Z życia Uczelni - Studia

Prof. dr hab. Marek Pietraś Najlepszym Zagranicznym Naukowcem 2021 roku na Ukrainie

2021-11-23 10:58:33

Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS otrzymał prestiżowy tytuł: „Najlepszego Zagranicznego Naukowca 2021 roku na Ukrainie”. Tytuł ten przyznawany jest przez Narodową Akademię Nauk Ukrainy oraz Związek Naukowców Ukrainy. Prof. Marek Pietraś został uhonorowany za wkład w rozwój współpracy naukowej pomiędzy Polską i Ukrainą. Jest to wyjątkowe i elitarne wyróżnienie.

Najlepszy Zagraniczny Naukowiec 2021 roku na UkrainieDziałalność profesora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Prof. Marek Pietraś od wielu lat zaangażowany jest w rozwój współpracy naukowej pomiędzy Polską i Ukrainą. Najpierw jako Kierownik Zakładu (obecnie Katedry) Stosunków Międzynarodowych, w latach 2004-2008 i 2015-2019 jako Prodziekan ds. Badań i współpracy międzynarodowej, a od 2019 roku jako Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Działania te obejmują zarówno rozwój kontaktów naukowych i badań z uczelniami z Ukrainy, jak i wspólnej dydaktyki. Partnerami ówczesnego Wydziału Politologii UMCS, a obecnie instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS są liczne uczelnie z Ukrainy, takie jak Uniwersytet Tarasa Szewczenki w Kijowie, Instytut Stosunków Międzynarodowych, Narodowy Uniwersytet Iwna Franki we Lwowie, Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano Frankiwsku, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza, Akademia Ostrogska.

Prof. Pietraś inicjował podpisanie umów o podwójnym dyplomowaniu z wymienionymi uczelniami. Nauczyciele akademiccy z tych ośrodków byli zapraszani przez prof. Pietrasia do prowadzenia zajęć na UMCS. Od lat ówczesny Wydział Politologii UMCS, a obecnie kierowany przez prof. Pietrasia Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS jest miejscem staży nauczycieli akademickich z Ukrainy, miejscem organizacji licznych wspólnych konferencji naukowych. Badacze z Instytutu są natomiast zapraszani do partnerskich uczelni. Sam prof. Pietraś wygłaszał referaty na konferencjach na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie, w Instytucie Stosunków Międzynarodowych oraz w Narodowym Uniwersytecie Iwana Franki we Lwowie.

Polsko-Ukrauńska współpraca naukowa

Od 2020 roku prof. Pietraś jest kierownikiem grantu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w programie „profesura gościnna”. UMCS jest jedną z pięciu polskich uczelni, która taki grant pozyskała, zapraszając do włączenia się w badania na temat polityki historycznej pochodzącego z Ukrainy Profesora Gieorgija Kassianova, który będzie pracownikiem kierowanego przez prof. Pietrasia Instytutu Nauk o Polityce i Administracji do końca 2024 roku. Do utworzonego zespołu badawczego zostali włączeni także i inni nauczyciele z akademiccy z Ukrainy.

Od stycznia 2021 roku Prof. Pietraś jest kierownikiem polskiej strony międzynarodowego zespołu badawczego, który we współpracy z naukowcami z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Tarasa Szewczenki w Kijowie i na zamówienie Sejmu Polski i Rady Najwyższej Ukrainy przygotował obszerny raport na temat partnerstwa Polski Ukrainy. W 2022 roku w trzydziestą rocznicę umowy Polski i Ukrainy o dobrym sąsiedztwie planowane jest przygotowanie wspólnej publikacji środowisk akademickich Polski i Ukrainy. Na współpracę tę prof. Pietras uzyskał grant Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Publikacje naukowe prof. Pietrasia

Tematyka Ukrainy w stosunkach międzynarodowych była i jest przedmiotem licznych publikacji prof. Pietrasia. Potwierdzają to chociażby następujące publikacje: M. Pietraś, Ukraina and  NATO in the Post Cold-War Security Environment, “The Polish Quarterly of International Afairs” 2006, nr 4., s. 45-63; M. Pietraś, T. Kapuśniak (red.) Ukraina w stosunkach międzynarodowych, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2007; M. Pietraś, M. Malskyj, B. Surmacz (red.), Stosunki polsko-ukraińskie latach 1991-2013. Próba bilansu, Lublin 2016; Марек Петрась, Гібридна війна у сучасних міжнародних відносинах, [в:] Гібридна війна Росії проти України після Революції гідності, ред. наукова М. Дорошко, В. Балюк, Ніка-Центр, Київ 2018, с. 8-27.
                 
Od 2018 roku prof. Pietraś jest przewodniczącym Rady Programowej Centrum Europejskiego UMCS, inicjującego współprace między uczelniami, Polski, Ukrainy i Francji.

ip

Słowa kluczowe: prof Marek Pietraś, Najlepszy Zagraniczny Naukowiec Roku, UMCS
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Planeta mroku i inne historie fantastyczne - wystawa w Krakowie

Sprawdź szczegóły dotyczące wydarzenia.

Sukcesy publikacji Naukowców z Lublina

Dowiedz się więcej o artykule opublikowanym w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie: "Journal of Cultural Heritage".

DKMS Uniwersytet Pedagogiczny KrakÃłw
Helpers' generation - XIII edycja projektu studenckiego

Fundacja DKMS na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Dowiedz się więcej o akcji wspierającej oddawanie szpiku.

Polecamy
Zobacz szczegÃłły dotyczące studiÃłw podyplomowych w Akademii Sztuki Wojennej!
Zostań agentem celnym na Akademii Sztuki Wojennej! Warszawa

Zobacz szczegóły dotyczące studiów podyplomowych w Akademii Sztuki Wojennej!

Grafika Projektowa i Multimedia - dni otwarte kierunku w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi

Spotkanie z grafiką online to świetna okazja by poznać ten kierunek i Uczelnię!

Ostatnio dodane
Planeta mroku i inne historie fantastyczne - wystawa w Krakowie

Sprawdź szczegóły dotyczące wydarzenia.

Sukcesy publikacji Naukowców z Lublina

Dowiedz się więcej o artykule opublikowanym w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie: "Journal of Cultural Heritage".

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.