Z Polski - Studencka Polityka

Przychodzi student do fiskusa...

2011-03-03 15:15:44

Przychodzi student do fiskusa... .i dostaje 556 zł. Niemożliwe? Taka sytuacja to nie tyle szczodrość skarbówki, ale efekt wysiłków, jakie student włożył w wykonywanie swoich zawodowych obowiązków. Nawet jeśli pracował tylko przez kilka miesięcy zeszłego roku może okazać się, że już parę tygodni po wypełnieniu PIT-a jego konto zostanie zasilone o zwrot należnego mu podatku.

Marzec w kalendarzu studenta oznacza zamknięcie zimowej sesji egzaminacyjnej. Jednak w tym okresie przyjdzie mu rozliczyć się nie tylko ze swych semestralnych dokonań, ale również z uzyskanych w ubiegłym roku zarobków. Do końca lutego bowiem każdy pracujący student powinien otrzymać PIT-11, czyli podsumowanie jego mniejszych lub większych finansowych osiągnięć.

Chociaż akademikowa natura podpowiada, aby do formularza zajrzeć najwcześniej w kwietniu to kilka minut poświęconych na bezzwłoczne jego wypełnienie może skutkować dofinansowaniem majowego wypadu. Każdy student pracujący na podstawie umowy zlecenia bądź o dzieło ma szansę na zwrot podatku w wysokości nawet 556 zł. Warunkiem otrzymania należnej sumy jest uzyskanie dochodów nieprzekraczających 3091 zł w 2010 r. Im mniejsze były przy tym studenckie zarobki tym mniejsza będzie też kwota zwrotu.

Należy przy tym pamiętać, że wypełniony formularz PIT-37 trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego najpóźniej do 2 maja. Ze względu na to, że zdecydowana większość studentów zamieszkuje poza miejscem zameldowania możliwość osobistego doręczenia PIT-a pracownikowi skarbówki jest mocno utrudniona. Aby uniknąć urzędowych kolejek i wypełnić podatkowy obowiązek w znacznie szybszy sposób (a co za tym idzie szybciej otrzymać zwrot podatku) warto zdecydować się na rozliczenie przez Internet. Elektroniczne formularze oraz system do ich wypełniania udostępnia Ministerstwo Finansów na stronie www.e-deklaracje.mf.gov.pl. Ciekawym rozwiązaniem dla, na co dzień funkcjonującego w sieci, studenta są również darmowe aplikacje do internetowych rozliczeń podatkowych. Jedną z nich jest program e-pity. – E-pity pomogą każdemu studentowi poprawnie wypełnić swoją deklarację, nawet bez znajomości przepisów podatkowych. Program jest bardzo intuicyjny w obsłudze, stale podpowiada, co gdzie wpisać i na co zwrócić uwagę, a większość pól uzupełniana jest automatycznie po podaniu podstawowych informacji – mówi Adam Mielcarski, prezes zarządu e-file sp. z o.o. – Dzięki temu student wypełni PIT-a w kilka minut, a  zwrot podatku wpłynie na jego konto do 3 miesięcy po wysłaniu deklaracji.

Składanie zeznania przez internet może mieć jeszcze jedną, szczególnie ważną zaletę dla  nieobeznanych w rachunkowości studentów. Daje możliwość nanoszenia poprawek bez konieczności skreślania błędnych wpisów czy wielokrotnego przepisywana PIT-a „na czysto”. Jakąkolwiek student wybierze metodę do wypełniania zeznania, zanim jeszcze usiądzie nad swoją deklaracją powinien przyswoić sobie kilka ważnych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o przysługujących mu ulgach podatkowych, które mogą np. obniżyć wartość uzyskanego dochodu. – Student może odliczyć od swojego dochodu, m. in. wydatki ponoszone z tytułu użytkowania internetu, do kwoty maksymalnie 760 zł. Nie ma przy tym znaczenia, czy mieszkanie, w którym korzysta z sieci jest własne, wynajmowane, czy użyczone. Ważne jest natomiast, aby na fakturach widniały jego dane osobowe – radzi Adam Mielcarski. Ponadto nie każdy student, który otrzymywał dochody w zeszłym roku musi w ogóle się rozliczać. Zwolnione z obowiązku składania zeznania podatkowego są osoby, których jedynym dochodem były stypendia naukowe i socjalne i to bez względu na tryb – stacjonarny czy zaoczny – studiów. Również świadczenia otrzymywane z tytułu odbywania studenckich praktyk zawodowych, na które skierowała daną osobę uczelnia nie podlegają opodatkowaniu. Uzyskane w ten sposób dochody nie mogą jednak przekroczyć kwoty 2 280 zł.

Więcej szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób student powinien rozliczyć się z fiskusem znajduje się na stronie www.pit-student.pl

ip

Słowa kluczowe: studenci podatki pit rozliczanie podatków zwrot pieniądze fiskus deklaracje podatkowe umowy o dzieło
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • re: umowa zlecenie nie musi być rozliczana [0]
  upierzonywaz
  2013-02-07 11:34:46
  Polecam podobny artykuł na forum prawnym e-prawnik.pl Zdolni prawnicy. http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/umowa-zlecenie-kiedy-nie-rozliczac-w-pit.html Dużo napisane o umowie na zlecenie czyli głównym sposobie zatrudniania studentów.
 • Studencie rozlicz się z fiskusem [0]
  Shaki
  2012-05-13 09:58:02
  Polecam podobny artykuł na nowym blogu studentów dziennikarstwa UMK. Zdolne bestie :) http://niepospolitastudencka.blogspot.com/#!/2012/05/studencie-rozlicz-sie-z-fiskusem.html
Zobacz także
Asian-European Forum: Przyszłość należy do Azji

Wydarzenie odbędzie się 22 kwietnia 2021.

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentÃłw!
Przedstawiciele studentów będą doradzać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentów!

Polecamy
Wprowadzona 1 października Ustawa 2.0 polepszy sytuację doktorantÃłw dotyczącą przyznawania ubezpieczeń społecznych.
Zmiany w zasadach dotyczących ubezpieczenia doktorantów

Wprowadzona 1 października Ustawa 2.0 polepszy sytuację doktorantów dotyczącą przyznawania ubezpieczeń społecznych.

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentÃłw!
Przedstawiciele studentów będą doradzać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentów!

Ostatnio dodane
Asian-European Forum: Przyszłość należy do Azji

Wydarzenie odbędzie się 22 kwietnia 2021.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!