Polska - Świat nauki

Ponad tysiąc stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2020/2021

2021-01-20 11:02:03

Ponad tysiąc studentów otrzymuje w bieżącym roku akademickim stypendia w Programie Stypendiów Pomostowych, w tym ponad sześćset osób na pierwszy rok studiów - informuje Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości realizująca program. W ciągu 19 lat działania programu już 17 tysięcy młodych ludzi otrzymało wsparcie finansowe na studiach.

Stypendia pomostowe - baner informacyjnyInformacje o Stypendiach Pomostowych

"Stypendia Pomostowe" to ogólnopolski, rozbudowany program stypendialny, dzięki któremu zdolna, niezamożna młodzież ze wsi i małych miejscowości otrzymuje stypendia na I rok i dalsze lata studiów. Program, zainicjowany w 2002 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, jest aktualnie jedną z największych pozarządowych inicjatyw stypendialnych w Polsce.

– Stypendia pomostowe to ogromne wsparcie dla młodych i ambitnych osób, które chcą rozwijać się i kontynuować edukację na uczelniach wyższych w Polsce. Jest to wsparcie nie tylko finansowe, ale też merytoryczne, społeczne i szkoleniowe – mówi Martyna Kieliszek, stypendystka, studentka Politechniki Warszawskiej. Dzięki programom stypendialnym stałam się osobą niezależną, podwyższyłam znajomość języka angielskiego, studiowałam za granicą i poszerzyłam swoje horyzonty. Szkolenia i warsztaty dla stypendystów pomostowych wprowadziły mnie w środowisko rynku pracy i pomogły stawać się jego częścią. Dzięki stypendiom pomostowym zdobyłam motywację do stawiania i realizowania własnych celów, pracy nad sobą, a także wiarę w swoje możliwości – dodaje stypendystka.

Jak dostać Stypendium Pomostowe?

Stypendia pomostowe otrzymują ambitni i zdolni maturzyści z dobrymi wynikami w nauce, którzy rozpoczynają I rok studiów dziennych w uczelniach publicznych i spełniają jeden z czterech warunków:

  • pochodzą z rodziny byłego pracownika PGR,
  • są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej,
  • pochodzą z rodziny wielodzietnej albo są wychowankami rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka,
  • mają rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej.

Stypendium na I rok studiów wynosi 5000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach po 500 zł. Po pierwszym roku stypendyści, którzy osiągną dobre wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów na wyjazd na zagraniczną uczelnię, stypendiów doktoranckich. Uczestnicy programu mogą również brać udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach rozwijających ich kompetencje miękkie oraz umiejętności niezbędne do rozwijania późniejszej kariery zawodowej.

– Nasi partnerzy to grono instytucji społecznie odpowiedzialnych, którym bliska jest idea wspierania rozwoju młodych, zdolnych ludzi. W skład koalicji partnerów wchodzą również niewielkie, lokalne organizacje pozarządowe, które biorą udział w finansowaniu stypendiów młodzieży z ich regionów – mówi dr Zofia Sapijaszka, Prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, realizującej program. Dzięki Partnerom w roku akademickim 2020/21 mogliśmy przyznać ponad tysiąc stypendiów na wszystkie lata studiów, w tym ponad 600 na pierwszy rok nauki. Nasi stypendyści studiują w akademickich uczelniach publicznych w całej Polsce, na wielu różnych kierunkach.

O programie

"Stypendia Pomostowe" są jedną z największych pozarządowych inicjatyw stypendialnych w Polsce. Dotychczas, w ramach programu, przyznano ponad 25 tysięcy różnego rodzaju stypendiów, w tym ponad 17 tysięcy na pierwszy rok studiów. Partnerami Strategicznymi Programu są: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Narodowy Bank Polski, Partnerzy Główni: Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja BNP Paribas, Partnerzy: koalicja blisko 90 lokalnych organizacji pozarządowych. Na realizację dziewiętnastu edycji programu Partnerzy przeznaczyli ponad 123 miliony zł.

Program jest realizowany przy współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Centrum im. Profesora Bronisława Geremka oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Realizatorem programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.

Więcej informacji na: http://www.stypendia-pomostowe.pl/

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Stypendia pomostowe, jak dostać, rok akademicki 2020/2021, statystyki, kwota, regulamin
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rozporządzenie 26 luty MEiN
MEiN: Zajęcia zdalne na studiach potrwają do 30 września 2021 r.

Decyzje zawarte w nowym rozporządzeniu mogą jednak zostać zmienione.

dr hab. inÅź. Eweliny JamrÃłz, prof. UR
1,5 mln dofinansowania dla projektu dr hab. inż. Eweliny Jamróz, prof. UR Kraków

Naukowczyni z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otrzymała wsparcie w ramach konkursu LIDER XI.

Polecamy
Zobacz, jaki przepis został zaskarÅźony do Trybunału Konstytucyjnego przez Andrzeja Dudę!
Nominacje profesorskie 2019 - lista naukowców

Tradycyjnie, w uroczystości uczestniczył aktualny prezydent RP, Andrzej Duda.

Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Ostatnio dodane
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!