Koła naukowe - Z Organizacji

Najlepsze studenckie koła naukowe nagrodzone

2015-01-14 12:26:11

Koło Naukowe Empiria ze Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie otrzymało tytuł Projektu Roku w konkursie StRuNa 2014. Nagrody dla najlepszych działań studenckich i doktoranckich przyznano we wtorek w Warszawie.

W konkursie StRuNa 2014 wyróżniono studentów i doktorantów, którzy tworzą zespołowo oraz indywidualnie. Nagrody roku przyznano w pięciu kategoriach: projekt, koło, wyprawa, konferencja oraz opiekun. Nazwa StRuNa to skrót utworzony z pierwszych liter słów St-udencki Ru-ch Na-ukowy. Konkurs jest od 2011 roku organizowany przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom”, to już jego czwarta edycja.

- Nie ma nic ciekawszego w życiu niż bycie naukowcem - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch i żartował: - Można zarabiać dużo pieniędzy i można się stać bogatym biznesmenem, ale co to za życie... Zaznaczał, że dopiero praca naukowca to niesłychana przygoda życiowa. Zwracał uwagę działaczy kół studenckich, że możliwości, przed jakimi stoją teraz, na początku ich kariery, są naprawdę olbrzymie.

W najbardziej prestiżowej kategorii - Projekt Roku - nagrodę przyznano Kołu Naukowemu Empiria z SWPS w Sopocie za "Warsztat Badacza". Jedna z koordynatorek tego wydarzenia Małgorzata Osowiecka wyjaśniła w rozmowie z PAP, że w ramach projektu studenci SWPS mieli szansę uczestniczyć w cyklu spotkań dotyczących naukowej psychologii. Uczestnicy zajęć dowiadywali się m.in. jak napisać artykuł naukowy, jak przygotować wystąpienie na konferencję, czy jak pisać wnioski grantowe. Wśród innych działań Koła Naukowego Empiria było uczestniczenie w Tygodniu Zdrowia Psychicznego.

- Staraliśmy się łamać tematy tabu związane z zaburzeniami psychicznymi - skomentowała przewodnicząca KN Empiria, Beata Błażejewicz. Poza tym członkowie koła brali udział w Dniach Mózgu, Światowym Dniu Walki z Anoreksją.

W kategorii Koło Naukowe Roku nagrodę otrzymało Koło Naukowe Historyków Sztuki Średniowiecza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przewodniczący koła Tomasz Kowalski w rozmowie z PAP powiedział, że członkowie jego koła zajmowali się ostatnio badaniami kultury i sztuki Hanzy. - Hanza, jako zrzeszenie średniowieczne miast europejskich dała początek pewnemu nurtowi w kulturze europejskiej - mówił Kowalski. Przyznał, że chcąc zrozumieć to, co działo się w Toruniu za czasów Państwa Zakonu Krzyżackiego, musimy poznać mechanizmy, które zachodziły w północnych Niemczech. Tym właśnie zajmowało się jego koło naukowe.

W kategorii Konferencja Roku nagrodę główną otrzymało Studenckie Towarzystwo Naukowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za organizację 10. Warszawskiego Międzynarodowego Kongresu Medycznego (Warsaw International Medical Congress). W kategorii Wyprawa Roku nagrodzono Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej za projekt "Studenci UAM bez granic". Koło organizowało m.in. wyprawę do Tanzanii. W kategorii Opiekun Roku nagrodę otrzymała dr Iwona Pirogowicz za wspieranie SKN Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
 
Twórca konkursu StRuNa, Robert Pawłowski zaznaczył, że koła nagradzane są za wartość naukową ich działań, za trwale mierzalne efekty oraz za użycie środków adekwatnych do efektów. Pawłowski zaznaczył, że do opinii publicznej udaje się przebić najwyżej kołom, które konstruują np. łaziki, sondy, pojazdy ekologiczne. - Ale to jeszcze nie jest cały świat kół naukowych - zaznaczył Pawłowski i zwracał uwagę na znaczenie działań podejmowanych także przez koła istniejące np. na kierunkach medycznych czy humanistycznych.

W konkursie nagradzano przedsięwzięcia naukowe studentów i doktorantów przeprowadzone między 1 października 2013 roku a 30 września 2014 roku. Do czwartej edycji konkursu wpłynęły 202 zgłoszenia.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. mat. ilustracyjny

Słowa kluczowe: konkurs struna nagrody najlepsze studenckie koła naukowe nagrody
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Plakat informujący o VI edycji IAKOŚ
VI Interdyscyplinarna Akademicka Konferencja Ochrony Środowiska - informacje

Zobacz, co przygotowali organizatorzy podczas VI edycji IAKOŚ.

Festwal StudiÃłw Azjatyckich
VII Festiwal Studiów Azjatyckich - informacje o wydarzeniu

Podróżuj po świecie bez wychodzenia z domu. VII FSA rusza już w maju!

Warsztaty online
Sport Management Academy, czyli najlepszy start do biznesowego świata sportu!

Zobacz, co będzie się działo podczas VIII edycji SMA.

Polecamy
VI edycja Warsaw Study Excursion odbędzie się w dniach 8-12 kwietnia 2019 roku
Warsaw Study Excursion 2019 - prześlij zgłoszenie do 15 marca! Warszawa

VI edycja Warsaw Study Excursion odbędzie się w dniach 8-12 kwietnia 2019 roku

Akcja odbędzie się 13 stycznia 2019 roku.
"Zbudujmy Razem Serce", czyli 10. edycja studenckiej akcji na finał WOŚP Łódź

Akcja odbędzie się 13 stycznia 2019 roku.

Ostatnio dodane
Plakat informujący o VI edycji IAKOŚ
VI Interdyscyplinarna Akademicka Konferencja Ochrony Środowiska - informacje

Zobacz, co przygotowali organizatorzy podczas VI edycji IAKOŚ.

Festwal StudiÃłw Azjatyckich
VII Festiwal Studiów Azjatyckich - informacje o wydarzeniu

Podróżuj po świecie bez wychodzenia z domu. VII FSA rusza już w maju!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!