Świat - Świat nauki

NASA odkryła "gwiazdę-wampira", żerującą na... innej gwieździe

2020-01-28 13:14:50

Kosmiczny Teleskop Keplera został zaprojektowany w taki sposób, aby wykrywał proces zaciemnienia związany z przechodzeniem planety przez tarczę słońca, wokół którego orbituje. W zamyśle, ma to umożliwić odnajdywanie egzoplanet, czyli miejsc podobnych do naszej Ziemi. Czasami jednak, system ten wykrywa inne, nieco ciekawsze zjawiska, jak np. martwe słońce pożerające niedoszłe słońce.

Biały karzeł pochłania brązowego Karła - wizualizacja dwarf nova system

Gwiazda-wampir

Układ słoneczny o którym mowa zawiera w sobie białego oraz brązowego karła. Biały karzeł ma 10 razy większą masę od swojego towarzysza i jest pozostałością jądra gwiazdy podobnej do naszego Słońca. Co ciekawe, jego rozmiary są zbliżone do naszej Ziemi, a masa… do aktualnej masy gwiazdy, będącej w centrum naszego układu słonecznego.

Brązowy karzeł, orbitujący wokół białego, ma masę szacowaną na od 10 do 80 mas Jowisza, co jest niewystarczające, by zaszła tam fuzja nuklearna i powstała gwiazda.

Oba obiekty są bardzo blisko siebie, a pełne okrążenie białego przez brązowego, zajmuje jedynie 83 minuty. Takie położenie sprawia, że posiadający większą masę (a więc i grawitację), biały karzeł siłą przyciągania, ściąga do siebie materię, z której składa się brązowy karzeł.

Odebrane w ten sposób zasoby orbitują potem wokół obiektu, tworząc tzw. dysk akrecyjny, przypominający ogromne pierścienie Saturna lub ramiona spiralnych galaktyk (patrz: ilustracja u góry).

Super wybuch

Dysk akrecyjny zbiera w sobie materię przez jakiś czas, aż w pewnym momencie osiąga on swój limit. Dotarcie do tego punktu krytycznego, powoduje znaczne zwiększenie jasności obiektu. Co ciekawe, obserwacja zjawiska miała miejsce przez przypadek - Kepler po prostu zarejestrował to zjawisko i zapisał je w archiwum, a naukowcy odkryli je po jakimś czasie.

Tego typu układy gwiezdne, w których znajdują się dwa karły, gdzie jeden żeruje na drugim,  określa się mianem  "dwarf nova system". Są one bardzo rzadkie, znane jest ich jedynie ok. 100. Opisane wcześniej rozjaśnienia (super wybuchy) nie zdarzają się często i są praktycznie jedyną okazją do ich zaobserwowania. Ostatnie odkrycie jednak, daje nadzieję, że w danych Keplera będzie można znaleźć więcej ukrytych i zapomnianych fenomenów.

KSK

źródła: nasa.gov.pl; wikipedia.org

fot. Credits: NASA and L. Hustak (STScI)

Słowa kluczowe: Dwarf nova system układ gwiezdny słoneczny pochłanianie, Kosmiczny Teleskop Keplera, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

Broń chemiczna na dnie Bałtyku - zagrożenie katastrofą ekologiczną bliższe niż się wydaje?

Dowiedz się, jaka katastrofa grozi Bałtykowi i całej północnej Polsce oraz jakie działania podjął rząd w sprawie oczyszczania dna morskiego z powojennych wraków i broni chemicznej.

Virgo i LIGO odkrywają czarną dziurę o masie 142 słońc

Obiekt powstał w wyniku połączenia się dwóch mniejszych czarnych dziur i został wykryty przez badania fal grawitacyjnych.

Polecamy
Świecące rośliny - rosjanie stworzyli genetycznie modyfikowany tytoń [WIDEO]

Zobacz jak modyfikacje genetyczne mogą wpłynąć na zachowanie żywych organizmów!

Powiedziałbyś komuś, że jesteś zakażony? Trwa Badanie postaw i zachowań w trakcie pandemii

Anonimowa ankieta może pomóc w zdobyciu pomocnych danych przy przeciwdziałaniu epidemiom.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

Broń chemiczna na dnie Bałtyku - zagrożenie katastrofą ekologiczną bliższe niż się wydaje?

Dowiedz się, jaka katastrofa grozi Bałtykowi i całej północnej Polsce oraz jakie działania podjął rząd w sprawie oczyszczania dna morskiego z powojennych wraków i broni chemicznej.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.