Polska - Świat nauki

Narodowe Centrum Nauki - wyniki konkursów ETIUDA 7, SONATINA 3 i UWERTURA 3

2019-08-02 11:17:40

Narodowe Centrum Nauki to państwowa agencja której zadaniem jest wspieranie działalności naukowej w Polsce. Jednym ze sposobów na to jest wspieranie finansowe i logistyczne najlepszych badaczy dążących do pionierskich odkryć. Poznaliśmy wyniki ostatnich konkursów NCN na badania do sfinansowania.

Naukowcy w laboratorium

Pieniądze on NCN

W związku z zakończeniem konkursów ETIUDA 7, SONATINA 3 i UWERTURA 3, Narodowe Centrum Nauki przeznaczy niemal 54,5 mln zł na sfinansowanie:

  • 159 stypendiów dla doktorantów,
  • 50 projektów realizowanych przez naukowców po doktoracie,
  • 5 staży w zagranicznych zespołach badawczych.

Konkurs NCN ETIUDA

Adresatami konkursu ETIUDA są osoby przygotowujące rozprawę doktorską i stawiające pierwsze kroki na ścieżce swojej kariery naukowej. W 7. edycji tego konkursu wnioski złożyło 381 doktorantów, a finansowanie uzyskało 159 z nich. Łącznie młodzi naukowcy otrzymają prawie 18,4 mln zł.

Laureaci otrzymają stypendia naukowe w wysokości 4,5 tys. zł miesięcznie oraz odbędą staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym. Na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą otrzymają w zależności od kraju pobytu od ok. 6 do ok. 18 tys. zł miesięcznie. Staż może być zrealizowany podczas pobierania stypendium lub w ciągu roku po zakończeniu jego wypłacania. Laureaci zobowiązują się również do uzyskania stopnia doktora nie wcześniej, niż 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pobierania stypendium i nie później niż rok po zakończeniu jego wypłacania.

Konkurs NCN SONATINA

Konkurs SONATINA, który jest skierowany do naukowców posiadających stopień doktora nie dłużej niż 3 lata, został rozstrzygnięty już po raz trzeci. Do NCN wpłynęło 190 wniosków, z czego zespoły ekspertów rekomendowały do finansowania 50 projektów badawczych na łączną kwotę ponad 35,6 mln zł. Badacze starający się o finansowanie swoich projektów musieli wskazać do 10 opublikowanych prac naukowych, spośród których jedną najważniejszą załączyli do swojego zgłoszenia. W ramach grantu finansowane jest pełnoetatowe zatrudnienie laureata w polskiej jednostce naukowej, realizacja projektu badawczego oraz trwający od 3 do 6 miesięcy staż w zagranicznym ośrodku naukowym. Czas realizacji projektów może wynosić 24 lub 36 miesięcy.

- Młodzi - biorąc pod uwagę zarówno wiek, jak i etap kariery naukowej – badacze są najbardziej aktywną grupą pod względem liczby składanych i zakwalifikowanych wniosków. Dlatego też zależy nam, aby oferta grantowa uwzględniała ich potrzeby i oczekiwania - mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN cytowany w informacji prasowej. - Ważnym komponentem konkursów skierowanych do młodych naukowców jest staż w zagranicznym ośrodku badawczym, który daje możliwość pracy w międzynarodowych zespołach badawczych i zyskania doświadczenia, a następnie przeniesienia go na rodzimy grunt - dodaje.

Konkurs NCN UWERTURA

Do nieco bardziej doświadczonych uczonych skierowany jest konkurs UWERTURA na staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W trzeciej edycji UWERTURY do NCN spłynęło 21 wniosków, z czego pięć uzyskało finansowanie na łączną kwotę w wysokości 402 315 zł. Celem konkursu jest wsparcie polskich badaczy w skutecznym występowaniu o środki europejskie. Dzięki możliwości współpracy z wybitnymi naukowcami polscy badacze zwiększają swoje szanse na znalezienie się w gronie laureatów konkursów ERC. Wnioski w konkursie mogły składać osoby posiadające co najmniej stopień doktora, które kierują lub kierowały projektem badawczym finansowanym ze środków NCN. Po powrocie ze stażu naukowcy w ciągu 18 miesięcy przygotują i złożą własny wniosek grantowy do ERC.

Listy rankingowe są dostępne na stronie Narodowego Centrum Nauki: https://www.ncn.gov.pl/

ip/KSK

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: NCN, 2019, Konkursy, wsparcie finansowe, badania, stypendia, staże, wyniki, listy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nnobot – rozmowa z maszyną o ludzkich emocjach
Sztuczna inteligencja rozpozna, kiedy jesteś szczęśliwy

Dowiedz się więcej o Annobocie - maszynie, z którą porozmawiasz o własnych emocjach

Tramwaj zwany poÅźądaniem - kampania na temat HIV
Tramwaj zwany Pożądaniem - profilatyka na wyciągnięcie ręki!

Edukacja HIV w salonie piękności, urzędzie i szkole jazdy - zobacz, jak to się robi!

Instytut badań jądrowych
Co kieruje naszym życiem? Przypadek, wybór, a może fizyka?

Sprawdź, co mają do powiedzenia na ten temat naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Polecamy
MNiSW szykuje w rozporządzeniu zmiany w edukacji e-learningowej.
E-learning zostanie ograniczony w szkołach wyższych

MNiSW szykuje w rozporządzeniu zmiany w edukacji e-learningowej.

Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
nnobot – rozmowa z maszyną o ludzkich emocjach
Sztuczna inteligencja rozpozna, kiedy jesteś szczęśliwy

Dowiedz się więcej o Annobocie - maszynie, z którą porozmawiasz o własnych emocjach

Tramwaj zwany poÅźądaniem - kampania na temat HIV
Tramwaj zwany Pożądaniem - profilatyka na wyciągnięcie ręki!

Edukacja HIV w salonie piękności, urzędzie i szkole jazdy - zobacz, jak to się robi!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!