Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Praktyki zawodowe na studiach - przebieg i cel

2019-08-02 12:06:47

Przeglądając program studiów kierunku na który się dostaliśmy, w oczy może nam się rzucić zakładka "Praktyki zawodowe (wpis)". Jest to jedna z obowiązkowych rzeczy, którą trzeba zrobić, aby zaliczyć studia. Co to jest i dlaczego jest to obowiązkowe?

Dwie kobiety wpatrują się w ekran komputera

Czym są praktyki zawodowe?

Praktyka to pewnego rodzaju staż, który musimy odbyć w odpowiedniej firmie. Nie może to być pierwsza lepsza placówka, ponieważ jej charakter działalności musi pokrywać się z dziedziną nauki, jaką poznajemy w trakcie studiów. W systemie jest więc to po prostu kolejny przedmiot na studiach, który musimy zaliczyć w danym semestrze, z tym że jego zdanie wiąże się z pracą.

Na czym będą polegać nasze obowiązki? To już zależy od naszego kierunku studiów. Przez lata wykształcił się stereotyp praktykanta parzącego kawę, segregującego papiery i odwalającego czarną robotę. Prawda jest jednak taka, że mało która firma nas w taki sposób potraktuje a praktyka zawodowa będzie dla nas okazją do zdobycia cennego doświadczenia.

Po co praktyki zawodowe?

Studia to bardzo zróżnicowany czas. Z jednej strony wiele osób mówi, by cieszyć się studenckim życiem, z drugiej jesteśmy już dorośli i musimy zacząć na poważnie myśleć o naszej karierze... jeżeli nie już jej zacząć.

Na uniwersytecie zdobędziemy wiele umiejętności i specjalistycznej wiedzy, jednak nie zastąpi nam to doświadczenia, jakie zdobędziemy w pracy. To właśnie po to są praktyki zawodowe - by zdobyć umiejętności i móc zobaczyć, jak nasza wiedza teoretyczna sprawdza się w praktyce. Dlatego właśnie wybór dobrych praktyk jest tak ważny.

Wielu pracodawców traktuje też praktyki zawodowe jako dobre narzędzie rekrutacyjne i oferuje najlepszym praktykantom zatrudnienie. Pamiętajmy więc, by nie tylko wybrać firmę dla której chcemy pracować mądrze, ale też i dać z siebie wszystko już w trakcie pracy!

Zobacz też: co dają studia?>>

Ile trwają praktyki zawodowe?

Wszystko zależy od wybranego przez nas kierunku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to kilkaset godzin pracy. Czas ten bywa też rozbity w przypadku studiów dwustopniowych, gdzie większość godzin (np. 150) odbywamy wtedy w ramach 1. stopnia, natomiast pozostałe (np. 30) musimy zrobić już w trakcie studiów magisterskich. W przypadku studiów jednolitych, całość musimy odbyć “na raz”.

Czas praktyk powinniśmy móc sprawdzić w programie studiów oraz w zakładce przedmiotu w internetowym systemie uczelni.

Jak dostać się na praktyki?

Metody są różne. Niektóre uczelnie przygotowują dla swoich studentów listę firm, z którymi zawarły specjalną umowę i do których należy się zgłosić - wtedy nie ma żadnego problemu, choć oczywiście liczba miejsc do danej placówki wciąż jest ograniczona. Czasami uniwersytet jedynie nam zasugeruje, dokąd możemy się udać, natomiast zgłoszenie i przyjęcie musimy już sobie załatwić sami. Możemy się też znaleźć w sytuacji, gdzie sami będziemy musieli sobie znaleźć firmę, choć to już jest rzadkością.

Tak czy inaczej, konieczne będzie zgłoszenie się do firmy z podaniem o praktyki i wszystkimi wymaganymi przez nią dokumentami. Możemy też tak postąpić, gdy interesuje nas nauka w konkretnej kompanii lub gdy opcje oferowane nam przez uczelnie nie są dla nas interesujące.

Czy praktyki są płatne?

Ciężko będzie znaleźć płatne praktyki. Większość firm przynująca studentów nie oferuje wynagrodzenia za wykonywaną pracę, choć nie jest to niemożliwe. Pewne jest natomiast to, że my, jako studenci na praktykach, nie powinniśmy za nie płacić i ponosić dodatkowych kosztów. Może się to wydawać mało atrakcyjne, ale pamiętajmy, że celem nadrzędnym praktyk jest zdobycie doświadczenia, którego inaczej moglibyśmy nigdy nie mieć.

Praca a praktyki zawodowe

Czasami bywa też tak, że studiując również pracujemy. Możemy się wtedy ubiegać o uznanie stażu pracy jako praktyki zawodowej. Musimy jednak pamiętać o tym, aby wykonywane przez nas obowiązki w pracy odpowiadały wymaganiom stawianym przez uczelnię w kontekście charakteru działalności firmy i programu naszego kierunku.

Zobacz też: Praca w trakcie studiów - nauka i zarabianie>>

KSK

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Staż pracy, Jak zdobyć doświadczenie, Podanie o praktyki, Ile trwają, Obowiazki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Uwaga studenci! Zmiany na uczelniach i w szkolnictwie wyższym! [WIDEO]
Jak wygląda inauguracja roku akademickiego?

Zobacz, jak wygląda pierwszy dzień roku akademickiego!

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.