Świat - Świat nauki

Program Artemis - czyli jak NASA (znów) wyśle ludzi na Księżyc

2019-08-05 10:06:51

Bliźniaczka Apollo i bogini księżyca w greckiej mitologii, teraz będzie też kojarzyć się z drogą ludzi na Księżyc, w ramach misji, w której udział po raz pierwszy weźmie kobieta. Program eksploracji Księżyca "Artemis" to projekt, w ramach którego NASA zapowiada badanie naszego satelity na niespotykaną dotąd skalę. Według agencji, misja będzie jednym z najjaśniejszych momentów naszych czasów, niejako definiujące nasze pokolenie, które nazywane ma być pokoleniem Artemis. Czym będzie się różnić od programu Apollo i dlaczego w ogóle wracamy na srebrny glob?

Satelita Ziemi - Księżcy na tle nocnego nieba

Cele programu Artemis

Najnowszy projekt NASA zakłada ścisłą współpracę z partnerami komercyjnymi i międzynarodowymi by stworzyć odpowiednie struktury, pozwalające do 2028 roku na stałą organizację misji księżycowych. Ma to być swego rodzaju "poligon" testowy, a informacje zdobyte podczas realizacji programu, mają pomóc w kolejnym kroku, czyli wysłaniu ludzi na Marsa. Cele NASA, jakie agencja wymienia w swoim komunikacie takie rzeczy jak:

  • Demonstracja nowych technologii, możliwości i podejścia biznesowego niezbędnego do dalszej eksploracji kosmosu, w tym też i Marsa.
  • Ugruntowanie amerykańskiego przewodnictwa i strategicznej obecności na Księżycu, przy jednoczesnym zwiększaniu ekonomicznego wpływu Stanów Zjednoczonych
  • Znalezienie nowych partnerów i umocnienie już istniejącej współpracy z partnerami komercyjnymi i międzynarodowymi.
  • Osiągnięcie sukcesu, który zainspiruje nowe pokolenie do rozpoczęcia kariery w naukach ścisłych (STEM - Science, Technology, Engineering, Mathematics)

Lot na Księżyc i stacja Orion

Podróż na księżyc to nigdy nie była łatwa sprawa. Od czasu wyścigu kosmicznego wiele się zmieniło i pojawiło się wiele nowych rozwiązań i technologii. Tym razem, pomóc ma nowa rakieta NASA - Space Launch System (SLS). Przewiezie ona astronautów na statek kosmiczny Orion, ponad 400 milionów km od Ziemi, na orbitę Księżyca.

Orion będzie orbitować wokół Księżyca i będzie bazą wypadową dla przybyłych astronautów, na której na co dzień będą żyli i pracowali. Wysłani na stację ludzie mają mieć możliwość lądowania na powierzchni naszego satelity i powrót na statek. Po zakończeniu misji, astronauci wrócą na pokładzie Oriona na Ziemię. Wcześniej, dzięki komercyjnej sieci księżycowych dostaw, zostaną wysłane załodze odpowiednie zasoby naukowe i technologiczne.

NASA wyśle dwie misje testowe. Pierwszą z nich będzie Artemis 1, która ma wystartować w 2020 roku, a jej celem będzie wysłanie bezzałogowego lotu by przetestować rakietę SLS oraz Oriona. Pierwszy lot załogowy tych systemów, czyli Artemis 2, ma odbyć się w roku 2022. Astronauci mają znaleźć się na powierzchni księżyca w 2024 roku, w ramach Artemis 3, a kolejne lądowania na jego powierzchni mają się odbywać co roku.

Prace na Księżycu

Cel prac to eksploracja całej powierzchni księżyca, przeprowadzona przez ludzi i roboty. Do zadań astronautów wysyłanych na misje należeć będzie:

  • Odnalezienie wody i innych niezbędnych surowców potrzebnych do kontynuowania eksploracji.
  • Badanie tajemnic księżyca, dzięki którym dowiemy się więcej o Ziemi i całym naszym wszechświecie.
  • Zdobycie doświadczenia w kwestii życia na innym ciele niebieskim.
  • Sprawdzenie technologii, które później zostaną wykorzystane w misji na Marsa.

Program Artemis - wideo

Poznajcie założenia programu Artemis na opublikowanym przez NASA filmie!

KSK

Źródło: https://www.nasa.gov/what-is-artemis

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Loty na księżyc, NASA, Loty na Marsa, Rakiety SLS, Statek Kosmiczny Orion
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

Polecamy
Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

Polecamy
Ostatnio dodane
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

Popularne