Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Prezent dla Promotora - jakie są dobre zwyczaje na uczelniach?

Czy dać promotorowi prezent na egzaminie?

2019-06-10 10:33:22

Studia trwają dosyć długo i wymagają od nas sporo ciężkiej pracy. Obrona pracy dyplomowej, połączona z egzaminem, zwiastuje już jednak koniec tego cudownego i pracowitego okresu. Po udanym zaliczeniu ostatniego testu, jesteśmy już wolni, posiadamy tytuł naukowy, wszystko wydaje się piękne. Nie osiągnęlibyśmy tego jednak, gdyby nie pomoc promotora. Czy wypada za nią podziękować dając prezent?

Torby z prezentami

Czy trzeba dać prezent?

Jeżeli chodzi o upominek dla promotora, to trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to obowiązkowe. Nie jest to też, wbrew pozorom, specjalnie popularna tradycja... przynajmniej jeżeli chodzi o spotkanie egzaminacyjne.

Taki prezent tuż po egzaminie jest po prostu nieco kłopotliwy. Wszyscy wiemy, jak wygląda biurko w dzień nauczyciela. Gdyby każdy egzaminowany przynosił swojemu promotorowi jakiś drobiazg, to ten nie dość, że musiałby po każdym egzaminie biegać do swojego gabinetu, by go odłożyć, to jeszcze potem miałby problem z zabraniem tego wszystkeigo do domu.

Jest to też z pewnością dobra wiadomość dla osób, które nie wspominają mile współpracy. Życie i relacje między ludźmi układają się różnie, więc ci, którzy jak najszybciej będą chcieli zapomnieć o swoim promotorze, nie muszą się niczym martwić.

Prezenty dla komisji egzaminacyjnej

Jeżeli jednak zdecydujemy, że koniecznie musimy dać promotorowi prezent, to koniecznie pamiętajmy o pewnym szczególe. Podczas obrony, w komisji egzaminacyjnej zasiadać będą jeszcze dwie osoby. Danie w takiej sytuacji prezentu tylko jednej z nich, byłoby pewną niezręcznością.

Kupowanie 3 takich samych prezentów również nie jest do końca uczciwe, ponieważ to wkład promotora w nasz sukces był największy. Dobrze jest pamiętać o reszcie komisji, jednak nie dajmy się zwariować i (jeśli już) przygotujmy dla nich coś mniejszego. Choć oczywiście, wybór zależy od sytuacji oraz od nas samych.

Prezent po egzaminie

By nie kupować trzech prezentów, lub by uniknąć innych potencjalnych wpadek, możemy zdecydować się na danie podarku promotorowi w późniejszym terminie. Samo danie prezentu jest już zależne jedynie od naszej uprzejmości, termin więc tym bardziej nie odgrywa w tej sytuacji specjalnie dużej roli.

Pracownicy naukowi, jeżeli nie mają urlopu lub nie wyjechali w sprawach służbowych, cały czas prowadzą konsultacje dla studentów. Nawet w wakacje.  Odwiedziny z podziękowaniem i miłą niespodzianką w dłoni na pewno poprawią im dzień.

Co kupić promotorowi?

Tutaj decyzja w dużej mierze zależeć będzie od naszych stosunków z osobą, która pomagała nam pisać pracę. Nie jest to też prosty wybór, ponieważ z jednej strony, powinien być to elegancki prezent, odpowiedni do rangi obdarowywanego. Z drugiej strony, drogie rzeczy mogą wprawić odbiorcę prezentu w zakłopotanie.

Ciekawym pomysłem jest zakup jakiegoś drobiazgu, który nawiązywałby motywem do tematu pracy dyplomowej, nad którą wspólnie pracowaliśmy. Taka mała pamiątka, połączona z porządnym łakociem na pewno pomoże nam dobrze wyrazić naszą wdzięczność.

Ostatecznie jednak, najlepszym prezentem jaki możemy zrobić promotorowi, komisji oraz sobie, to napisać dobrą pracę i śpiewająco zdać egzamin. To jest nasz priorytet i nie zapomnijmy o tym szykując się do obrony.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Egzamin Licencjacki, Egzamin Magisterski, Kwiaty, Upominek, Co wypada, Obrona pracy dyplomoej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy wolno korzystać z telefonu podczas zajęć na uczelni?

Na zajęciach nuda, a w internecie na pewno dzieje się wiele ciekawych rzeczy... czy wypada nam patrzeć w telefon podczas zajęć?

Wybór lokum na studia - czyli na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania

Czeka przed Tobą decyzja zmiany miejsca zamieszkania, ale nie wiesz od czego zacząć? Znajdziesz tu krótkie zestawienie informacji na czym się skupić wybierając mieszkanie.

Wrocławski student w potrzebie
Wrocławski student w potrzebie - gdzie szukać dodatkowych środków? Wrocław

Poznaj kilka sposobów na podreperowanie skromnego budżetu.

Polecamy
Top 20 najlepszych piw według studentów
Top 20 najlepszych piw według studentów

Wybraliście 20 waszych ulubionych browarów. Oto rezultaty naszej ankiety!

15 typów zachowań studentów podczas sesji
15 typów zachowań studentów podczas sesji

Odpowiedzcie sobie na pytanie, jak zachowujecie się podczas sesji i którym z poniższych typów studenta jesteście!

Ostatnio dodane
Czy wolno korzystać z telefonu podczas zajęć na uczelni?

Na zajęciach nuda, a w internecie na pewno dzieje się wiele ciekawych rzeczy... czy wypada nam patrzeć w telefon podczas zajęć?

Wrocławski student w potrzebie
Wrocławski student w potrzebie - gdzie szukać dodatkowych środków? Wrocław

Poznaj kilka sposobów na podreperowanie skromnego budżetu.

Konkurs Ziaja