Wiadomości - Z życia Uczelni

Opłaty za studia - jakie - dlaczego

2007-10-29 13:49:02
System finansowania szkolnictwa wyższego w Polsce dzieli młodych kandydatów na studia na trzy kategorie:

1. kandydaci, którzy dostaną się na studia stacjonarne i będą studiowali bez opłat za studia,
2. kandydaci, którzy zostaną studentami studiów niestacjonarnych i będą płacili 100% kosztów studiowania,
3. osoby, których ze względów materialnych nie stać na podjęcie, ani studiów stacjonarnych - ze względu na koszty utrzymania podczas studiów, ani na studia niestacjonarne, ze względu na opłaty za studia i koszty utrzymania.

Nie ma na świecie studiów bezpłatnych. Koszty bezpłatnych studiów opłacane są przez wszystkich podatników. Koszty studiów płatnych ponoszą wyłącznie osoby studiujące w tym trybie lub ich rodziny. Młodzi ludzie, którym los zgotował bardzo trudne warunki materialne podlegają wykluczeniu z naszego systemy szkolnictwa wyższego.

W ostatnich latach studia podejmuje ponad 50% osób do tego uprawnionych. Z czego około 2/3 na studiach stacjonarnych a 1/3 na studiach niestacjonarnych. Nie wiemy jak duża część osób nie podejmujących studiów, a jest ich prawie 50%, należy do trzeciej grupy. Dlatego aktualnie działający system działania szkolnictwa wyższego uważam za niesprawiedliwy.

Za lepszy uważam system w którym każda młoda Polka i każdy młody Polak ma szansę ukończenia studiów wyższych bez względu na swój status materialny, ale ponosi część kosztów studiowania. Powinien powstać system umożliwiający ukończenie studiów bez pomocy materialnej ze strony rodziny. Stworzenie takiego systemu należy do obowiązków państwa.

Dyplom studiów wyższych stwarza większe szanse znalezienia lepszej pracy po ukończeniu studiów i jak wiemy większych zarobków w stosunku do osób, które studiów nie podejmują. Dlatego współfinansowanie wykształcenia uznaje za zasadne, jednak jego wprowadzenie musi być połączone z uruchomieniem systemu stypendialnego i kredytowego, gwarantowanego przez państwo, zapewniającego dostęp do uczelni wyższych każdemu, kto chce i potrafi ukończyć studia. Część zobowiązań studenckich powinna być umarzana przy uwzględnianiu poziomu zamożności studenta i dobrych wyników w czasie studiów. Spłacanie studenckich kredytów mogłoby się rozpocząć po podjęciu pracy i po osiągnięciu odpowiedniego poziomu przychodów. Poziom współfinansowania studiów oraz system materialnego wspierania studentów należy ocenić i ustalić podczas rozmów zainteresowanych stron. Wiele krajów europejskich wprowadziło odpłatność lub współodpłatność za studia. W Niemczech wprowadzono zasadę, że opłaty studenckie przeznaczone są na podniesienie jakości studiowania. Może u nas też warto o tym pomyśleć? Twierdzenie, że studia w Polsce są nieodpłatne czy nawet bezpłatne jak mówią niektórzy, jest nieprawdziwe.

Stwarzając system wspierania studentów, poprzez obniżanie opłat, państwo mogłoby wpływać na wzrost zainteresowania poszczególnymi kierunkami studiów. Na przykład, aktualnie potrzebne jest wzmocnienie zainteresowania niektórymi kierunkami w naukach technicznych i ścisłych. Brak takiego mechanizmu grozi poważnymi, negatywnymi konsekwencjami dla polskiej gospodarki w przyszłości.

Rektorzy proponują dyskusję na ten temat. Ale nie taką, w której nie istota problemu jest ważna, ale konfrontacja opinii bez przedstawienia dyskutantom argumentów przemawiających za zmianami. Zapraszam do zabrania głosu tych, którzy uważają, że aktualny system jest sprawiedliwy i dobry lub tych którzy maja lepszy pomysł. Miejsce Polski w Europie będzie w bardzo dużej mierze wyznaczone przez poziom nauki i szkolnictwa wyższego. Warto o tym pamiętać.


prof. Karol Musioł
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego


Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Obchody 50-lecia Laboratorium Fitotron krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego Kraków

Poznaj historię obiektu oraz harmonogram wydarzeń przygotowanych przez UR im. Hugona Kołłątaja.

Otwarcie laboratorium odbędzie się 22 stycznia 2019 roku.
Nokia i WSB we Wrocławiu otwierają akademickie laboratorium LTE Wrocław

Otwarcie laboratorium odbędzie się 22 stycznia 2019 roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne