Polska - Świat nauki

Naukowcy alarmują: 3/4 polskich lasów zniknie

Dzień Ziemi

2022-04-22 12:27:52

Rekreacyjne spacery do lasu są najprostrzą formą wypoczynku od zgiełku miasta. Czyste powietrze, szum wody i ćwierkanie ptaków mogą stać się jedynie wspomnieniem, ożywianym podczas opowiadania sielankowych historii z dzieciństwa. Eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych lat z polskich lasów zniknie 75% drzew.

Zobacz też: Odbudowa lasów po pożarach - ochrona bioróżnorodności >>

Ochrona środowiska - światowy Dzień ZiemiDzień Ziemi pretekstem do wprowadzania ekologicznych nawyków

22 kwietnia na całym świecie obchodzimy Dzień Ziemi. Jest to najlepszy czas, aby zwrócić uwagę na stan naszej planety i nauczyć się ekologicznych zwyczajów. Segregacja odpadów, zamienienie plastikowych reklamówek na torby wielokrotnego użytku czy picie wody z kranu (także przefiltrowanej) to małe zmiany, które pozwolą odetchnąć Ziemi. Wydawałoby się, że nasze nawyki nie mają tak wielkiego znaczenia jak działania gigantychnych koncernów i przedsiębiorstw. Nic bardziej mylnego. Kiedy konsument zmienia swoje zwyczaje i wartości, to firma musi się dostosować do jego kodeksu etycznego. W przeciwnym razie straci klienta. Proekologiczne zmiany są szczególnie widocze w branży kosmetycznej i żywnościowej, choć możemy je zauważyć także w pozostałych sektorach gospodarki.

Puszcza to nasze zielone płuca

Drzewa, które które jeszcze nie tak dawno dominowały polski krajobraz, coraz częściej są poddawane sukcesywnym wycinkom. Z tego powodu tegorocznym hasłem przewodnim obchodów Dnia Ziemi jest: “Inwestujmy w naszą planetę”. Ma to podkreślać społeczną odpowiedzialność biznesu za losy naszego wspólnego domu. Jednym ze sposobów dla firm na zadbanie o planetę jest sadzenie drzew. Obecny stan naszych lasów, a także ich przyszłość budzi coraz większe obawy. Świadomość skali wycinek w Polsce zwiększyła mapa przygotowana przez Fundację Lasy i Obywatele, na której możemy dokładnie zobaczyć planowane w najbliższym czasie wyręby. Duża część naszego kraju jest na niej zaznaczona na czerwono – wszędzie tam będą wycinane drzewa.

Greenpeace alarmuje, że od 20 lat na terenie nie został Polski powołany żaden nowy park narodowy, a te które są obejmują zaledwie 1% powierzchni naszego kraju. Tymczasem na Słowacji jest to 6%, a w Norwegii – ponad 18%.

Od dziesięcioleci walczy się o objęcie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym, powołanie Turnickiego Parku Narodowego czy poszerzenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dla niektórych projektów, które utknęły w szufladach Ministerstwa Środowiska może być już za późno – podkreślają przedstawiciele Greenpeace.

Ich obawy podzielają także naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, którzy już w 2019 roku alarmowali, że współcześni 30 i 40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie 75 proc. drzew, a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt.

Wskazujemy groźne konsekwencje, które już zaczynają dotykać otaczającą nas przyrodę. Jest naszym obowiązkiem mówić o tym głośno. Za tym nastąpi zagłada setek gatunków grzybów oraz zwierząt. Istotnie zmieni się nasza przyroda. To zatrważający, ale wysoce prawdopodobny scenariusz. Należy zrobić wszystko, aby ten ponury scenariusz przebiegł możliwie najłagodniej. Jednym z pilnych działań, które zmniejszy jego surowość, będzie sadzenie gatunków drzew dobrze przystosowanych do przewidywanych zmian klimatu – podkreślali naukowcy z zespołu pod przewodnictwem prezesa PAN, prof. Jerzego Duszyńskiego.

Sadzenie drzew to zadanie nie tylko dla polityków

Odpowiedzialność za naszą ekologiczną przyszłość ponoszą politycy, ale każdy obywatel również może dołożyć cegiełkę do ochrony przyrody i uratowania lasów. Poza wycinkami najgorsze są dla nich bowiem zmiany klimatyczne, a te są powodowane przede wszystkim przez nadmierną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Możemy ją ograniczać, zmieniając swoje nawyki: częściej korzystając z komunikacji miejskiej zamiast samochodu, oszczędzając energię elektryczną, dłużej korzystając z urządzeń, czy wspierając swoimi zakupami marki działające na rzecz zmniejszenia swojego śladu węglowego i poprawy stanu środowiska.

Można też po prostu sadzić drzewa, które w przyszłości urosną i zastąpią te, które obecnie są wycinane. W XXI wieku można to zrobić nawet nie ruszając się sprzed komputera. Jak to możliwe, że nie trzeba łopaty ani nawet sadzonki? Odpowiedzią są wyspecjalizowane organizacje, które w zamian za wpłatę niewielkiej kwoty posadzą drzewa w Twoim imieniu, a nawet wystawią Ci certyfikat!

Na przykład poprzez stronę posadzimy.pl można w łatwy sposób „kupić” nowe drzewa do naszych lasów. Od początku działania portalu użytkownicy sadzą drzewa w ramach prezentów urodzinowych czy weselnych, jest to też skuteczny sposób dla firm czy innych dużych podmiotów na wsparcie walki o zieleńszą Polskę. W czołówce drzewkowych donatorów są m.in. Ambasada Norwegii czy japoński producent gitar, który za każdy instrument sprzedany w Polsce sadzi jedno drzewo. A sprzedał ich już blisko 6 tysięcy! Łącznie od początku istnienia portalu posadzono dzięki darczyńcom blisko 65 tysięcy drzew.

Każdego dnia podejmujemy dziesiątki małych decyzji wpływających na przyszłość planety. Wybór środka transportu, rezygnacja z niepotrzebnych wydruków, wymiana pieca, gaszenie światła w pomieszczaniach z których nie korzystamy, czy zakręcanie wody przy myciu zębów – to tylko niewielki ich wycinek. Walczmy też o lasy. Każde drzewo produkuje w ciągu roku dwa razy więcej tlenu niż zużywa człowiek i chłodzi powietrze jak 5 działających na okrągło klimatyzatorów. Pamiętajmy o ich sadzeniu, nie tylko w Dzień Ziemi, aby nasze wnuki nie musiały oglądać lasów na zdjęciach w starych albumach.

Zobacz też: Młodzieżowy strajk klimatyczny wychodzi na ulice >>

KK/ip

fot. Materiały Prasowe NOKIA

źródło: NOKIA

Słowa kluczowe: dzień ziemi, natura, las, Polska, sadzenie drzew, Ekologia, ochrona środowiska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Grafen jako detektor pola magnetycznego w reaktorach termojądrowych

O rewolucyjnym materiale i jego szerokim zastosowaniu.

Naukowcy alarmują: 3/4 polskich lasów zniknie

Dbajmy o Ziemię poprzez codzienne wybory.

Akademia Kopernikańska - list otwarty Rady Narodowego Centrum Nauki

Krytycznie o pomyśle Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Polecamy
Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Kobiety w nauce - polskie uczelnie wysoko w światowym rankingu!

Uczelnie z Gdańska, Lublina i Poznania wyróżnione przez ogólnoświatową społeczność naukową.

Ostatnio dodane
Grafen jako detektor pola magnetycznego w reaktorach termojądrowych

O rewolucyjnym materiale i jego szerokim zastosowaniu.

Naukowcy alarmują: 3/4 polskich lasów zniknie

Dbajmy o Ziemię poprzez codzienne wybory.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.