Wiadomości - Z życia Uczelni

Naukowcy z UMCS z grantem Programu Horyzont 2020 na produkcję czystego biopaliwa

2020-12-21 12:46:43

Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie pracowników UMCS: prof. Jaco Vangronsvelda oraz dr hab. Małgorzaty Wójcik, prof. uczelni, którzy uzyskali finansowanie grantu w ramach Programu Horyzont 2020. Mowa o projekcie pt. "Bridging the gap between phytoremediation solutions on growing energy crops on contaminated lands and clean biofuel production" ("Budowanie mostu między fitoremediacją opartą na uprawie roślin energetycznych na zanieczyszczonych terenach, a produkcją czystego biopaliwa").

Zobacz też: Certyfikat Doskonałości Kształcenia PKA dla Chemii na UMCS.

Logo UMCS

Grant dla projektu UMCS w ramach Horyzont 2020

Dzięki środkom pozyskanym z projektu możliwa będzie produkcja czystego biopaliwa z wybranych gatunków roślin o wysokiej produkcji biomasy i bogatych w lignocelulozę (tzw. rośliny energetyczne), uprawianych na zanieczyszczonych terenach, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do obniżenia poziomu zanieczyszczeń i przywrócenia na tych terenach produkcji rolnej.

W pierwszym etapie realizacji projektu, w który zaangażowany jest zespół naukowców z UMCS, opracowany zostanie najbardziej optymalny sposób uprawy roślin energetycznych (np. miskantus, proso rózgowe, konopie przemysłowe) na zanieczyszczonych terenach, w celu uzyskania jak największej biomasy oraz obniżenia poziomu zanieczyszczeń w glebie. Optymalizacja uprawy obejmie m.in. dobór odpowiednich technik agrotechnicznych, zastosowanie mikroorganizmów i innych biostymulantów stymulujących wzrost roślin i zwiększających ich tolerancję na zanieczyszczenia. Wynikiem tych zabiegów będzie również zwiększenie pobierania przez rośliny zanieczyszczeń nieorganicznych (np. metali ciężkich) i degradacji zanieczyszczeń organicznych (np. ropopochodnych). Proces oczyszczania środowiska przy użyciu roślin nosi nazwę fitoremediacji. W kolejnym etapie, opracowana zostanie technologia pozyskiwania czystego, wolnego od zanieczyszczeń biopaliwa z otrzymanej biomasy roślinnej. Końcowym efektem projektu będzie zaś przedstawienie modelu efektywnej fitoremediacji połączonej z produkcją biopaliwa – "zbudowanie mostu" ("bridging the gap") między tymi procesami.

Projekt po stronie UMCS realizowany będzie w Instytucie Nauk Biologicznych pod kierunkiem prof. Jaco Vangronsvelda (zatrudnionego na naszej uczelni w ramach programu Research in Lublin) i dr hab. Małgorzaty Wójcik, prof. uczelni.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest partnerem projektu koordynowanego przez CRES - Centre For Renewable Energy Sources and Saving Fondation z Grecji.

Projekt będzie realizowany w dużym konsorcjum składającym się z 20 podmiotów z następujących państw: Grecja, Holandia, Niemcy, Chiny, Włochy, Francja, Portugalia, Wielka Brytania, Indie oraz Kanada. Dzięki udziałowi w tej inicjatywie, UMCS zyska niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń badawczych z topowymi jednostkami z całego świata.

Budżet projektu dla UMCS wynosi niemal 183 tysiące euro (blisko 830 tysięcy złotych). Projekt będzie trwał 4 lata, a rozpoczęcie realizacji działań planowane jest na wiosnę/lato 2021 roku.

ip

fot. materiały prasowe UMCS

Słowa kluczowe: Program Horyzont 2020, Granty, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Projekty badawcze, Informacje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studenci z Poznania nie ustępują. Głośny protest w obronie akademika [FOTO, WIDEO] Poznań

Studenci nie zamierzają ustąpić - chcą remontu.

Nagrody im. prof. W. Brossa
Wręczono Nagrody im. prof. W. Brossa za osiągnięcia medyczne

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny po raz drugi uhonorowały zespoły kliniczne.

Maria Majcher
Nie żyje studentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Została ranna podczas zajęć

Studentka w czerwcu została poważnie poparzona w eksplozji.

Polecamy
EU4E - europejskie uczelnie łączą siły z Akademią Leona Koźmińskiego, by stworzyć placówkę uczącą przedsiębiorczości Warszawa

Uniwersytet Europejski wyspecjalizowany w nauczaniu przedsiębiorczości powstanie w sześciu krajach starego kontynentu, m.in. w Polsce.

Studia EMBA w Akademii Leona Koźmińskiego wysoko w rankingu "Financial Times" Warszawa

Program Executive MBA w ALK znalazł się wśród najlepszych uczelni przygotowujących przyszłych menadżerów i prezesów.

Ostatnio dodane
Studenci z Poznania nie ustępują. Głośny protest w obronie akademika [FOTO, WIDEO] Poznań

Studenci nie zamierzają ustąpić - chcą remontu.

Nagrody im. prof. W. Brossa
Wręczono Nagrody im. prof. W. Brossa za osiągnięcia medyczne

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny po raz drugi uhonorowały zespoły kliniczne.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne