Polska - Świat nauki

Polskie uczelnie, z których pochodzą milionerzy - ranking Pracowni 2033 na rok 2020

2020-07-16 10:50:07

Ranking najlepszych uczelni w Polsce to z pewnością coś, co warto sprawdzić przed wyborem swojego kierunku studiów. Różnie można podchodzić do oceny szkół wyższych, a jedną z ciekawszych koncepcji badań zaprezentowała Pracownia 2033. Przedstawiła ona bowiem ranking uczelni pod względem ilości absolwentów, którzy zostali milionerami… zainteresowani?

Zobacz też: QS World University Ranking 2020.

Pieniądze w walizce

Milionerzy z polskich uczelni 2020

Trzeba przyznać, że ranking jest co najmniej ciekawy. Sami autorzy zaznaczają, że wybranie uczelni czy studiów w mieście, gdzie edukowali się przyszli multimilionerzy z Polski, nie gwarantuje sukcesu. Przypomnijmy, że w samym roku akademickim 2017/18 studia ukończyło ok. 327,7 tys. osób w całej Polsce [1]. To, że np. 2 z nich na jednej Uczelni odniosło sukces, jest często sprawą mocno indywidualną. Pewne ciekawe wnioski jednak można z rankingu wyciągnąć.

Autorzy zestawienia zwracają też uwagę na to, że ok. 30% osób posiadających ponad 100 mln euro nie posiada wykształcenia wyższego. Przypominają też, że udany biznes często wynika nie z samej jakości kształcenia, a znajomości, jakie zawrzemy w trakcie nauki.

Przechodząc już jednak do samego rankingu, oto zestawienie polskich uczelni, których absolwenci zgromadzili majątek 100 milionów euro i więcej:

  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - 11
  • Uniwersytet Warszawski - 10
  • Politechnika Warszawska - 6
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - 4
  • Politechnika Śląska w Gliwicach - 3
  • Politechnika Wrocławska - 3
  • Politechnika Łódzka- 3

AGH w Krakowie króluje w rankingu od jego pierwszej edycji, czyli już od 4 lat, choć UW cały czas depcze jej po piętach. W tym roku najbogatsi łącznie okazali się absolwenci właśnie tego Uniwersytetu, wyprzedzając UAM w Poznaniu i Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Rosnące znaczenie Uniwersytetu Warszawskiego w rankingu, według Pracowni 2033, można przypisać rosnącemu znaczeniu rynku gier wideo w Polsce, na czym najbardziej korzysta Warszawa.

Na koniec warto jeszcze przytoczyć zestawienie uwzględniające polskie miasta, w których uczyli się milionerzy. 22 dwie osoby z majątkiem powyżej 100 mln euro wykształcenie wyższe zdobyli w Warszawie, a 20 w Krakowie. Są to najwyższe wyniki, dalej jest już nieco skromniej: Wrocław (7), Poznań (6) Łódź (5).

Szczegóły dotyczące metodologii zbierania danych o milionerach oraz zmianach, jakie polski rynek finansów przeszedł w ciągu ostatniego roku, znajdziecie na stronie Pracowni 2033, gdzie opublikowano pełen raport: https://pracownia2033.pl/index.php/ranking-szko-wyszych-2020/

KSK

fot. Maklay62 z Pixabay

Źródła: pracownia2033.pl

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/edukacja/edukacja/szkolnictwo-wyzsze-w-roku-akademickim-20182019-wyniki-wstepne,8,6.html

Słowa kluczowe: Pracownia 2033, Jakie uczelnie kończą milionerzy w Polsce?, Ranking, Zestawienie, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy studenci wrócą na uczelnie w roku akademickim 2020/2021? Są już pierwsze decyzje rektorów

Władze polskich szkół wyższych powoli przygotowują się do zdalnych zajęć w semestrze zimowym.

ETIUDA 8 - wyniki konkursu NCN na stypendia dla młodych naukowców

Narodowe Centrum Nauki przeznaczy ponad 10 mln zł na finansowanie badań i staży doktorantów!

Perspektywy 2020 - ranking szkół wyższych w Polsce

Dowiedz się, które uczelnie publiczne i niepubliczne w naszym kraju są najlepsze!

Polecamy
Monitorowanie absolwentów
Monitorowanie absolwentów

Od października wchodzi w życie ustawa o szkolnictwie wyższym, która mówi o obowiązkowym monitorowaniu karier absolwentów przez uczelnie wyższe. Celem takiego działania jest dostosowanie programu kształcenia do potrzeb rynku pracy

Ranking miast przyjaznych dla biznesu
Ranking miast przyjaznych dla biznesu

Miesięcznik „Forbes" opublikował raport miast przyjaznych dla biznesu. Na pierwszym miejscu znalazł się Wrocław, stawkę, o dziwo, zamyka Warszawa.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czy studenci wrócą na uczelnie w roku akademickim 2020/2021? Są już pierwsze decyzje rektorów

Władze polskich szkół wyższych powoli przygotowują się do zdalnych zajęć w semestrze zimowym.

ETIUDA 8 - wyniki konkursu NCN na stypendia dla młodych naukowców

Narodowe Centrum Nauki przeznaczy ponad 10 mln zł na finansowanie badań i staży doktorantów!