Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Najlepsze studia inżynierskie w Polsce

2018-10-17 13:13:21

Studia inżynierskie to studia techniczne, które wymagają od kandydata zdolności logicznego myślenia czy wyobraźni przestrzennej, a także umiejętności w zakresie takich przedmiotów jak matematyka, fizyka oraz informatyka. Politechniki w całym kraju oferują szeroki wybór kierunków powiązanych z różnymi obszarami wiedzy. Zobacz, które studia inżynierskie są najlepsze i zwiększają szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Zobacz, które studia inżynierskie są najbardziej przyszłościowe.

Studia inżynierskie w Polsce

Automatyka i robotyka
Automatyka i robotyka to jeden z tych kierunków, który znalazł się na tzw. liście kierunków zamawianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oznacza, to że na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, a co za tym idzie - jest większa szansa na otrzymanie dobrze płatnej pracy. Co więcej studenci, którzy wybiorą automatykę i robotykę jako swoją ścieżkę kariery, mogą liczyć na wysokie stypendia motywacyjne. Ucząc się na tym kierunku, mamy do wyboru dwie możliwości specjalizacji: automatyzacja maszyn i procesów technologicznych oraz automatyzacja systemów mikroprocesowych. Absolwenci automatyki i robotyki mogą znaleźć pracę wszędzie tam, gdzie wdrażane są nowe technologie, produkcja lub usługi oparte są o systemy robotyki lub tam, gdzie potrzebne są umiejętności dotyczące programowania chipów. Kierunek ten znajduje się w ofercie wielu szkół wyższych, w tym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie czy Politechnice Warszawskiej.

Geodezja i kartografia
Kierunek ten w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Kandydat na studia powinien cechować się zdolnościami w zakresie rysunku technicznego czy wykonywania skomplikowanych obliczeń. Bez geodety nie obejdzie się żadna budowa drogi  czy budynku. Po ukończeniu studiów istnieje więc bardzo dużo możliwości podjęcia działalności zawodowej. Zatrudnienie można znaleźć między innymi w jednostkach administracji samorządowej, firmach zajmujących się nieruchomościami czy planowaniem zagospodarowania przestrzennego. Wydawnictwa również często szukają specjalistów do wykonywania szczegółowych map danego terenu. Kierunek geodezja i kartografia oferują na przykład Politechnika Gdańska czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Górnictwo i geologia
Według najnowszych badań absolwenci tego kierunku są jednymi z najlepiej zarabiających osób w Polsce. Górnictwo to jedna z ważniejszych branż gospodarki, dlatego ciągle poszukiwani są specjaliści z tej właśnie dziedziny. Podczas studiów zdobywana jest wiedza z zakresu nauk matematycznych, przyrodniczych oraz nauk o Ziemi. Ponadto, nauczane są tu także nowoczesne technologie eksploatacji. Absolwenci tego kierunku mają szansę na zatrudnienie w zakładach górniczych, instytucjach naukowych czy przedsiębiorstwach budownictwa geotechnicznego. Najlepsze uczelnie oferujące kształcenie z zakresu górnictwa i geologii to Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Śląska.

Wymienione powyżej kierunki to tylko kilka przykładów najlepszych studiów inżynierskich w Polsce. Należą do nich również transport i logistyka, budownictwo, elektronika i telekomunikacja, inżynieria chemiczna i procesowa czy mechanika i budowa maszyn. Studiując kierunki techniczne, należy pamiętać o tym, że sam dyplom dobrej uczelni nie zawsze gwarantuje szybkie znalezienie pracy. W czasie nauki warto pomyśleć o dodatkowych kursach, szkoleniach czy praktykach, które podniosą nasze kwalifikację i ułatwią start na rynku pracy.

PO

fot. www.pexels.com

źródło: www.forbes.pl

Ikea kod rabatowy

Słowa kluczowe: studia inżynierskie, studia techniczne,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Korepetycje fizyka
Korepetycje fizyka - czyli jak zrozumieć fizykę? Warszawa

Żeby pojąć ten przedmiot, wystarczy dobry korepetytor. Sprawdźcie, gdzie szukać korepetycji online!

Red Bull Basement - projekt laureatÃłw
Zwycięzcy Red Bull Basement z Polski omawiają swój projekt [Wywiad]

Czy ekologiczne, funkcjonalne meble przyszłości mają szansę zaistnieć na polskich uczelniach?

nauka w szkole policealnej
Nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów? Spróbuj szkoły policealnej!

Aby nie marnować roku, możesz rozpocząć naukę w szkole policealnej, dzięki której zdobędziesz pożądany na rynku pracy zawód.

Polecamy
Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Licencjat - i co dalej? Czy potrzebna nam dalsza edukacja? Poznań

Odpowiedzi na te pytania udziela specjalistka z Collegium Da Vinci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Korepetycje fizyka
Korepetycje fizyka - czyli jak zrozumieć fizykę? Warszawa

Żeby pojąć ten przedmiot, wystarczy dobry korepetytor. Sprawdźcie, gdzie szukać korepetycji online!

Red Bull Basement - projekt laureatÃłw
Zwycięzcy Red Bull Basement z Polski omawiają swój projekt [Wywiad]

Czy ekologiczne, funkcjonalne meble przyszłości mają szansę zaistnieć na polskich uczelniach?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.