Świat - Świat nauki

Polscy naukowcy pomogą zbudować nowy Zderzacz "Elektron-Jon" w USA

2020-01-16 14:44:49

Na początku stycznia Departament Energii USA poinformował o wybraniu lokalizacji dla nowego potężnego urządzenia badawczego fizyki wysokich energii. Zderzacz Elektron-Jon (EIC) ma powstać w Brookhaven National Laboratory (NY) kosztem ok. 2 mld. dolarów. Dwa przeciwbieżne akceleratory zderzać będą elektrony z protonami lub z jonami atomowymi, z możliwością polaryzacji obu wiązek. Program badawczy planowanych eksperymentów współtworzą naukowcy z NCBJ.

Pomnik atomuCo robi zderzacz?

- Nowe urządzenie pozwoli na lepsze zrozumienie budowy najmniejszych cegiełek materii i oddziaływań, dzięki którym ona istnieje - wyjaśnia profesor Lech Szymanowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). - Fizycy na całym świecie przygotowują program badawczy EIC i pracują nad optymalizacją projektu akceleratorów i eksperymentów korzystających z ich wiązek.

Rola polskich naukowców

Wśród badaczy przygotowujących nowe eksperymenty jest m.in. polska grupa fizyków teoretyków z Departamentu Badań Podstawowych NCBJ. Doktorzy Paweł Sznajder i Jakub Wagner wraz z kolegami z francuskiego CEA przygotowali platformę obliczeniową PARTONS, pozwalającą na generowanie przewidywań dla EIC w oparciu o istniejącą wiedzę teoretyczną na temat oddziaływań silnych.

- Wyniki uzyskane dzięki tej platformie oraz dzięki technikom obliczeniowym takim jak sieci neuronowe i algorytm genetyczny pozwalają na tworzenie precyzyjnych przewidywań dla EIC, ale także na ocenę jego oczekiwanego wpływu na zrozumienie struktury materii - opisuje dr Sznajder. - Niezwykła precyzja planowanych eksperymentów po raz pierwszy umożliwi stworzenie trójwymiarowych, tomograficznych obrazów wnętrza protonu.

- Przygotowane przez nas narzędzie jest unikalne  uzupełnia dr Wagner. - Udało nam się uzyskać i opublikować już kilka prac z pierwszymi wynikami, które powinny ułatwić analizę teoretyczną danych uzyskanych w EIC.

Zderzenia z użyciem ciężkich jonów

- Materia jądrowa nadal nie jest dokładnie poznana, a oddziaływania w niej zachodzące potrafimy opisywać jedynie w dużym przybliżeniu. - przekonuje dr Tolga Altinoluk, realizujący w NCBJ grant Unii Europejskiej dotyczący fizyki ciężkich jonów w EIC. - Zderzenia z użyciem ciężkich jonów umożliwiają badanie nowych stanów materii, o niespotykanej dotychczas gęstości gluonów - cząstek przenoszących oddziaływania silne, odpowiedzialnych za istnienie m.in. protonu.

Badania teoretyczne oddziaływań silnych na najbardziej elementarnym poziomie mają w NCBJ wieloletnią tradycję, a nasi naukowcy należą do grona światowych ekspertów w tej dziedzinie. W 2021 roku instytut wraz z Uniwersytetem Warszawskim będzie organizować międzynarodowe spotkanie fizyków pracujących nad EIC, goszczące kilkuset najwybitniejszych specjalistów z całego świata.

Więcej na temat projektu EIC można przeczytać w informacji na stronie BNL: https://www.bnl.gov/newsroom/news.php?a=116998

ip/dr Marek Pawłowski (Rzecznik NCBJ)

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Wielki zderzacz Hadronów, USA, Badania, Brookhaven National Laboratory, Badania, Ciężkie jony, Cel
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Strumień cząsteczek energii na Antarktydzie dowodem na istnienie alternatywnej rzeczywistości?

Ciekawe odkrycie i jeszcze ciekawsze wnioski naukowców z NASA.

Zaczęło się minimum słoneczne 2020 - najmocniejsze od 100 lat

Mogą nas czekać ochłodzenie pogody oraz... trzęsienia ziemi, głód, błyskawice i wybuchy wulkanów.

Świecące rośliny - rosjanie stworzyli genetycznie modyfikowany tytoń [WIDEO]

Zobacz jak modyfikacje genetyczne mogą wpłynąć na zachowanie żywych organizmów!

Polecamy
105 dni w zamknięciu czyli krok w kierunku Marsa
105 dni w zamknięciu czyli krok w kierunku Marsa

Dwa lata w kilku ciasnych pomieszczeniach - tak będzie wyglądała podróż na Marsa. Rosjanie sprawdzają jak w takich warunkach zachowa się człowiek. Na początek - 105 dni.

Niesamowite! Zobacz obraz Hieronima Boscha w wielkim przybliżeniu
Niesamowite! Zobacz obraz Hieronima Boscha w wielkim przybliżeniu

I posłuchaj, jak brzmi "pieśń z pośladków"...

Ostatnio dodane
Strumień cząsteczek energii na Antarktydzie dowodem na istnienie alternatywnej rzeczywistości?

Ciekawe odkrycie i jeszcze ciekawsze wnioski naukowców z NASA.

Zaczęło się minimum słoneczne 2020 - najmocniejsze od 100 lat

Mogą nas czekać ochłodzenie pogody oraz... trzęsienia ziemi, głód, błyskawice i wybuchy wulkanów.