Z Polski - Studencka Polityka

Po milion złotych dla najlepszych uczelni

2012-08-28 08:20:49

Po milion złotych otrzymają uczelnie, które opracowały najlepsze programy studiów lub wdrażają najbardziej zaawansowane programy poprawy jakości kształcenia. Zgłoszenia do konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego można przesyłać do 25 września.

Jak poinformowano na stronie internetowej resortu nauki, zwycięskie szkoły wyższe będą mogły przeznaczyć otrzymany 1 mln zł na doskonalenie oferty edukacyjnej. Na przykład pokryć koszty związane z wprowadzaniem do programów kształcenia praktyk zawodowych dla studentów, zainwestować w podnoszenie umiejętności dydaktycznych nauczycieli akademickich, czy rozwijać współpracę z innymi uczelniami i instytucjami.

W konkursie będzie oceniana przede wszystkim jakość oferty kształcenia na uczelni. Wyróżnione zostaną szkoły wyższe, które opracowały najlepsze, zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji, programy kształcenia, które będą realizowane od roku akademickiego 2012/2013 lub opracowały najbardziej zaawansowane systemy poprawy jakości kształcenia.

Wszystkie wnioski będą ocenianie przez komisję konkursową. Jej członkowie ocenią, czy programy kształcenia są spójne, innowacyjne i dostosowane do potrzeb społeczno-gospodarczego otoczenia uczelni.

W przypadku programów o profilu praktycznym oceniany będzie m.in. nacisk kładziony na rozwijanie umiejętności zawodowych studentów, na przykład ich udział w praktykach czy współpraca uczelni z przyszłymi, potencjalnymi pracodawcami. Kryteria oceny programów o profilu ogólnoakademickim to przede wszystkim spójność w rozwijaniu umiejętności intelektualnych studentów.

Komisja oceni również, w jakim stopniu uczelnie monitorują losy swoich absolwentów, jak skutecznie oceniani są nauczyciele akademiccy, czy metody nauczania wykraczają poza standardową ofertę dydaktyczną oraz w jaki sposób uczelnie wykorzystują powyższe narzędzia do stałej poprawy jakości programów kształcenia.

W konkursie mogą brać udział podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, czyli np. wydziały, a także uczelnie nie posiadające takich jednostek. Warunkiem jest posiadanie przez dany podmiot co najmniej pozytywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej na wszystkich prowadzonych kierunkach studiów.

Zgłoszenia do konkursu można składać do 25 września. Wyniki poznamy po 15 listopada. Zwycięskie uczelnie otrzymają dofinansowanie do końca tego roku.

Więcej informacji o konkursie na stronie ministerstwa.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: programy nauczania studia mnisw
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentÃłw!
Przedstawiciele studentów będą doradzać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentów!

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!
Studenci przeszli przez Wrocław w Marszu Ponad Podziałami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!

Polecamy
Wprowadzona 1 października Ustawa 2.0 polepszy sytuację doktorantÃłw dotyczącą przyznawania ubezpieczeń społecznych.
Zmiany w zasadach dotyczących ubezpieczenia doktorantów

Wprowadzona 1 października Ustawa 2.0 polepszy sytuację doktorantów dotyczącą przyznawania ubezpieczeń społecznych.

Ostatnio dodane
Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentÃłw!
Przedstawiciele studentów będą doradzać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentów!

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.