Świat - Świat nauki

Odkryto pasmo kwitnących glonów, które rozciąga się prawie przez cały ocean atlantycki

2019-07-25 12:27:27

Satelity NASA zaobserwowały bardzo ciekawe zjawisko. Od zachodniego wybrzeża Afryki aż do zatoki meksykańskiej rozciągają się kwitnące na brązowo algi. Odkrycia dokonali naukowcy z Kolegium Nauk Morskich Uniwersytetu Południowej Florydy w St. Petersburgu. Kwitnące glony zostały nazwane Wielkim Atlantyckim Pasmem Gronorostów (Great Atlantic Sargassum Belt).

Zdjęcie przedstawiające jak rozciagają się kwitnące glony

Pasmo kwitnących wodorostów

Jak widać na powyższej grafice, glony są najbardziej skupione przy południowym wybrzeżu Ameryki Południowej. Rośliny, które znajdują się w tym wielkim skupisku to Gronorosty. Z badań naukowców wynika, że kształt i sam fakt powstania tego pasma, jest związana z prądami morskimi i tym, co wpływa do wody

- Skala tego rozkwitu jest niewiarygodna, co sprawia, że satelity są dobrym narzędziem do ich odnajdywania i śledzenia ich rozwoju - mówi Woody Turner z NASA (za nasa.gov).

Zagrożenia

Porównanie glonów w przesadnym rozkwicie do ich normalnego stanu

Nie jest to pierwszy raz, kiedy możemy zaobserwować podobne zjawisko. W 2018 roku ponad 20 milionów ton wodorostów dryfowało po powierzchni wód tropikalnej części Atlantyku, Morza karaibskiego i Zatoki meksykańskiej, co stało się sporym problemem, gdy woda wyrzuciła wodorosty na popularne i zaludnione plaże i wybrzeża. Tym razem skala rozkwitu jest jednak o wiele większa.

Powyżej możemy zobaczyć porównanie tego, jak wygląda powierzchnia wody, gdy zachodzi niekontrolowany rozkwit wodorostów, oraz gdy wszystko jest jak należy, a w wodzie mogą nawet bawić się delfiny.

Chuanmin Hu, naukowiec z Kolegium Nauk Morskich, uważa że musiały zajść znaczne zmiany w składzie chemicznym oceanu. Rozkwit takich rozmiarów nie mógł zajść w normalnych warunkach, więc coś musiało się zmienić.

Zmiany w ekosystemie

Zespół naukowców wskazał najważniejsze czynniki wpływające niekontrolowany wzrost tej formacji Gronorostów. Ma być to skutek dużej ilości nasion, które pozostały z poprzedniego rozkwitu oraz dostarczonym im wartościami odżywczymi, które pojawiły się zimą w wodzie płynącej z zachodniej Afryki i latem z Amazonki.

Nie jest to nic nowego, jednak tym razem pożywki dla glonów miało być znacznie więcej niż w latach poprzednich, czego powodem ma być coraz powszechniejsze wylesianie wymienionych obszarów i stosowanie nawozów, choć ta teoria nadal wymaga dalszych badań i potwierdzeń.

- Skład biochemiczny wód na naszej planecie zmienia się w związku w wpływami naturalnymi i ludzkimi. Wielki Atlantycki Pas Gronorostów może sugerować, że jesteśmy świadkami zmian w ekosystemie naszych oceanów, co może znacząco wpłynąć na żyjące w wodzie organizmy oraz ekosystemy na których polegają ludzie - mówi Dr. Paula Bontempi z programu oceanicznej biologii i biochemii (za nasa.gov).

- Ostatecznie wszystko to jest związane ze zmianami klimatu, ponieważ ten wpływa na opady, przepływ wód w oceanach a nawet ludzkie aktywności [które prowadzą do wzmożonych rozkwitów gronorostów], choć jak wskazaliśmy, wzrost glonów nie jest spowodowany bezpośrednio rosnącą temperaturą wody. Sytuacja z algami najprawdopodobniej sama się nie zmieni. - dopowiada Chuanmin Hu (za nasa.gov).

KSK

fot 1. NASA/Earth Observatory. Dane dostarczone przez Mengqiu Wang i Chuanmin Hu, z USF College of Marine Science.

fot 2. (lewe) Brian Lapointe, (prawe) Mengqiu Wang.

Źródło: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-satellites-find-biggest-seaweed-bloom-in-the-world

Słowa kluczowe: Great Atlantic Sargassum Belt, Gronorosty, Zmiana klimatu, Skutki, Glony, Algi, NASA
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

Polecamy
Zdjęcie przedstawiające 25 000 supermasywnych czarnych dziur. KaÅźda biała kropka ujawnia czarną dziurę rezydującą w swojej galaktyce.
Naukowcy stworzyli mapę 25 000 supermasywnych czarnych dziur

W zespole analizującym dane z LOFAR znajduje się 2 badaczy z Polski.

Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Polecamy
Ostatnio dodane
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.