę jest praca w grupie. Spotkaj się z kilkoma znajomymi ze studiów czy z klasy, zadawajcie sobie pytania, rozmawiajcie o danym temacie. Oczywiście przed zorganizowaniem takiego spotkania warto orientować się w temacie, dlatego dobrym pomysłem jest na przykład podzielenie materiału na poszczególne osoby,  tak aby każdy mógł przekazać innym coś nowego. W teorii metoda ta sprawdza się bardzo dobrze, gdyż można dostosować ją praktycznie do dowolnego tematu, a co ważne wymaga aktywnego udziału od uczestników spotkania.

Jednak jeśli podstawowe metody zawodzą, spróbuj czegoś nowego. W dzisiejszych czasach dostępne są audycje, filmiki czy podcast praktycznie na każdy temat. Poprawiłem mój raport na uniwersytecie, słuchając naprawdę użytecznego podcastu na iTunes - a szybkie wyszukiwanie potwierdza, że dostępne są tysiące materiałów edukacyjnych. Nie ograniczaj się jedynie do tych związanych z twoim temat - możesz nauczyć się nowych i ciekawych informacji, które mogą zwiększyć twoją wiedzę, co z pewnością przełoży się na ocenę. Pobieranie i słuchanie podcastów czy też oglądanie wybranych filmików da ci nową perspektywę lub nowy sposób zrozumienia tematu. Jest to również bardzo wygodna metoda, gdyż wystarczy, że włożysz słuchawki czy wyciągniesz telefon.

Postaw sobie jasne cele i zaplanuj naukę

Wyznaczanie sobie celów to z pewnością jeden z pierwszych kroków na drodze do znalezienia motywacji. Długoterminowe i krótkoterminowe cele pomogą ci utrzymać potencjalny koniec w zasięgu wzroku. Nieważne, czy przygotowujesz się do egzaminu z jednego działu czy też do egzaminu końcowego z całego materiału – umiejętne dostosowanie celów i planów to pierwszy klucz do sukcesu. Jednak pamiętaj, że twoje cele powinny być realistyczne, ambitne, tak abyś mógł je osiągnąć i efektywnie wykorzystać czas!

Jednym ze sposobów jest umieszczenie swoich celów na papierze w miejscu, w którym będziesz mógł je często widzieć. Świetnym pomysłem jest umieszczenie celów na przykład na pulpicie komputera czy też urządzenia mobilnego. Oczywiście, można również skorzystać z dobrze znanych rozwiązań jak umieszczenie celów na drzwiach lodówki lub ten na specjalnej tablicy nad biurkiem. W ten sposób możesz dokładnie monitorować swoje cele.

Poza zaplanowaniem i ustaleniem celów warto dodać do nich harmonogram planowanej nauki czy pracy. Jest to świetny sposób na uniknięcie przekładania lub zwlekania z zadaniami, które chcemy zrealizować. Dokładnie planując harmonogram zapewniasz sobie odpowiedni czas na efektywną naukę, co pozwoli ci również na znalezienie czasu na to co lubisz.

Po ustaleniu swojego planu działania, przedyskutuj go ze swoimi znajomymi czy rodziną. Daj im znać o swoich planach i poproś o opinie, czy realizacja danych celów jest w ogóle osiągalna. W ekstremalnych przypadkach możesz poprosić daną osobę, żeby prowadziła pewnego rodzaju nadzór nad postępami. Wprawdzie to ile się nauczysz zależy tylko do ciebie, ale odpowiedzialność przed inną osobą może skłonić cię do dodatkowego wysiłku.

Ogólnie rzecz biorąc, łatwiej jest zachować motywację, jeśli nauka staje się częścią codziennego życia i rutyny. Na przykład, możesz zdecydować się wstać godzinę wcześniej i spędzić tę godzinę na nauce każdego dnia, albo pracować co drugi wieczór.

Czy warto się nagradzać?

Od czasu do czasu, warto przystopować ze swoim harmonogramem i podsumować swoją wiedzę, postępy czy osiągnięcia i nagrodzić siebie za nie. Każdemu należy się nagroda za dobrze zrobioną robotę! Zdany egzamin, kolokwium czy test to właśnie moment w którym możesz zaszaleć!

Jeśli po zdaniu jednego egzaminu nadal masz dużo nauki – nie myśl o tym. Nie czuj się winny, że poświęciłeś/aś chwilę dla siebie, jest to element, który poprawi twój nastrój i sprawi, że poczujesz się szczęśliwy.

Kiedy myślimy o nagrodach, możemy automatycznie myśleć o ulubionych potrawach lub napojach: deserze, pizzy, czekoladzie, frytkach, winie, szampanie lub ulubionym koktajlu. To zrozumiałe, kiedy tak wiele naszych uroczystości wiąże się z jedzeniem i piciem!

Oczywiście oprócz wyjścia do restauracji czy też na imprezę istnieją inne sposoby nagradzania. Wyjście ze znajomymi do kina czy też na kręgielnie to też bardzo dobre pomysły. Jeśli jednak wolimy spędzić czas samemu możemy po prostu udać się na dłuższy spacer lub zająć się swoim hobby. Jeśli twoją pasją jest na przykład pisanie artykułów, odwiedź stronę PaperLeaf (https://paperleaf.ca/) i rozpocznij swoją przygodę jako copywriter.

Pamiętaj o porządku

Sprzątnij miejsce pracy i ułóż wszystkie materiały do nauki. Niezależnie od tego, czy pracujesz przy biurku w akademiku, w kawiarni, czy też na uczelni najpierw staraj się utrzymać porządek, pozbywając się wszelkich niepotrzebnych rzeczy z twojego otoczenia. Usuń z biurka wszystko, co nie jest związane z nauką. W razie potrzeby odłóż na bok wszystko inne; z tym bałaganem możesz sobie poradzić później. Gdy tylko będziesz miał wolną powierzchnię do pracy, ułóż wszystkie książki, arkusze, zeszyty, długopisy, zakreślacze, lepkie notatki i inne materiały, których będziesz potrzebował. Wybierając miejsce pracy, należy wyeliminować jak najwięcej zakłóceń. Odwróć się od lodówki lub okna, jeśli te rzeczy przykuwają twoją uwagę. Usiądź przy oddzielnym stoliku od przyjaciela, abyście nie przeszkadzali sobie nawzajem.

Oprócz sprzątania wokół siebie, w domu czy pokoju, warto przygotować również swój komputer do nauki. Z pewnością możesz pozbyć się wielu niepotrzebnych kart w przeglądarce, które mogą cię rozpraszać. Otwórz tylko te pliki, które są ci potrzebne do nauki. Jeśli komputer jest ci potrzebny jedynie do robienia notatek czy pisania raportu/eseju, wyłącz WiFi, tak aby nic nie mogło spowodować spadku twojej koncentracji. Natomiast jeśli korzystanie z komputera nie jest konieczne do nauki możesz go po prostu wyłączyć i położyć na swoje miejsce.

Nauka to nie wszystko!

Aby zachować odpowiedni poziom motywacji i koncentracji powinniśmy zadbać również o swoje zdrowie.

Przede wszystkim pozostań nawodniony i trzymaj przekąski pod ręką. Pij dużo wody, abyś nie był spragniony podczas nauki. Trzymaj wokół mały zapas orzeszków ziemnych, batonów z granoli lub świeżych owoców, abyś mógł zachować energię podczas nauki. Unikaj nauki zaraz po dużym posiłku, poczujesz się senny i będziesz chciał się zrelaksować. Nie odkładaj posiłku jako nagrody, ponieważ ból brzucha będzie rozpraszający. Upewnij się, że masz pod coś do jedzenia, aby odeprzeć głód. Unikaj słodkich przekąsek fast food’ów i ciasteczek; te potrawy zapewnią ci krótki wzrost energii, który szybko zamieni się w senność. Oczywiście w przypadku spadku energii zawsze możesz sięgnąć po wspomagacze typu energy drinki czy kawa.

Jeśli poziom twojej koncentracji spada, idź na spacer, aby ponownie znaleźć pozytywny nastrój. Mała aktywność fizyczna w przerwie podczas nauki to świetny sposób na poprawienie swojego nastawienia. Świeże powietrze, czas spędzony na łonie natury to z pewnością zwiększy twoją efektywność.

Oprócz tego pamiętaj o odpowiedniej dawce snu. Po produktywnym dniu spróbuj zasnąć trochę wcześniej, bo przecież właśnie podczas snu przyswojone informacje ulegają segregacji w twoim mózgu. Sen jest bardzo ważnym elementem nauki, który pozwala na efektywne zapamiętywanie informacji.

Pamiętaj dyscyplina to klucz to sukcesu

Prędzej czy później, motywacja zacznie maleć i zaczniesz szukać innych sposobów na jej utrzymanie. Wkrótce skończą ci się teledyski, muzyka, memy i wiele innych motywujących materiałów, które zaszczepiłeś w sobie, aby efektywnie dążyć do celu.

Kiedy całe to zainteresowanie opadnie, a za pewne tak będzie. Jedyną rzeczą, które będzie cię dalej popychała do pracy będzie twój powód. Mogą to być powody osobiste, zawodowe, wynikające z poświęcenia. Potrzebujesz bardzo silnego powodu. Twój powód powinien być silniejszy niż twoje obawy. Powinieneś być w stanie zwalczyć swoje wątpliwości. Życie jest pełne nieskończonych możliwości i możesz zacząć od zera i stworzyć wszystko, pozostawiając po sobie dziedzictwo i inspirując miliony, ale potrzebujesz powodów, dzięki którym będziesz dążył do swojego celu.

Nikt, kto odniósł w życiu ogromny sukces, nie wiedział, że znajdzie się w czołówce, kiedy zrobił coś po raz pierwszy. Wymaga to ogromnej motywacji długi okres czasu, trzeba włożyć w to ogrom pracy i absolutnie kochać to, co się robi.

Każde wielkie osiągnięcie w życiu i wszystkie sukcesy wokół ciebie rozwijają się z głęboko zakorzenionego pragnienia. Więc inwestujcie czas, uczcie się i krok po kroku osiągniecie sukces.

Artykuł Partnera

 

Słowa kluczowe: sposoby na motywację, poradnik, jak się uczyć, metody dydaktyczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
internet dla młodych
Kablowy, radiowy, mobilny czy światłowodowy - jaki internet dla studenta? Gliwice

Osoby, w wieku 18-24 lat korzystają z internetu najczęściej - codziennie, nawet po kilka godzin na dobę. W jaki sposób uzyskują połączenie z internetem i jakie mają opcje wyboru na polskim rynku?

Gdzie załatwia się sprawy na studiach?

Administracja na uczelniach bywa skomplikowana... podpowiadamy, do kogo się zwrócić z różnymi sprawami i jak sprawnie załatwić różne sprawy!

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.