Organizacje studenckie - Z Organizacji

Oddam karierę w dobre ręce

2007-01-19 10:31:05
Oddam karierę w dobre ręce

Jakie wrażenie zrobiłoby na Tobie ogłoszenie: „Młody, z ambicjami, dobrze zapowiadający się w każdej, dobrze płatnej, branży, odda karierę w dobre ręce"?

Młody, z ambicjami, dobrze zapowiadający się...

Niezależnie od wieku i wykształcenia, a nawet naszego doświadczenia zawodowego, świadomie lub mniej, celowo, z chęcią, oddajemy los naszych karier innym. Oczekujemy, że „inni" zadbają o nasze dobre samopoczucie i interesy, wierząc, że zrobią to od nas lepiej. Wysyłamy więc nasze dane (CV) rekruterom z przekonaniem, że znajdą dla nas pracę, niejako przerzucając na nich ciężar odpowiedzialności za los naszej kariery, zaniedbując tym samym inne metody poszukiwania pracy. Chciałabym zwrócić tu szczególnie uwagę na nasze nastawienie w tym względzie: „...znajdą dla nas pracę...". Czy rzeczywiście tak jest?

...w każdej branży, byleby dobrze płatnej...

Warto sprawdzić, co zyskasz, a co stracisz oddając swoją karierę innym. Często wszystko zaczyna się od tego, że gdy nie masz sprecyzowanego swojego celu, jak również swoich konkretnych planów zawodowych, zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce zapełnić tę pustkę swoimi pomysłami na Twoje życie zawodowe, w myśl zasady, że „jeżeli nie wiesz, czego chcesz, osiągniesz najprawdopodobniej to, czego chce ktoś inny" (S.F.Collins). Realizujemy wtedy usilnie czyjeś marzenia, zadając sobie pytanie, dlaczego jest to takie męczące i frustrujące.
Przykład: Student Politechniki dał swoje ogłoszenie w internecie o tym, że szuka pracy i jest „otwarty na nowe wyzwania". Później mówi otwarcie, że jest rozczarowany efektami, bo większość ofert, które do niego spłynęły, dotyczyły akwizycji, windykacji i marketingu wielopoziomowego (MLM). Czuł wewnętrznie, że to nie jest to, o czym marzył i co chciałby robić.
Szukamy także „szczęścia" przez pośredników pracy (państwowych, prywatnych), agencje doradztwa personalnego i agencje pracy czasowej licząc na to, iż „ktoś" tak pokieruje naszą karierą, że będziemy usatysfakcjonowani, czyli zapewni nam taką pracę, w której będziemy się realizować, zdobywać cenne doświadczenia przy wysokich zarobkach.
Przyglądając się praktycznym aspektom funkcjonowania agencji pośredniczących w znalezieniu pracy, można zauważyć, że przede wszystkim dbają one o interesy swoje i pracodawców (zleceniodawców), opłacających poszukiwania mających określone wymagania pracowników. Firmy te otrzymują określony w umowie procent pensji zaakceptowanego kandydata przez określony czas zatrudnienia.
Przykład: Dwóch kolegów z jednej uczelni i miejscowości szukało pracy fizycznej. Jeden szukał pracy przez agencję pracy czasowej, drugi samodzielnie. Spotkali się na hali produkcyjnej tego samego pracodawcy, z tą tylko różnicą, że jeden był zatrudniony bezpośrednio u pracodawcy i dostawał całą pensje, drugi zatrudniony był w agencji i pensje dostawał mniejszą, bo po odtrąceniu procentu należnej agencji za pośrednictwo.
Innym rodzajem strat może być sposób traktowania pracowników na początku zatrudnienia. Znam osobiście przypadki, gdy firmy gorzej traktowały osoby zatrudniane przez pośredników (zależy od charakteru, rodzaju i stanowiska pracy oraz kultury organizacyjnej firmy). Przejawiało się komunikatami o charakterze: „Jak się nie sprawdzisz to, Cię wymienimy na kogoś innego", „Wrócisz, skąd przyszedłeś", „Na twoje miejsce jest wielu innych kandydatów", „Jesteś tylko czasownikiem", itp.
Jeżeli pracodawca nam nie odpowiada i chcemy zrezygnować z danej oferty pracy, należy pamiętać, czy i jakie konsekwencje są z tym związane. Ważne jest więc wcześniejsze uważne i szczegółowe czytanie umów zawartych z pośrednikiem.
Następnym miejscem, gdzie możemy liczyć na innych, są portale internetowe umożliwiające umieszczenie CV w ich bazie danych. Zależy im, aby przyciągnąć jak najwięcej osób, które umieszczą swoje CV, dzięki czemu będą mieli większą oglądalność. My umieszczamy naszą ofertę licząc, że ktoś kiedyś znajdzie nas spośród tysięcy innych osób. W przypadku, gdy jesteśmy już zatrudnieni, znowu chcielibyśmy, żeby „ktoś" zadbał o naszą karierę i patrzymy wtedy w stronę pracodawcy. Podświadomie oczekujemy, że naszym doradcą w sprawach realizacji naszej kariery będzie nasz szef (kierownik, pracodawca). Teoretycznie są firmy, w których jednym z elementów polityki personalnej są ścieżki kariery pracowników, aczkolwiek funkcja polityki personalnej może być różnie interpretowana i realizowana, co nie zawsze przemawia na naszą korzyść. W każdym przypadku nie warto biernie czekać na cud, tylko „wziąć sprawy we własne ręce", pamiętając, że czas ucieka, a konkurencji przybywa.

...z marzeniami....
Każdy zada sobie kiedyś to pytanie: czy być pracownikiem „jednorazowego użytku", czy cenionym pracownikiem wiedzy. Jeżeli jesteś osobą, która ceni dobrą atmosferę pracy, chciałaby, aby szef był partnerem, a nie katem, liczysz na coś więcej w pracy, niż na samo fizyczne wykorzystanie, warto o karierę dbać samemu. Założenie, że każdy pracodawca jest idealnym pracodawcą, można przypłacić dużym stresem i chorobami, obniżeniem poczucia własnej wartości, czy zniechęceniem do jakiejkolwiek pracy. Jeżeli zdobędziemy pracę, a nie będzie ona dość dobra dla nas, możemy mieć poczucie, że się „sprzedaliśmy" w negatywnym tego słowa znaczeniu. Ponieważ nasza kariera to ciągła droga rozwoju zawodowego, zapewne będą pojawiać się momenty, gdy będziemy parokrotnie w ciągu naszego życia, zmuszeni podjąć decyzję o zmianie pracy, miejsca pracy bądź zawodu. Dopiero w obliczu zmian próbujemy „gasić pożar", szukając znanych rozwiązań, a przecież można wcześniej zapobiegać niekorzystnym sytuacjom, poprzez zarządzanie własną drogą rozwoju. Posiadając wiedzę z zakresu planowania i indywidualnego rozwoju swojej kariery zawodowej, jesteśmy uodpornieni na „wyobrażeniowe" bezrobocie.

...odda karierę w dobre ręce.
Dlaczego warto wziąć karierę we własne ręce? Dla własnej satysfakcji osobistej, finansowej, poczucia bezpieczeństwa, doświadczenia, zbadania i budowania swojej wartości na rynku, by można było powiedzieć, że się ma satysfakcjonującą pracę i odniosło się sukces. Warto więc samodzielnie zarządzać swoją drogą rozwoju zawodowego. Znam osoby, które osiągają sukcesy zawodowe, mimo trudnych warunków w firmach. Potrafią one umiejętnie inwestować w siebie, korzystając z usług takich doradców, którzy ich zainspirowali, wskazali kierunki, zmotywowali do działania. Zapraszam serdecznie wszystkich studentów uczelni wrocławskich do Akademii Żaka, gdzie można uzyskać taką wiedzę z zakresu rozwoju zawodowego, która pomoże w indywidualnym zarządzaniu swojej kariery teraz i w przyszłości.

Joanna Motylska-Komsta

Doradca zawodowy AKADEMII ŻAKA

Studenci wszystkich wrocławskich uczelni wyższych bez względu na miejsce zameldowania mogą bezpłatnie korzystać z oferty projektu AKADEMIA ŻAKA.

AKADEMIA ŻAKA to przed wszystkim:

*Pomoc profesjonalnych doradców zawodowych w opracowaniu Twojego INDYWIDUALNEGO PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

*Warsztaty z zakresu planowania kariery zawodowej

*Symulacje rozmów kwalifikacyjnych w językach obcych (angielskim i niemieckim) prowadzone m. in. przez head hunterów prowadzących rekrutację dla firm zagranicznych

*Spotkania z pracownikami działów HUMAN RESOURCES największych dolnośląskich firm

*Udział a ASSESSMENT CENTER

Rekrutacja do projektu oraz szczegółowe informacje:

Fundacja rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie,

ul. Mennicza1, 50-057 Wrocław

Tel. 0-71/372-41-24 oraz na stronie internetowej www.kariera.wroc.pl

Projekt „Akademia Żaka" jest finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Magazyn akademicki "Koncept" nr 78 [marzec 2020] - Czytanie to Twoja nowa supermoc!

Poznaj korzyści płynące z czytania i dowiedz się, co znajdziesz w marcowym wydaniu magazynu "Koncept".

"Zmontuj wiedzę na odległość" - informacje o studenckiej inicjatywie

Studencie, możesz pomóc na odległość! Zmontuj filmik i swojej pasji i pomóż młodszym kolegom walczyć z nudą!

Student sam w domu - Parlamentu Studentów RP przyłącza się do walki z Koronawirusem

Poznajcie szczegóły akcji, która ma na celu zachęcenie studentów do ograniczenia wychodzenia z domu w trakcie epidemii.

Polecamy
Wielkie otrzęsiny Olsztyna 2013
Wielkie otrzęsiny Olsztyna 2013 Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Studentów już kolejny rok z rzędu przygotowuje specjalnie dla Was najbardziej wyczekiwaną imprezę otrzęsinową w Olsztynie.

Nowa gwiazda Coolturalnego Studenta-Kabaret K2!
Nowa gwiazda Coolturalnego Studenta-Kabaret K2! Olsztyn

Przed nami kolejna edycja Coolturalnego Studenta w tym roku akademickim.

Ostatnio dodane
Magazyn akademicki "Koncept" nr 78 [marzec 2020] - Czytanie to Twoja nowa supermoc!

Poznaj korzyści płynące z czytania i dowiedz się, co znajdziesz w marcowym wydaniu magazynu "Koncept".

"Zmontuj wiedzę na odległość" - informacje o studenckiej inicjatywie

Studencie, możesz pomóc na odległość! Zmontuj filmik i swojej pasji i pomóż młodszym kolegom walczyć z nudą!

Konkurs Ziaja