Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Organizacja pracy na studiach - jak wygląda skuteczne studiowanie i współpraca między studentami?

2019-07-09 11:04:18

W dzisiejszych czasach, studiowanie znacznie się zmieniło. Zarówno studenci jak i prowadzący powszechnie wykorzystują komputery do usprawnienia procesu nauczania i komunikacji. W trakcie wielu lat współistnienia szkół wyższych i technologii, naukowcy oraz uczniowie wypracowali sobie szereg rozwiązań, które ułatwiają im funkcjonowanie na uczelni. Oto jak usprawnić studiowanie!

Drużyna studentów trzyma się za ręce

Media społecznościowe

Jest to w dzisiejszych czasach podstawa działalności studentów. Każdy z nas w końcu korzysta w jakimś stopniu z Facebooka, czy innych mediów społecznościowych. Znacznie ułatwiają i usprawniają one komunikację, a w dodatku, dzięki swojej popularności, są bardzo uniwersalne i nikogo nie wykluczają, pozwalając dotrzeć do wszystkich osób na roku.

Jeszcze przed rozpoczęciem zajęć, przyszli studenci zaczynają się nawzajem wyszukiwać, dodawać do znajomych i planować pierwsze integracje. Wszystko to jest bardzo fajne, ale też przydaje się w przyszłości, ponieważ znacznie pomoże nam to później w studiowaniu.

Szczególnie pomocne okaże się tutaj posiadanie wspólnej grupy. Dzięki niej, będziemy mogli swobodnie wymieniać się aktualnymi informacjami i ogłoszeniami związanymi ze studiami (nikt w końcu nie chce przegapić godzin dziekańskich czy urlopów prowadzących!). Terminy egzaminów, zastępstwa czy zadania domowe - wszystko to będziemy mogli przeglądać w jednym miejscu, dostępnym w każdej chwili dla wszystkich. Takie coś wymaga jednak odrobinę pracy od każdego z nas - nowe aktualizację nie pojawiają sie same, więc dobrze jest, aby każdy student dodawał na takiej grupie post, gdy tylko dowie się czegoś nowego.

W trakcie studiów będziemy też uczestniczyć w wielu różnych zajęciach i projektach grupowych, przy okazji których również warto będzie grupkę na mediach społecznościowych założyć. Osobne grupki pozwalają zachować porządek i nie zaśmiecają grupy całego roku. Jest to też dobre miejsce na zadawanie pytań i wspólne rozwiązywanie problemów oraz sporów. Natomiast, funkcja udostępniania zdjęć i plików, pozwoli łatwo dzielić się materiałami i innymi pomocami naukowymi, co wielu studentom pomogło już uzyskać lepszą ocenę lub zdać egzamin.

Mail roku

Podobną funkcję co grupa, spełnia też wspólny adres email roku. O ile media społecznościowe usprawniają komunikację między studentami, o tyle wspólna poczta znacznie pomoże w dotarciu do nas prowadzącym. Normalnie, naukowcy musieliby korzystać z uczelnianych adresów (o których wielu studentów niestety zapomina), lub pisać do każdego osobno, co jest całkowicie niepraktyczne.

Adres email całego roku, do którego wszyscy mają dostęp, pomoże w sprawnym informowaniu nas o rzeczach takich jak terminy egzaminów, oceny czy odwołane zajęcia, oraz pozwolą wykładowcą na łatwe przesyłanie nam potrzebnych na zajęcia materiałów.

Przy wyborze strony, na jakiej skrzynce przygotować email roku, warto wybrać taką, która oprócz poczty, oferuje też inne funkcje, takie jak wspólny dysk sieciowy (chmurę) która dodatkowo pomoże nam w wymienianiu się dużymi plikami i posiadaniem obszernej bazy wiedzy, dostępnej dla wszystkich. Nie zapomnijmy też dodać tego adresu do swoich telefonów, tak aby na bieżąco, wszyscy byli informowani o najnowszych wiadomościach i plikach.

Przedstawiciele studentów

W ogólnej świadomości środowiska naukowego, funkcjonuje taki termin jak starosta roku. Rola takiej osoby na różnych kierunkach ma różną wagę, ale zawsze warto jest posiadać jakiegoś lidera. Tacy najczęściej wyłaniają się w naturalny sposób w trakcie zajęć, lub jeszcze w czasie wakacyjnych integracji. Dobrze jest, aby prowadzący i dyrekcja nie musieli komunikować nam ważnych wiadomości "w ciemno". Wybór starosty, lub kilku znanych karze naukowej osób, będzie wymagał od nich nieco poświęcenia, ale jest konieczne, aby uniknąć problemów związanych z funkcjonowaniem na uczelni.

KSK

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: Mail roku, Grupka na facebooku, Starosta, Kontakt z prowadzącymi, Życie na uczelni, Wymiana wiedzy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
poÅźyczka studencka
Wybierasz uczelnię? Zobacz, jak sfinansować studia i uzyskać pożyczkę studencką Wrocław

Sprawdź, jak można zorganizować sobie budżet domowy na studiach.

Gdzie znaleźć osoby do konwersacji w obcym języku? W domu? Na Malcie?

Nowych rzeczy powinniśmy uczyć się w praktyce. Z kim najlepiej będzie poćwiczyć korzystanie z obcego języka?

Organizacja pracy na studiach - jak wygląda skuteczne studiowanie i współpraca między studentami?

Co należy zrobić wraz z koleżankami i kolegami z roku, aby studiowało nam się łatwiej?

Polecamy
Jak przeżyć pierwszy rok studiów?
Jak przeżyć pierwszy rok studiów?

Powoli kończą się najdłuższe wakacje w życiu tegorocznych absolwentów szkół średnich. Prezentujemy 10 praktycznych porad jak łatwo i przyjemnie przeżyć pierwszy rok studiów.

Nadchodzi sesja (MEMY)
Nadchodzi sesja (MEMY)

Studencie, zanim zakopiesz się w stertach notatek, przyjmij dawkę humoru i przypomnij sobie, że nie tylko ty w tej chwili nie możesz skoncentrować się na nauce.

Ostatnio dodane
poÅźyczka studencka
Wybierasz uczelnię? Zobacz, jak sfinansować studia i uzyskać pożyczkę studencką Wrocław

Sprawdź, jak można zorganizować sobie budżet domowy na studiach.

Gdzie znaleźć osoby do konwersacji w obcym języku? W domu? Na Malcie?

Nowych rzeczy powinniśmy uczyć się w praktyce. Z kim najlepiej będzie poćwiczyć korzystanie z obcego języka?