Świat - Świat nauki

Największa liczba na świecie

2008-12-29 09:31:42

Najlepszym artykułem roku akademickiego 2007/8, który otrzymał Nagrodę Dziekanów, jest zamieszczonym w miesięczniku Delta tekst „Największa liczba na świecie". Autorem artykułu jest  Tomasz Bartnicki z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego praca ukazała się w trzecim numerze tegorocznej „Delty".

T. Bartnicki opisuje w niej największą z odkrytych dotychczas liczb naturalnych, której nie da się zapisać w układzie dziesiętnym. Jako największa, w 1997 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa.
 
Aby zrozumieć, czym jest największa liczba, autor proponuje wyobrażenie sobie sześcioosobowej grupy, w której część osób się zna, część jest zaś sobie zupełnie obca. Udowodnione jest twierdzenie, że wśród dowolnej grupy sześciu osób zawsze znajdą się trzy znające się i trzy sobie obce. Jak duża jednak musi być grupa, by pojawiła się w niej czwórka osób znających się i nie? To samo pytanie dotyczy kolejnych osób: piątki, szóstki czy siódemki.

Takie odwrócenie powyższego twierdzenia zostało udowodnione w 1930 roku przez  Franka Ramsey'a. Najmniejsza liczba, która w każdej z rozpatrywanych sytuacji spełnia ów warunek, została nazwana jego nazwiskiem. Rozpoczęły się poszukiwania wzoru, według którego można by obliczyć liczbę Ramsey'a.

Pomocne mogłoby tu być narysowanie specjalnego grafu, którego wierzchołki oznaczałyby kolejne osoby, a krawędzie między osobami znającymi się i nie kolorowane byłby odpowiednio na zielono i czarno. O ile jednak graf można jeszcze stworzyć dla czterech osób, problem pojawia się przy piątej. W jej przypadku należy narysować graf o 903 krawędziach, a żeby zbadać wszystkie możliwe rodzaje pokolorowania trzeba rozpatrzyć liczbę przypadków wyrażających się liczbą 10 do potęgi 271. Niestety, przetworzenie takiej liczby przekracza możliwości funkcjonujących obecnie komputerów.

Naukowcy poszli jednak dalej, próbując rozważać przypadki grafów przestrzennych. W roku 1971 Ronald Graham i Bruce Rotschild uogólnili twierdzenie Ramsey'a. Udowodnili, że istnieje taka naturalna liczba n, że w dowolnym dwukolorowym kolorowaniu grafu pełnego powiązanego z n-wymiarową kostką jednostkową zawsze pojawią się cztery wierzchołki, połączone krawędziami w jednakowym kolorze.

Rzeczona liczba n powstaje przez kolejne potęgowanie liczby 3. Potęgować należy zawsze to, co uzyskało się z potęgowania wcześniejszego. W ten sposób uzyskiwane są złożone działania- gdy podnosimy 3 do potęgi 27 uzyskujemy liczbę siedmiu bilionów. Aby zapisać jej końcową postać, należy wykonać aż 62 kroki. Liczba ta zwana jest liczbą Grahama. Jest ona na tyle ogromna, że nie sposób zapisać ją w układzie dziesiętnym. Co ciekawe, nie istnieje również we Wszechświecie żadne zjawisko, do którego opisu liczba ta byłaby potrzebna.

amn/pap.pl

Słowa kluczowe: liczby naturalne najwieksza liczba na świecie księga Rekordów Guinessa liczba ramsey
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

Polecamy
Czy Kakao wspomaga myślenie?
Kakao napojem geniuszy? Badania wskazują, że może wspomagać procesy myślowe

Odpowiedzialne za te właściwości mają być zawarte w nim flawonole.

Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Ostatnio dodane
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.