Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

2023-03-23 20:09:22

Praktyki zawodowe to coś, co spędza sen z powiek nie jednemu studentowi, który musi odbyć je obowiązkowo. Są one oczywiście ważne tylko dla przebiegu studiów i nauczania, ale warto potraktować je przede wszystkim jako możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych i poznania specyfiki pracy firmy, w której może w przyszłości chciałoby się pracować. Ważne zatem jest nie tylko to, jak mocno się do nich przyłożymy, ale również, w jakim miejscu się odbędą. Oto, czym powinno się kierować, przy wyborze praktyk studenckich.

Zobacz również: Socjologia - co warto wiedzieć o jej studiowaniu?

praktyki studenckie

Wybór miejsca realizacji praktyk

Zanim wybierze się miejsce realizacji praktyk zawodowych, warto najpierw zastanowić się nad w jakim kierunku chciałoby się rozwijać zawodowo oraz gdzie chciałoby się w przyszłości pracować. Jest to bowiem idealna okazja do poznania atmosfery oraz specyfiki danej firmy lub zawodu i przekonania się, czy jest to faktycznie coś, w czym się sprawdzimy. Może się bowiem okazać, że wcześniejszy wybór kariery nie był trafiony i należy zmienić swoje plany na przyszłość. 

Należy pamiętać, że wiele firm wykorzystuje czas nauki studentów do wyszukiwania potencjalnych pracowników. Wykazując się wiedzą, zaangażowaniem oraz motywacją, można zapracować sobie na przyszłą posadę lub na, chociażby polecenie do innego pracodawcy w tej samej branży. Nie zawsze ma się możliwość odbycia praktyk w swoim wymarzonym miejscu. Wtedy najlepiej wybrać takie, które działa na podobnym obszarze. 

Źródła informacji

Przy wyborze miejsca na praktyki studenckie, dobrze jest najpierw zasięgnąć o nim opinii - zobaczyć opinie w Internecie oraz w mediach, podpytać innych studentów, znajomych i prowadzących zajęcia lub wybrać się do Biura Karier na swojej uczelni. Warto również udać się na najbliższe targi staży i pracy, na których można spotkać się i porozmawiać z pracodawcami oraz zapoznać się z ofertą na wybranym przez siebie obszarze zawodowym. Dobrze jest wtedy zabrać ze sobą CV i być przygotowanym na wstępną, choć niezobowiązującą rozmowę na temat praktyk.

Forma realizacji praktyk

Po upatrzeniu odpowiedniego dla siebie miejsca, dobrze jest najpierw porozmawiać z danym pracodawcą i dowiedzieć się, jakie obowiązki będą na tobie spoczywać jako na osobie uczącej się oraz, czy będzie się miało faktyczny kontakt ze swoim mentorem. Praktyki zawodowe powinny rozwijać i uczyć, a powierzone zadania być wstępem do zawodu, który chce się wykonywać w przyszłości. Im więcej wyzwań, tym większa możliwość rozwoju.

 

Wykorzystaj ten czas

Bez względu na to, gdzie nie odbywa się praktyk zawodowych, mogą one otworzyć szereg możliwości do dalszego rozwoju. Dobrze jest wykorzystać ten czas, który spędza się pod okiem profesjonalistów, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej wiedzy i doświadczenia, nawet jeżeli w trakcie zdecyduje się, że obrany kierunek nie jest jednak dla nas. Warto również w tym czasie zdobyć nowe znajomości, które w przyszłości mogą okazać się pomocne przy budowaniu swojej kariery. 

MS

fot. pixabay

źródło: aplikuj.pl

Słowa kluczowe: praktyki studenckie, porady, porady dla studenta, praktyki zawodowe, studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiÃłw związanych z Åźywieniem.
Najciekawsze kierunki studiów gastronomicznych w Polsce

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiów związane z żywieniem!

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne