Z Polski - Studencka Polityka

Resort nauki będzie promował jakość uczelni

2014-05-26 07:47:29

Na początku 2015 r. przedstawiony zostanie nowy system finansowania uczelni wyższych - zapowiedziała w Poznaniu podczas Forum Gospodarki i Edukacji minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

- Musimy nie tylko wypracować system, co już robimy, ale również wynegocjować go z uczelniami. System, który będzie premiował jakość, przedstawimy na początku przyszłego roku – powiedziała minister.

Obecnie uczelnie otrzymują pieniądze m.in. za liczbę kształconych studentów. Według nowych założeń pieniądze będą zależeć od jakości kształcenia.

Ministerstwo zakłada, że liczyć się będzie m.in. uczestnictwo w polskich i europejskich projektach, a także nowe i innowacyjne kierunki nauczania. Nowością jest tworzenie związków uczelni.

Związki partnerskie


- W sytuacji dużego niżu demograficznego i kryzysu, który przeżywają niektóre uczelnie, będziemy stawiali na ich współpracę – powiedziała Kolarska-Bobińska.

Uczelnie będą mogły tworzyć związki partnerskie. - Związki będą miały możliwość prowadzenia w pewnym zakresie działalności gospodarczej. Takie są założenia projektu. Mamy nadzieję, że przejdzie on przez Sejm i będzie prowadził do konsolidacji uczelni – mówiła minister.

Ministerstwo podkreśla, że uczelnie i naukowcy muszą zmobilizować się do wykorzystania grantów i pieniędzy z UE, których obecnie jest wyjątkowo dużo, a także elastycznie myśleć o kierunkach i współpracować ze sobą. W obliczu starzenia się społeczeństwa szansą dla uczelni ma być również korzystanie przez osoby starsze z programów przeznaczonych dla nich.

W przygotowaniu jest nowa lista kierunków zamawianych. - Ich wprowadzenie poprzedzi pilotaż. Uniwersytety mają konkurować, a uczyć będziemy nie tylko poszczególnych przedmiotów, ale też kompetencji miękkich, które są potrzebne studentom przy wejściu na rynek pracy i w rozmowie z pracodawcami – wskazała Kolarska-Bobińska.

Minister dodała, że świat uczelni i biznesu musi się lepiej porozumieć. Wprowadzone zostanie rozróżnienie na uczelnie praktyczne i badawcze – te pierwsze będą musiały się wyprofilować. Lena Kolarska-Bobińska ma również nadzieję, że udział polskiego biznesu w finansowaniu nauki i rozwoju dojdzie w ciągu 5 lat do poziomu 60 proc.

Zaradny student


W Sejmie jest ustawa mająca ułatwić komercjalizację projektów naukowych. Sposobem na zbliżenie tych dwóch światów mają być również staże i trzymiesięczne praktyki.

- Przedsiębiorcy mówią wprost: +my nie chcemy tylko dobrze nauczonego studenta, ale takiego, który potrafi się zachowywać w sytuacjach kryzysowych, współpracować z innymi, konkurować, nie obawia się mówić o swoich osiągnięciach+ – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Minister liczy, że już z nowym rokiem akademickim studenci na podstawie oferty innych wydziałów będą mogli tworzyć własny dodatkowy pakiet uczelniany i dobierać część przedmiotów według swoich potrzeb. Ministerstwo dąży też do tego, aby w ramach studiów wchodzący na rynek pracy młodzi ludzie mogli nabyć wymagane przez pracodawców tzw. umiejętności miękkie (np. kreatywność, komunikatywność). Jeśli wprowadzenie zmian przedłuży się ze względu na prace sejmowe, to mają one wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Forum Gospodarki i Edukacji zostało zorganizowane w piątek w Poznaniu we współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Marcin Jurek

Słowa kluczowe: Lena Kolarska-Bobińska, finansowanie uczelni wyższych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • uczelnia [0]
    dodatek
    2014-05-28 21:13:16
    Wiadomo, uczelnie państwowe nie są do czegoś takiego przygotowane. Co innego uczelnie prywatne. Ja uczęszczam do Społecznej Akademii Nauk w Warszawie i widzę podejście uczelni do studentów. Studiuję informatykę i tam poziom kształcenia i sposób kształcenia przygotowuje studenta do przyszłej walki w pracy, a przecież o to chodzie. By później po studiach bez problemu znaleźć pracę i poradzić sobie na rynku pracy :)
Zobacz także
Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentÃłw!
Przedstawiciele studentów będą doradzać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentów!

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!
Studenci przeszli przez Wrocław w Marszu Ponad Podziałami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!

Polecamy
Zobacz zdjęcia z gali rozdania Studenckich NagrÃłd Dziennikarskich!
MediaTory 2018 - Studenckie Nagrody Dziennikarskie zostały wręczone [FOTO]

Zobacz zdjęcia z gali rozdania Studenckich Nagród Dziennikarskich!

Wprowadzona 1 października Ustawa 2.0 polepszy sytuację doktorantÃłw dotyczącą przyznawania ubezpieczeń społecznych.
Zmiany w zasadach dotyczących ubezpieczenia doktorantów

Wprowadzona 1 października Ustawa 2.0 polepszy sytuację doktorantów dotyczącą przyznawania ubezpieczeń społecznych.

Ostatnio dodane
Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentÃłw!
Przedstawiciele studentów będą doradzać Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zobacz, za jakie aspekty będą odpowiadać przedstawiciele studentów!

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.