Z Organizacji - Studia

Razem możemy więcej - pomagaj bez granic!

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza już 5 grudnia

2021-11-22 10:23:45

Świętuj z nami Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 5 grudnia. Sprawdź, czy jakieś ciekawe wydarzenie odbywa się w Twojej okolicy – 5grudnia.eks.org.pl. A jeśli nie ukończyłaś(-eś) jeszcze 30 lat – wyjedź na wolontariat zagraniczny!

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza już 5 grudnia

Na jakich zasadach odbywa się wolontariat zagraniczny?

To może być roczna przerwa podczas studiów spędzona za granicą albo pierwszy własny projekt po ukończeniu szkoły wyższej. Za nic nie płacisz, wszystkie koszty pokrywa program Europejski Korpus Solidarności (EKS). Wystarczy Twoja chęć pomagania innym i zaangażowanie!

Wolontariat EKS ma przeróżne oblicza

Wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności dotyczy wielu różnych obszarów – bez trudu dopasujesz tematykę i długość działania do swoich potrzeb. Może to być np. sprawdzanie śladu węglowego organizacji w Portugalii, organizowanie eventu sportowego w Słowenii lub prowadzenie zajęć z dziećmi w Czechach albo praca z osobami z niepełnosprawnością we Francji.

Poznaj historię wolontariuszki z Białej Podlaskiej i zainspiruj się!

Agata Mańczyna spędziła rok w Rosji na wolontariacie Europejskiego Korpusu Solidarności.

Dlaczego wybrałaś Rosję?

Agata: Od zawsze fascynowała mnie klasyka literatury rosyjskiej – Tołstoj, Dostojewski – a także historia, zwłaszcza okres do czasu rewolucji bolszewickiej. Dlatego roczny pobyt w Rosji wydawał mi się naturalny. Pomysł zrodził się po licencjacie, ale wyjechałam już po studiach, miałam 28 lat.

Skąd ta fascynacja? Studiowałaś rosyjski?

Agata: Właśnie nie! Mam licencjat z kreowania wizerunku, a magisterkę robiłam z antropologii literatury i teatru. Wcześniej studiowałam też dziennikarstwo. Rosyjskiego uczyłam się w podstawówce. Przed wyjazdem odświeżyłam sobie ten język.

Dlaczego nie zdecydowałaś się na studia, tylko na wolontariat w Rosji?

Agata: Uważam, że warto angażować się w rzeczy niezwiązane z pracą czy nauką, bo zdobywasz zupełnie inne umiejętności, rozwijasz się moralnie. Z tego samego powodu od 20. roku życia udzielam się jako wolontariuszka. W Polsce odwiedzałam starsze panie w okolicy, wypożyczałam im książki z biblioteki, czasami spędzałam z nimi czas przy herbacie. Bardzo lubię kontakt ze starszymi osobami – można się od nich dużo dowiedzieć. W ogóle interesuje mnie aspekt międzypokoleniowej wymiany. Oprócz tego pomagałam w schronisku dla zwierząt w rodzinnej miejscowości.

 

Opowiedz, czym się zajmowałaś

Agata: Postawiłam na pracę z osobami niepełnosprawnymi – po przejrzeniu ofert wydawało mi się, że to najbardziej wpisuje się w moje wcześniejsze zainteresowania. Było dużo propozycji pracy z dziećmi, m.in. w przedszkolach, ale nie wydaje mi się, żebym się tam odnalazła. W każdym tygodniu spędzałam dwa lub trzy dni z dwiema osobami: 90-letnią kobietą, którą szybko zaczęłam traktować jak przyszywaną babcię, i 20-latką.

Z „babcią” załapałam dużo lepszy kontakt. Była w pełni sprawna umysłowo, więc dużo rozmawiałyśmy. Czasami pomagałam jej w sprzątaniu, robiłam zakupy. Natomiast porozumiewanie się z młodą dziewczyną było dużo trudniejsze – miała problemy z wysławianiem się, przez co nie zawsze ją rozumiałam. Pomagałam jej w tworzeniu prezentacji i filmików – miała niesprawne ręce, więc klikałam za nią.

Czasami wychodziłyśmy do teatru albo na jakieś wydarzenie przygotowywane przez organizację przyjmującą. Było to dość skomplikowane, bo budynki nie były przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Ona sama mieszkała na przykład na piątym piętrze – w budynku bez windy! Oprócz tego jeździłam do innych osób, kiedy trzeba było komuś pomóc albo załatwić coś konkretnego. Kiedy indziej pomagałam w przygotowywaniu warsztatów komputerowych i zajęć dla dzieci czy organizowaniu wyjazdów integracyjnych.

A z kim mieszkałaś?

Agata: Miałam szczęście, bo dziewczyna, która pracowała dla organizacji koordynującej, zaproponowała mi pokój u siebie. Mieszkałyśmy razem. Świetnie się dogadywałyśmy, byłyśmy w podobnym wieku. Usiłuję ją namówić, żeby mnie odwiedziła, ale z podróżami na razie jest ciężko.

Czego nauczyłaś się podczas wolontariatu?

Agata: Cierpliwości i wyrozumiałości. Uświadomiłam sobie, że niektóre czynności – dla nas bardzo łatwe – mogą komuś przysparzać trudności. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Więcej opowieści wolontariuszek i wolontariuszy możesz przeczytać w książce: „Razem możemy więcej – portrety wolontariuszy”.


ip

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

Słowa kluczowe: wolontariat, wolontariusz, pomaganie, pomoc
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Bezbolesne szczepienia dla dzieci

Sprawdź, w jaki sposób możesz odwrócić uwagę od zabiegu i zmniejszyć ból.

Certyfikowane szkolenia podczas 9. edycji PR Camp 2021

Dowiedz się więcej o krakowskich warsztatach z marketingu i PR.

Polecamy
Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca 2019 - relacja z wydarzenia

Zobacz, jak wyglądały konsultacje odbywające się w całej Polsce!

Bal odbędzie się 19 stycznia 2019 roku.
Nadchodzi 15. edycja Wielkiego Studenckiego Balu Karnawałowego Karnavauli Warszawa

Bal odbędzie się 19 stycznia 2019 roku.

Ostatnio dodane
Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Bezbolesne szczepienia dla dzieci

Sprawdź, w jaki sposób możesz odwrócić uwagę od zabiegu i zmniejszyć ból.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.