Polska - Świat nauki

Projekt koloni na Marsie od polskich studentów w finale międzynarodowego konkursu

2019-07-03 12:52:08

Jeszcze miesiąc temu świętowali główną nagrodę - ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge za projekt kabiny załogowej samolotu suborbitalnego, a już dochodzą nas informacje o kolejnych ich sukcesach. Zespół studentów działających pod nazwą Innspace zakwalifikował się do finałowej 10-tki najlepszych projektów w konkursie Mars Colony Prize.

Prawie cały zespół Innspace

Mars Colony Prize

Projekt samowystarczalnej kolonii marsjańskiej dla 1000 osób o nazwie Ideacity zakwalifikował się do finału konkursu Mars Colony Prize, organizowanego przez The Mars Society. Najpierw ze 100 nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 25 najlepszych, w tym i projekt grupy Innspace, które zostaną opublikowane w książce „Mars Colonies: Plans for Settling The Red Planet”. Teraz jury ogłosiło finalistów. Jako jedna z 10 drużyn w finale zaprezentuje się również grupa Innspace z projektem Ideacity.

- To dla nas ogromny sukces. Stworzyliśmy ten projekt w zaledwie 5 osób i jesteśmy z niego niesamowicie zadowoleni. Cieszymy się, że jury również go doceniło. - mówi Justyna Pelc, lider projektu.

Marsjańskie miasto idealne

- Stworzenie na Marsie kolonii, która zapewni mieszkańcom tak samo dobre warunki, jak Ziemia, nie jest proste. Przeszkodą jest nie tylko technologia, ale i funkcjonowanie marsjańskiego społeczeństwa. - Piotr Torchała, konstruktor.

Projekt Ideacity wykorzystuje koncepcję miasta idealnego. Główne założenia miasta to krótkie odległości (miasto mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m), centrum będące głównym punktem całej kolonii oraz stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli, które pozwolą poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni, umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami na powierzchni.

Bliżej centrum znajdują się budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, zabudowania przemysłowe ulokowane są na zewnętrznej części miasta. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwala chronić mieszkańców przed promieniowaniem.

O czym pamiętać projektując marsjańską kolonię?

Sam układ miasta to już końcowa część projektu. Aby móc je dobrze zaplanować, należy najpierw dokładnie zastanowić się, co powinno się w nim znajdować. Zespół rozpatrzył m.in.:

  • pozyskiwanie i przetwórstwo surowców,
  • przemysł wytwórczy,
  • wytwarzanie energii,
  • gospodarkę komunalną,
  • systemy podtrzymywania życia,
  • rolnictwo.

Ich celem było przypisanie każdemu budynkowi konkretnej roli i zaprojektowanie go w taki sposób, aby odpowiadał zastosowaniu. Zajęło to sporo czasu – w bazie jest ponad 100 budynków, ale było to konieczne, aby móc zoptymalizować kolonię.

- Wielokrotnie poprawialiśmy nasz projekt. Kolejne analizy pozwalały nam dopracować wszystkie ścieżki. Dzięki temu przepływ zarówno ludzi, jak i ładunków na terenie kolonii jest zoptymalizowany. - Beata Suścicka, architekt w projekcie. Ważnym punktem było maksymalne zautomatyzowanie bazy.

- Ze względu na ograniczoną ilość osób w kolonii (1000) i konieczność samowystarczalności, musieliśmy tak zaprojektować kolonię, aby uniezależnić możliwie dużo aspektów od człowieka. - Andrzej Reinke, odpowiedzialny za automatyzację kolonii.

Mieszkańcy przyszłej kolonii powinni maksymalnie skupić się na tworzeniu przyszłości, badaniach i rozwoju bazy, a nie zajmować się pracami, do których moglibyśmy wykorzystać roboty czy sztuczną inteligencję. Jednym z głównym problemów było przeżycie ludzi w bazie.

- Zaproponowaliśmy działanie systemów podtrzymywania życia. Ważnym punktem było rozważenie marsjańskiej diety i sposobów wytworzenia pożywienia. Zdecydowaliśmy się na dietę roślinną, a same uprawy zajmują znaczną część naszego miasta. - Magdalena Kubajewska, odpowiedzialna kwestie związane z przeżyciem mieszkańców.

Nie tylko budowa, ale i funkcjonowanie

Strona techniczna projektu to jednak tylko 40% punktów. Projekt musiał uwzględniać także kwestie ekonomiczne, ustrój polityczny i system zarządzania kolonią, zagadnienia społeczne i kulturalne, czy wreszcie estetykę kolonii.

- To właśnie ta część zajęła nam najwięcej czasu, ale też była najciekawszą częścią projektu. Wydaje się, że idealny system nie istnieje, stąd rozważania, jak taka marsjańska kolonia powinna działać, to były niekończące się dyskusje. – mówi Justyna Pelc, lider projektu.

Co dalej?

Grupa będzie walczyć o główną nagrodę w finale, który odbędzie się podczas Mars Society Convention w USA, w październiku. Do finału zakwalifikowały się też projekty opracowane przez Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów. Trzy najlepsze projekty poznamy wieczorem, 19 października. Ich autorzy zostaną nagrodzeni kolejno kwotami - 10, 5 i 2,5 tys. dolarów.

- Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy i to nawet więcej, niż planowaliśmy. Uważamy, że projekt jest naprawdę dobry i jest realnym rozwiązaniem dla takiej kolonii. Mamy nadzieję, że sędziowie go docenią, choć wiemy, że konkurencja jest ogromna. - Justyna Pelc, lider projektu.

ip

fot. materiały grupy Innspace

Słowa kluczowe: Podbój Kosmosu, Innspace, Ideacity, Miasto na marsie, Nagrody, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szkoła średnia za granicą - czy to dobre rozwiązanie dla polskich uczniów?

Brakujące miejsce w polskich szkołach to spory problem dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Czy wyjazd poza kraj to dobra alternatywa?

Zobacz, na czym będzie polegał nowy model kształcenia doktorantÃłw!
Plany ministra nauki i szkolnictwa wyższego na nadchodzącą kadencję

Jakie zmiany mogą czekać świat nauki roku akademickim 2019/2020?

Projekt koloni na Marsie od polskich studentów w finale międzynarodowego konkursu

Kosmiczny sukces polskiego zespołu Innspace i ich projektu "Ideacity". Poznaj szczegóły konkursu i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać kolonizując Marsa!

Polecamy
Polscy studenci budują bolid w stylu F1
Polscy studenci budują bolid w stylu F1

Formula SAE - polscy studenci włączają się do rywalizacji

Nauka rodzi się w bólach, czyli co nie wychodzi kaskaderom-amatorom [WIDEO]
Nauka rodzi się w bólach, czyli co nie wychodzi kaskaderom-amatorom [WIDEO]

10 lutego będzie miała miejsce premiera drugiego sezonu programu "Anatomia głupoty według Richarda Hammonda".

Ostatnio dodane
Szkoła średnia za granicą - czy to dobre rozwiązanie dla polskich uczniów?

Brakujące miejsce w polskich szkołach to spory problem dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Czy wyjazd poza kraj to dobra alternatywa?

Zobacz, na czym będzie polegał nowy model kształcenia doktorantÃłw!
Plany ministra nauki i szkolnictwa wyższego na nadchodzącą kadencję

Jakie zmiany mogą czekać świat nauki roku akademickim 2019/2020?