Z życia Uczelni - Studia

Prezentacja Multimedialnego Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Małopolski połączona z seminarium naukowym

2022-05-06 14:46:43

W poniedziałek 9 maja br. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (al. 29 Listopada 46 w Krakowie) w godzinach od 10:00 do 14:00 odbędzie się pierwsza część Międzynarodowego Seminarium Naukowego „Dziedzictwo Kulturowe 2022”.

urk

Oficjalne zaprezentowanie Multimedialnego Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Małopolski

W trakcie oficjalnie zaprezentowany zostanie powstały Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski, w którym zaprezentowanych jest 19 gmin z Małopolski. W wersji drukowanej Katalogu zaprezentowanych jest 49 gmin. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: Norbert Kaczmarczyk - Pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rynków Rolnych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Iwona Gibas - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, prof. Katarzyna Smyk – pełnomocnik ds. merytorycznych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Burmistrzowie i Wójtowie z 49 gmin.

Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski

Uroczyste rozpoczęcie seminarium przez JM Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie dr hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK zaplanowano na godzinę 10:00.

O godzinie 10:30 odbędzie się prezentacja przez prof. dr hab. inż. Józefa Hernika, dr hab. inż. Barbarę Prus, prof. URK, oraz dr inż. Karola Króla, prof. URK – Multimedialnego Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Małopolski. Przy jego utworzeniu z Uniwersytetem Rolniczym współpracowało 19 gmin z Małopolski. Katalog powstał w ramach międzynarodowego projektu „Cultural heritage of small homelands”.

W Katalogu multimedialnym znalazło się 19 filmów poświęconych wybranym gminom naszego regionu i prezentujących przykłady ochrony dziedzictwa kulturowego, a także film na temat działalności badawczej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Publikacja składa się z trzech głównych części: w pierwszej zaprezentowano badania, dzięki którym można zidentyfikować i ochronić dziedzictwo kulturowe, w drugiej części opisano najlepsze praktyki zachowania dziedzictwa kulturowego od zapomnienia, a trzecia część poświęcona jest młodemu pokoleniu i temu, jak młodzi ludzie rozumieją dziedzictwo kulturowe w naszym regionie.

Głównym celem projektu naukowego „Cultural heritge of small homelands” finansowanego przez Polską Narodową Agencję Wymiany Akademickiej Międzynarodowe Partnerstwa Akademickie było opisanie dziedzictwa kulturowego zachowanego w małych społecznościach lokalnych – na przykładzie Małopolski.

Projekt miał za zadanie udowodnić tezę, że promowanie oryginalnych elementów dziedzictwa kulturowego może przyczynić się do dynamicznego rozwoju nowych produktów regionalnych.

Rozstrzygnięcie konkursu Zakorzenieni w dziedzictwie kulturowym”

O godzinie 12:00 zaplanowano rozstrzygnięcie I-edycji konkursu pt. „Zakorzenieni w dziedzictwie kulturowym” i wręczenie nagród przez JM Rektora UR dla uczniów szkół średnich z czterech województw. Celem konkursu było przygotowanie pracy pisemno-graficznej na temat „Zakorzenieni w dziedzictwie kulturowym”. Praca mogła obejmować opis, dokumentację fotograficzną i/lub szkice dotyczące nieznanego dziedzictwa kulturowego województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego lub podkarpackiego. Praca mogła dotyczyć elementów „nieznanego” dziedzictwa kulturowego, np. budynków i elementów małej architektury, pozostałości budownictwa historycznego, potraw, tradycyjnych wyrobów zwyczajów, tradycji, niepowtarzalnych gatunków roślin i zwierząt, upraw, rękodzieła, wyrobów rzemieślniczych, wzorów artystycznych, ale także np. wspomnień z pamiętnika, opowiadań, opisów zwyczajów związanych z tradycyjnymi miejscami. W konkursie przyznawane są nagrody pieniężne dla laureatów Konkursu ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: za zajęcie I miejsca – 2000 zł, II miejsca – 1000 zł i za III miejsce – 500 zł.

W kolejnej części seminarium, o godzinie 12:30 zaprezentowane będą koncepcje architektoniczne przygotowane dla Koła Gospodyń Wiejskich w Szklanej (powiat proszowicki) opracowane pod kierunkiem dr inż. arch. kraj. Magdaleny Mamcarczyk-Wilkosz oraz dr inż. arch. Barbary Olczak.

Następnie w godzinach 13:00–14:00 odbędzie się prezentacja wystawy pt. Krakowska koronka klockowa – historia i współczesność. W dalszej części seminarium odbędzie się konferencja naukowa w języku angielskim.

Adres internetowy katalogu: https://foodheritage.urk.edu.pl/multimedia.html

Adres kanału YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCpORbo1w-buE_fe7KATpF6g

ip

fot. zrzut ekranu z YouTube/Cultural heritage of small homelands

Słowa kluczowe: Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski, URK
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Praca w trakcie studiów - jak połączyć naukę z zarabianiem?

Czy da się połączyć naukę z pracą? Jakiej pracy szukać i w jakim wymiarze godzinowym? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań!

Ostatnio dodane
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.