Wiadomości - Z życia Uczelni

Naukowcy z UMCS w rankingu TOP 2% najczęściej cytowanych badaczy na świecie

2020-11-30 09:46:54

15 naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazło się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Lista TOP 2% zawiera nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Logo UMCS

Naukowcy UMCS w liście TOP 2% cytowań na świecie

Wśród naukowców z UMCS na najwyższej 5. pozycji rankingowej na świecie w dyscyplinie "geografia" (na 12 879 badaczy ) i 1. w dyscyplinie "geografia fizyczna" znalazł się prof. Jean Poesen z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.

W grupie pierwszych 1000 autorów w poszczególnych dyscyplinach uplasowało się kolejnych pięciu pracowników Uniwersytetu, w tym dwóch prorektorów Kolegium Władz Rektorskich obecnej kadencji: prof. Wiesław I. Gruszecki zajął 257 pozycję w dyscyplinie "biofizyka", a prof. Dorota Kołodyńska 586 w dyscyplinie "inżynieria chemiczna". Zestawienie 1000 autorów wzbogacił także dorobek naukowy prof. Patryka Oleszczuka (269 pozycja w dyscyplinie "nauki o środowisku:), prof. Jaco Vangronsvelda (455 pozycja w dyscyplinie "nauki o środowisku") i prof. Zbigniewa Hubickiego (726 pozycja w dyscyplinie "inżynieria chemiczna").

W grupie 1000-4000 autorów UMCS reprezentują: prof. Emil Chibowski, prof. Andrzej Dąbrowski, prof. Mieczysław Korolczuk, prof. Stefan Sokołowski, prof. Roman Leboda, prof. Jerzy Dudek, prof. Zbigniew Krupa, prof. Krzysztof Woliński i prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska.

Ranking TOP 2% - informacje

Ranking TOP 2% jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy analitycznej SciTech Strategies i zawiera nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenia cały dorobek naukowy badaczy wg indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań i miejsce na liście autorów.

Zestawienie obejmuje blisko 160 tysięcy naukowców, w tym 726 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych, z 22 dyscyplin podzielonych na 176 obszarów. Pełna lista TOP 2% dostępna jest na stronie: data.mendeley.com.

Według Profesora Jerzego Duszyńskiego, Prezesa Polskiej Akademii Nauk – Lista TOP 2% 2019 jest poważną i wiarygodną próbą zidentyfikowania światowej elity naukowej. Na podstawie liczby badaczek i badaczy znajdujących się na liście TOP 2%, Profesor J. Duszyński opublikował zestawienie "najmocniejszych" polskich instytucji naukowych. Na 99 sklasyfikowanych w nim jednostek naukowych, największą grupą wpływowych badaczy w naszym kraju może poszczycić się Polska Akademia Nauk. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uplasował się na wysokim 14. miejscu tego zestawienia, w tym na 6. miejscu w grupie uniwersytetów.

Opublikowane zestawienia stanowią kontynuację bardzo pozytywnych wiadomości naukowych dotyczących aktywności pracowników UMCS. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o sukcesach grantowych naukowców UMCS (kilkanaście projektów uzyskało rekomendację finansowania z NCN i NCBiR) oraz indywidualnym sukcesie prof. Jaco Vangronsvelda z UMCS, który po raz trzeci znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata (bez względu na dyscyplinę) wg bazy Web of Science – ranking Clarivate Analytics 2020.

Władze Rektorskie składają gratulacje wszystkim wyróżnionym oraz informują, że w UMCS działa zmodyfikowany system motywacyjny dla pracowników badawczo-dydaktycznych, którego oczekiwanym efektem będzie dalszy wzrost pozycji naukowej UMCS na polskiej i europejskiej mapie uniwersytetów.

ip

fot. materiały prasowe UMCS

Słowa kluczowe: Lista TOP 2%, Wskaźnik cytowań, Polscy naukowcy na świecie, UMCS, 2020, informacje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Czy studia ekonomiczne są trudne?
Czy studia ekonomiczne są trudne?

Jest to ścieżka kształcenia, którą obiera wielu kandydatów marzących o karierze w krajowych lub zagranicznych firmach.

Prestiżowy europejski grant dla naukowca z Uniwersytetu Gdańskiego Gdańsk

Poznajcie dra hab. Michała R. Szymańskiego i jego badania, które zostaną dofinansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Ostatnio dodane
AWL oddawanie krwi
Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Akademii Wojsk Lądowych podsumowuje 2020 rok Wrocław

"W potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić..."

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!