Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów? Spróbuj szkoły policealnej!

2020-11-10 11:30:22

Chcesz iść na studia, ale okazuje się, że zabrakło dla ciebie miejsca? Nic straconego. Aby nie marnować roku, możesz rozpocząć naukę w szkole policealnej, dzięki której zdobędziesz pożądany na rynku pracy zawód. W kolejnym roku, jeżeli zechcesz - możesz znowu zdawać na studia albo podjąć pracę w zdobytym zawodzie.

nauka w szkole policealnejTo, że nie dostałeś się na studia, to nie jest koniec świata! Są inne możliwości zdobycia umiejętności pozwalających na wykonywanie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Możesz ukończyć różne kursy zawodowe i uzupełniające, wybrać kursy roczne lub szkołę policealną, w tym także szkołę medyczną.

Co zamiast studiów?

Możliwości kształcenia jest wiele. Studia wcale nie są Twoją jedyną opcją – tym bardziej, że szkolnictwo wyższe w Polsce nie jest nastawione na studia zawodowe. Zatem co zamiast? Może szkoła policealna?

W szkole policealnej w rok lub dwa lata, w zależności od  kierunku, możesz zdobyć praktyczną wiedzę oraz zawód. Kierunki kształcenia są tworzone w oparciu o realne zapotrzebowanie na rynku pracy. Dzięki temu po ukończeniu nauki możesz stosunkowo łatwo znaleźć pracę w interesującym Cię zawodzie. Oczywiście w szkole policealnej można także dokształcić się w dziedzinie, która stanowi Twoje hobby. Kto wie – może okaże się, że przypadkiem znalazłeś wymarzony zawód. Nauka w szkole policealnej wiąże się z dodatkowymi przywilejami legitymacją i bezpłatnymi zaświadczeniami do ZUS-u, KRUS-u czy MOPS-u.

W trakcie nauki odbędziesz także praktyki zawodowe. Na koniec szkoły policealnej możesz przystąpić do egzaminów zawodowych. Pozytywny wynik egzaminu wiąże się z otrzymaniem dyplomu zawodowego MEN.

Więcej na temat kształcenia policealnego możesz przeczytać na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne.

Dla kogo szkoła policealna?

Do szkoły policealnej może zapisać się praktycznie każdy – bez względu na to czy zdał maturę, czy też nie. Swoją przygodę ze szkołą policealną możesz rozpocząć zarówno po ukończeniu liceum jak i technikum.

Popularne kierunki policealne

Często wybierane kierunki to: florysta, technik usług kosmetycznych, technik administracji oraz technik BHP. Są to zawody, w których możesz pracować zarówno u kogoś, jak i na własny rachunek. Program kształcenia obejmuje podstawy przedsiębiorczości i prowadzenia działalności gospodarczej. Zajęcia prowadzą praktycy i specjaliści w swoich dziedzinach, zatem nauka jest bardziej praktyczna niż teoretyczna. Szczególną formą szkoły policealnej jest policealna szkoła medyczna, w której kształcą się przyszli opiekunowie medyczni oraz technik masażysta.

Po ukończeniu nauki na kierunku Florysta uzyskasz kwalifikację OGR.01, czyli wykonywanie kompozycji florystycznych, a także certyfikaty: planowanie i przygotowywanie kompozycji ślubnych oraz planowanie i przygotowywanie florystycznych dekoracji wnętrz.

Jako technik usług kosmetycznych zdobędziesz kwalifikację FRK.04, czyli wykonywanie zabiegów kosmetycznych oraz certyfikaty: wpływ odżywiania na skórę człowieka oraz diagnostyka i różnicowanie zmian skórnych.

Po kierunku technik administracji uzyskasz zaś kwalifikację obsługa klienta w jednostkach administracji (EKA.01) oraz certyfikaty: przygotowywanie dokumentacji stosunku pracy oraz prawa i obowiązki stron podstępowania administracyjnego.

Jako technik bezpieczeństwa i higieny pracy będziesz posiadać kwalifikację BPO.01 – zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy oraz certyfikaty: klasyfikacja i identyfikacja źródeł zagrożeń w środowisku pracy oraz dobór środków ochrony indywidualnej.

Pamiętaj – nie tylko uczelnia wyższa daje szansę na zdobycie popularnych na rynku pracy umiejętności! Szkoła policealna to Twoja szansa na to, by w krótkim czasie zyskać praktyczną wiedzę i pewnym krokiem wejść na rynek pracy!

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: co zamiast studiów, modne kierunki, alternatywa studiów, co po maturze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?
Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?

Czy choroba na studiach pozwala na więcej dozwolonych nieobecności?

Polecamy
Jak zmienić tryb studiów na zaoczne - poradnik

Sprawdź, czy można zmienić formę studiów w trakcie roku akademickiego i dowiedz się, jak to zrobić.

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Ostatnio dodane
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.