Z Organizacji - Studia

Polacy w finale najwiękego hackathonu superkomputerowego dla studentów [2020/2021]

2021-02-05 08:28:18

Trenowany przez ICM Warsaw Team, po raz trzeci dostał się do finału międzynarodowego studenckiego konkursu klastrów ASC Student Supercomputer Challenge 2020-2021, jako jedna z nielicznych drużyn spoza Azji. Będzie to 10. finał Warsaw Team licząc z zawodami SC w USA i ISC w Niemczech. Drużyna zajmuje obecnie 4. miejsce w regionie EMEA.

Warsaw Team 2021 -  w obecnym składzi

Warsaw Team 2021 -  w obecnym składzie

W Skrócie:

  • Zespół Warsaw Team z ICM UW powstał w 2016 r. i aktualnie w rankingu liderów konkursów klastrów studenckich zajmuje 4. miejsce w regionie EMEA i 18. na świecie.
  • ASC Student Supercomputer Challenge 2020/2021 to największy hackathon superkomputerowy dla studentów. Jego finał będzie trwał 72 godziny i odbędzie się w dniach 8-12 maja.
  • Polska ekipa stanowi jedną z 28 drużyn, które znalazły się w finale. Aż 21 zespołów pochodzi z Chin kontynentalnych.

ASC Student Supercomputer Challenge 2020/2021 - informacje

ASC Student Supercomputer Challenge to największy hackathon superkomputerowy dla studentów, gdzie liczba aplikujących drużyn przekracza 300, z czego do ścisłego – 72-godzinnego finału – przechodzi od 20 do 30 z nich (w tej edycji 28). Warsaw Team (WT) znalazł się wśród nielicznych zespołów, które odbędą turniej wirtualnie (razem ze studentami z Hong Kongu, Kolumbii, Tajlandii, Tajwanu, Australii i Rosji). Pozostałe 21 zespołów z Chin kontynentalnych rozegra spotkanie z uniwersytetu w Shenzhen.

Warsaw Team z ICM Uniwersytet Warszawskiego

Od początku nasz zespół występuje pod wspólną flagą Uniwersytetu Warszawskiego, choć obecnie przygotowujemy studentów również z dwóch uczelni spoza kraju. Nasz międzynarodowy team tworzą: Marek Skiba (MIM UW), Marek Masiak (University College London), Patrycja Krzyna (MIM UW), Jan Malinowski (University of Oxford), Paweł Pawłowski (MIM UW) oraz Łukasz Kondraciuk (MIM UW) – informuje Maciej Szpindler, jeden z mentorów WT z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Po ISC w Niemczech i SC w USA w 2020 roku, azjatycki ASC to już trzeci konkurs, który będziemy rozgrywać w formie online. Stanowi to ogromne wyzwanie dla naszych studentów: ogromne znaczenie ma praca zespołowa, jesteśmy daleko od siebie i innych zespołów, a rywalizacja pozostaje całkowicie realna i bardzo dynamiczna – dodaje Maciej Szpindler.

Według rankingu HPC-AI Advisory Council z listopada 2020 r., po 9 finałach z udziałem Warsaw Team (University of Warsaw),  drużyna zajmuje 4. miejsce w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz 18. na świecie. Ranking liderów konkursów klastrów studenckich prowadzony jest od 2007 r. i obejmuje trzy najważniejsze wydarzenia w roku: SC w USA, ISC w Niemczech oraz ASC w Chinach.

Obecnie zespół trenują trzej specjaliści z Centrum Technologii ICM: Maciej Szpindler, Marcin Semeniuk oraz Michał Hermanowicz.

Drużyna powstała w grudniu 2016 r. z inicjatywy dr. Marka Michalewicza, dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, który stworzył podobny zespół studencki w Singapurze w 2013 r.

Finał ASC Student Supercomputer Challenge 20-21 odbędzie się w dniach 8-12 maja w formie hybrydowej; stacjonarnie z Shenzhen (Southern University of Science and Technology) dla większości drużyn chińskich oraz wirtualnie dla drużyn spoza Państwa Środka. Głównymi organizatorami konkursu są Asia Supercomputer Community (ASC) oraz firma Inspur, która udostępnia swoje serwery na czas hackathonu.

ip

fot. materiały prasowe ICM UW

Słowa kluczowe: Warsaw Team, ICM UW, ASC Student Supercomputer Challenge, 2020/2021, Hackathon superkomputerowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Porojekt Passion Marketing 2022
Passion Marketing - jak działa marketing w świecie muzyki?

Sprawdź, jak działa marketing branży muzycznej i przekonaj się, czy będzie to Twoja ścieżka kariery!

Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Bezbolesne szczepienia dla dzieci

Sprawdź, w jaki sposób możesz odwrócić uwagę od zabiegu i zmniejszyć ból.

Polecamy
Źródła do pracy dyplomowej - skąd brać książki i artykuły?

Praca naukowa powinna być opatrzona bibliografią... tylko po co i skąd wziąć do niej odpowiednie pozycje? Sprawdź!

Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

Ostatnio dodane
Porojekt Passion Marketing 2022
Passion Marketing - jak działa marketing w świecie muzyki?

Sprawdź, jak działa marketing branży muzycznej i przekonaj się, czy będzie to Twoja ścieżka kariery!

Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.