Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Po drugiej stronie okienka - różnice między magistrem, a technikiem farmaceutycznym

2019-05-30 15:23:15

Od września tego roku do szkół policealnych powraca niedawno wycofany kierunek – technik farmaceutyczny. Wznowienie nauczania jest powodem wielu wątpliwości wśród przyszłych uczniów – czy to przyszłościowy zawód? Czy jego powrót jest stały czy tylko chwilowy? I w końcu, czy ukończenie tego kierunku jest opłacalne, a sama nauka – ciekawa? Edukacja nowego rocznika w szkołach policealnych sprawi, że sytuacja w aptekach się nie zmieni – obok siebie znów pracować będą technicy i magistrzy. Jakie mają kwalifikacje i czym różnią się oba stanowiska?

TEB Edukacja w Poznaniu - farmaceuta

Lata lecą

Zasadniczą różnicą między magistrem a technikiem jest rodzaj (i długość!) pobieranej nauki. Podczas, gdy technikiem można zostać po ukończeniu czterech semestrów nauki w szkole policealnej, magister najczęściej studiuje pięć lat w szkole wyższej. W związku z ogromną różnicą dotyczącą okresu przygotowania – zmieniają się także zdobywane kwalifikacje.

Jakie zalety ma mniej czasochłonne rozwiązanie? Technik farmaceutyczny  to ciekawy, praktyczny i pożyteczny kierunek, który z jednej strony – daje prawdziwy, szanowany zawód, a z drugiej – pozwala zaoszczędzić czas. Jeśli więc po czterech semestrach postanowisz, że chcesz sprawdzić się w czymś innym – możesz zdobyć jeszcze nawet dwa zawody w tym samym czasie, który poświęciłbyś na ukończenie szkoły wyższej.

A jeśli technik farmaceutyczny okaże się zawodem ze snów? Zaczynasz pracę o trzy lata szybciej od kolegi-niedoszłego-magistra, zdobywasz doświadczenie, robisz kursy, poszerzasz kompetencje i uprawnienia. A w konsekwencji, gdy już będziesz zdecydowany, może nawet… pójdziesz na studia?

Plusy i minusy odpowiedzialności

Najważniejsza różnica między technikiem a magistrem w aptece dotyczy ich kwalifikacji, a więc uprawnień, którymi dysponują. Technik farmaceutyczny może „współuczestniczyć” w czynnościach koniecznych do pracy w aptece, a to oznacza, że musi znajdować się pod nadzorem magistra, który przystawia swoją pieczątkę i legitymizuje wszystkie działania.

Minus takiej sytuacji to bycie zależnym od drugiej osoby. Istnieje jednak druga, przyjemniejsza strona medalu – magister rozkłada nad technikiem parasol ochronny i to na nim spoczywa odpowiedzialność za wydawane leki czy wypełnianie formalności. Początek kariery w aptece pod skrzydłami doświadczonego magistra może być bardzo pouczającym i bezpiecznym startem. W końcu najwięcej uczymy się zdobywając doświadczenie. – My zawsze stawialiśmy przede wszystkim na praktykę – mówi Paweł Sakowski, dyrektor ze Szkoły Policealnej TEB Edukacja  w Poznaniu. – Cieszy mnie, że okres praktyk zwiększył się z czterech tygodni do ośmiu, choć w naszych szkołach uczniowie zawsze mieli kontakt z ludźmi, którzy na co dzień prowadzą lub pracują w aptekach i mogą przekazać informacje z prawdziwego, aptekarskiego frontu – dodaje.

Różnica między technikiem a magistrem dotyczy także wynagrodzenia. Doświadczony magister może zarabiać nawet ponad tysiąc złotych więcej niż technik. Średnie wynagrodzenie absolwenta szkoły policealnej w aptece oscyluje w okolicach 2215 złotych netto (w aptekach niesieciowych) do 2361 złotych netto (w dużych sieciach).

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że nie brakuje chętnych do podjęcia nauki na kierunku technik farmaceutyczny. Czy możliwe są kolejne zmiany w edukacji? Jeżeli nawet do tego dojdzie, rozpoczynający rocznik na pewno będzie mógł dokończyć edukację, a technicy już pracujący w aptekach nie stracą swoich stanowisk. A Ty? Czy widzisz siebie za aptekarską ladą?

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe TEB Edukacja

Słowa kluczowe: wykształcenie, stopień naukowy, studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!
Zmiana tematu pracy dyplomowej - jak to zrobić?

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!

Korepetycje fizyka
Korepetycje fizyka - czyli jak zrozumieć fizykę? Warszawa

Żeby pojąć ten przedmiot, wystarczy dobry korepetytor. Sprawdźcie, gdzie szukać korepetycji online!

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.