Polska - Świat nauki

Praca dyplomowa i egzamin końcowy - kompendium

Praca dyplomowa: ilość znaków, obrona, egzamin, terminy

2022-04-19 10:02:31

Obrona pracy dyplomowej jest nieunikniona, jeśli chcemy uzyskać tytuł: licencjata, magistra czy inżyniera. Egzamin odbywa się na podobnych zasadach w większości uczelni, choć może różnić się szczegółami, dotyczącymi samej pracy czy formy obrony. Dowiedz się więcej z kompendium wiedzy o pracy dyplomowej.

Zobacz też: Czym się różni licencjat od magisterki? >>

Obrona pracy dyplomowej - egzamin, praca, termin

Licencjat, inżynierka i magisterka

Ostatnim etapem studiów jest egzamin końcowy - obrona pracy dyplomowej. O tym, jaki z jej rodzajów będziemy musieli pisać, wiemy jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Ta informacja musi zostać podczas rekrutacji na którykolwiek kierunek w każdej uczelni. To właśnie od rodzaju szkoły wyższej i wybranej ścieżki edukacyjnej zależy typ pracy, którą będziemy musieli napisać a następnie obronić.

Są dwa rodzaje studiów I stopnia - licencjackie i inżynierskie. Kierunki licencjackie trwają zazwyczaj 6 semestrów (3 lata) i są nauczane m.in. na wydziałach: przyrodniczych, humanistyczno-społecznych, językowych i administracyjnych. W niektórych uniwersytetach kształci się także przyszłych inżynierów, choć aby uzyskać ten tytuł najlepiej wybrać szkoły techniczne. Studia inżynierskie są dłuższe od licencjackich średnio o jeden semestr (pół roku) i kształcą przyszłych specjalistów z zakresu m.in.: rolnictwa, nowych technologii, informatyki, budownictwa, transportu i logistyki.

Studia magisterskie studiami II stopnia. Obecnie traktuje się je jako obowiązkowe dopełnienie wykształcenia wyższego, choć student nie musi kontynuować tego samego kierunku na kolejnym etapie. W przypadku osób z wykształceniem licencjackim studia magisterskie trwają 4 semestry (2 lata), lecz dla inżynierów są to tylko 3 semestry (1,5 roku). Dzięki temu uzyskanie tytułu magistra trwa w sumie 10 semestrów (5 lat), niezależnie od wybranego typu studiów I stopnia.

Długość i zawartość pracy dyplomowej

Praca licencjacka musi pokazać, że student potrafi korzystać z różnorodnych i jakościowych źródeł, a przede wszystkim wykorzystać wiedzę zdobytą podczas studiów. Z tego powodu jest to stosunkowo krótka forma naukowa, zawierająca około 55 tys. - 70 tys. znaków ze spacjami (wraz z uwzględnieniem bibliografii, przypisów i spacji - Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), jest to około 30-40 stron. Ma zazwyczaj charakter opisowy, choć studenci mogą wykorzystywać własne badania.

Prowadzenie autorskich doświadczeń nie jest obowiązkowe podczas tworzenia pracy licencjackiej, w przeciwieństwie do pracy magisterskiej. Tutaj studenci powinni zaprezentować, jak wykorzystują wiedzę zdobytą podczas studiów we własnych badaniach. Dyplom studiów II stopnia powinien mieć około 110 tys. - 150 tys. znaków ze spacjami (również uwzględniając bibliografię, przypisy i spacje - Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), czyli mniej więcej 60-80 stron.

W przeciwieństwie do pracy licencjackiej, dyplom inżynierski nie ma pokazać wiedzy zdobytej przez autora podczas studiów, a przedstawić rozwiązanie problemu postawionego przed nim. Zazwyczaj dzieli się jej treść właściwą na opis zagadnienia - rozdziały teoretyczne i propozycję rozwiązania problemu - rozdziały praktyczne. Długość pracy inżynierskiej powinna mieścić się w zakresie 54 tys.-90 tys. znaków ze spacjami (Wydział Elektryczny Politechnika Warszawska) - około 30-50 stron.

Termin i forma obrony licencjatu, magisterki i pracy inżynierskiej

Praca licencjacka może być broniona w: czerwcu, lipcu i wrześniu. Po sprawdzeniu przez promotora należy ją wgrać do systemu APD (cały proces może zająć od 4 dni do nawet 5 tygodni - w zależności od liczby tekstów zgłoszonych do akceptu). Podobnie jest w przypadku pracy magisterskiej, choć w niektórych przypadkach spotykamy się z obroną w semestrze zimowym. Jest to typowe dla obrony pracy inżynierskiej, ponieważ nauka kończy się w semestrze zimowym (styczeń-luty, rzadziej marzec). 

Zobacz też: Jak zdobyć dyplom ukończenia studiów? >>

KK

fot. Pixabay z Pexels

źródło: Instrukcja dla autorów prac dyplomowych - https://dziennikarstwo.uni.wroc.pl/; https://www.ee.pw.edu.pl/~jakubom2/prace.html

Słowa kluczowe: obrona pracy, długość praca dyplomowa, egzamin, licencjat, magisterka, praca inżynierska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Znamy wyniki rankingu Perspektywy 2022

Sprawdź, która uczelnia w Polsce jest najlepsza.

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.