Polska - Świat nauki

Ostra reakcja studentów na wyrok TK. Co powiedzieli swoim wykładowcom?

2020-10-27 14:15:56

W czwartek 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdza, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Protesty przeciw zaostrzaniu przepisów aborcyjnych trwają w całym kraju. Sędziowie TK, którzy głosowali w tej sprawie, są w większości profesorami prawa na różnych uczelniach w Polsce. Zobacz, jak studenci zareagowali na decyzję podjętą przez ich wykładowców.

Jak zareagowano na zakaz aborcji na uczelniach wyższych?

UKSW: sprzeciw wobec wyroku

Czwartkowy wyrok, w którym TK stwierdza niezgodność z art. 38 Konstytucji RP przepisu umożliwiającego wykonanie aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, spotkał się z powszechną krytyką. Ogólnokrajowe protesty przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych odbiły się szerokim echem także w środowisku akademickim.

Jako jedni z pierwszych zareagowali studenci drugiego roku prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Możliwości protestu z powodu zdalnego nauczania są znacznie ograniczone, jednak studenci znaleźli sposób, by okazać swoje niezadowolenie. Przez cały czas trwania wykładu z prof. Mariuszem Muszyńskim, sędzią głosującym za niekonstytucyjnością embriopatologicznej przesłanki do aborcji, trzymali transparenty wyrażające sprzeciw wobec wyroku TK. Według relacji studentów, sędzia Muszyński był zdenerwowany, a przez większość część wykładu nie reagował na wyświetlane plakaty.

UG: bezpośrednia konfrontacja studentki z wykładowcą

Studenci czwartego roku prawa na Uniwersytecie Gdańskim uczestniczyli w wykładzie z prawa pracy z prof. Jakubem Steliną, który głosował tak samo jak prof. Muszyński. Jedna ze studentek w trakcie zajęć odczytała oświadczenie, w którym powołując się na kodeks etyki nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego, wezwała sędziego Stelinę do rezygnacji z pracy na uczelni.

W mocnych słowach powiedziała, że "jako studentka, a tym bardziej jako kobieta nie wyobrażam sobie uczęszczania na zajęcia, a tym bardziej na egzamin do kogoś, kto kilka dni temu podeptał moje prawa". Jej wypowiedź spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony innych słuchaczy wykładu. - Być może jest Pan specjalistą z zakresu prawa pracy, jednak konstytucjonalista z Pana marny, a co najważniejsze mam wrażenie, że zapomniał pan, czym jest człowieczeństwo i właśnie tym motywuję swoją prośbę - podsumowała.

UWr: wyrazy wsparcia i podziwu

Z odmienną reakcją studentów spotkał się prof. Leon Kieres, który złożył zdanie odrębne do wyroku TK. Studenci trzeciego roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim na wykładzie z publicznego prawa gospodarczego postanowili wyrazić swój podziw i uznanie za niezłomną postawę oraz umiejętność oddzielenia prywatnych poglądów od pełnienia funkcji publicznej, jaką niewątpliwie jest urząd sędziego TK. Studenci postanowili w symboliczny sposób podziękować profesorowi poprzez "podniesienie łapek" na platformie MS Teams. Z tej funkcji skorzystało około 130 osób, czyli niemal wszyscy obecni wtedy na wykładzie.

Jak wynika z relacji studentów UWr, sędzia Kieres był wyraźnie wzruszony postawą studentów. Na krążącym w sieci nagraniu można usłyszeć słowa profesora: "No i cóż bym powiedział studentom jakbym się inaczej zachował, gdyby spojrzeli mi w oczy i zapytali "dlaczego się tak zachowałeś?" (…) Bardzo dziękuję, te podziękowania to dla mnie element powinnego zachowania "bądź uczciwy". Obiecuję państwu, że w tych ostatnich latach mojego życia będę się starał, żeby państwa nie zawieść".

Zobacz też: Strajk Kobiet w całej Polsce [ZDJĘCIA]

MN

Źródła: onet.pl; wprost.pl; oko.press; gazeta.pl

fot. Krzysztof Zatycki 

Słowa kluczowe: wyrok tk, aborcja, leon kieres, mariusz muszyński, jakub stelina, strajk studentek, piekło kobiet
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przemysław Czarnek - apel o odwołanie
Ponad 340 przedstawicieli środowiska akademickiego zaapelowało o odwołanie Przemysława Czarnka

Kontrowersje wokół Ministra Edukacji i Nauki wciąż narastają. Czy dojdzie do jego rezygnacji?

Konflik MEiN z Uczelniami i Szkołami
Odpowiedź ZNP na słowa ministra Czarnka o pieniądzach na naukę i ingerencje kuratoriów w sprawie protestów

Kolejny głos w konflikcie pomiędzy uczelniami i szkołami, a Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Polecamy
Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Program "Go4Poland - Wybierz Polskę!" 2020 - staże dla Polaków studiujących za granicą!

Czy studenci wybiorą Polskę? To wielka szansa na powrót do kraju i zdobycie cennego doświadczenia!

Polecamy
Ostatnio dodane
Przemysław Czarnek - apel o odwołanie
Ponad 340 przedstawicieli środowiska akademickiego zaapelowało o odwołanie Przemysława Czarnka

Kontrowersje wokół Ministra Edukacji i Nauki wciąż narastają. Czy dojdzie do jego rezygnacji?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.