Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Przygotowanie pracy dyplomowej - najważniejsze wytyczne, o których musisz pamiętać

2022-03-02 09:03:27

Przygotowanie pracy dyplomowej dla wielu osób może być jednym z największych, pierwszych wyzwań w życiu. Jednak gdy ostatnia kropka została postawiona, pracę należy jeszcze obronić. Oprócz przygotowania merytorycznego do obrony warto też zwrócić uwagę na to, jak wydrukować pracę dyplomową. Musi ona bowiem spełniać szereg kluczowych wytycznych. Jeśli zastanawiasz się, jak nie popełnić błędu, przeczytaj poniższy artykuł.

Obrona pracy dyplomowej

Wytyczne druku pracy dyplomowej - parametry druku, marginesy, format pliku

Praca dyplomowa to szczególny rodzaj dokumentu, który musi być przygotowany zgodnie z obowiązującymi zaleceniami szkoły wyższej. Do wydruku należy przygotować pracę w formacie PDF (Portable Document Format), która gwarantuje bezpieczeństwo zachowania stałego układu treści tekstowych i graficznych w dokumencie.

Z reguły praca dyplomowa pobierana jest z systemu informatycznego po uprzednim wgraniu jej do niego celem weryfikacji antyplagiatowej. Parametry druku powinny zostać standardowe – marginesy 2,5 cm ze wszystkich stron kartki. Sprawdzając ustawienia techniczne druku, warto zrezygnować z trybu oszczędzania tuszu i dodatkowego skalowania.

Drukowanie pracy dyplomowej powinno być w jak najlepszej jakości tak, aby całość odpowiednio się prezentowała w dniu obrony, jak i później. Można też zdecydować się na papier o minimalnie większej gramaturze względem standardowego. Ostatecznie raz wydrukowana praca prawdopodobnie stanie się pamiątką na całe życie.

Uczelnia może posiadać własne wytyczne dotyczące formy drukowanej prac dyplomowych

Zasady obowiązujące w poszczególnych szkołach wyższych i na uniwersytetach mogą się od siebie różnić. Większość wytycznych pozostaje niezmienna: gotowa do obrony praca powinna być złożona i opatrzona oprawą, posiadać numerację stron, czytelny układ i naniesiony kod z systemu informatycznego właściwego dla danej uczelni. Szczegółowe aspekty mogą się jednak różnić. Przykładowo, większość uczelni akceptuje prace drukowane jednostronnie. Niektóre podmioty mogą jednak wymagać tego, aby jedynie strona tytułowa, streszczenie i tytuł pracy były wydrukowane w ten sposób. Właściwa część licencjata lub magisterki musi być wówczas wydrukowana dwustronnie. Przed zleceniem druku swojej pracy warto więc dokładnie zapoznać się z obowiązującymi wytycznymi, a w razie trudności udać się do właściwego dziekanatu!

Jak wydrukować pracę dyplomową?

Drukowanie pracy dyplomowej to zadanie, które wymaga profesjonalnego podejścia. Dlatego na tę okoliczność warto rozważyć skorzystanie z usług drukarni nawet wtedy, gdy posiadamy dobrą drukarkę. Urządzenia, którymi dysponują punkty druku, zazwyczaj gwarantują wyższą jakość wydruku.

Szukając odpowiedniego miejsca do wydrukowania pracy dyplomowej, do wyboru pozostają dwie opcje: drukarnia stacjonarna (lub tzw. punkt ksero) i drukarnia internetowa, gdzie za przykład posłuży nam renomowany serwis https://www.drukarniaonline.pl/

Jeżeli zależy nam na czasie i musimy dostarczyć pracę na kolejny dzień, to oczywiście nie mam zbyt dużego pola manewru. Jeśli jednak udało nam się skończyć pracę dyplomową choćby kilka dni przed terminem to wybór drukarni internetowej z reguły będzie lepszą decyzją. Internetowe firmy dysponują większą paletą dostępnych opcji konfiguracyjnych i niższymi cenami, wynikającymi z kierowania oferty do osób z całego kraju.

Artykuł Partnera

fot. Adobe Stock/Studio Romantic

Słowa kluczowe: elementy pracy dyplomowej, praca dyplomowa wytyczne, drukarniaonline.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Polecamy
Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Ostatnio dodane
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Popularne