Świat - Świat nauki

Robaki na talerzu - szansa na ratunek planety i głodujących

2019-08-14 10:41:43

O tym, że larwy to świetne źródło białka wiemy od Beara Gryllsa już od dawna. Zdanie często powtarzane jest jako żart, choć w istocie - insekty, przynajmniej od strony czysto logicznej - to bardzo dobre źródło pożywienia. Co więcej, wielu badaczy coraz częściej wskazuje na nie, jako na jedzenie przyszłości. Między innymi Leah Bessa, naukowiec zajmująca się żywieniem, która działa na rzecz popularyzacji tej formy jedzenia.

Larwa na listkuJedzenie robaków

Wielu "zwyczajnych" konsumentów bardzo wzbrania się przed wizją jedzenia potraw, do których dodane są insekty. Trudno się dziwić - przez lata wszelkiego rodzaju robactwo nigdy nie było częścią jadłospisu w większości krajów zachodu. Owady na talerzu dla wielu ludzi wydają się też po prostu nieapetyczne - kojarzą się z brudem, rozkładem i innymi nieprzyjemnościami. Są jednak sposoby, by wykorzystać robaki kuchni w nieco mniej widocznie odpychający sposób.

Przykładowo, mieszcząca się w południowej Afryce firma, produkuje lody na bazie właśnie insektów. Restauracja podjęła też inicjatywę, mającą na celu podawanie dań z robaków w bardzo estetyczny i staranny sposób.

Mario Barnard to szef kuchni, który przygotowuje dania wykorzystujące insekty. Twierdzi on, że takie jedzenie powinno być odpowiednio przygotowywane - Staramy się przyrządzić dania, które będą jak najbardziej atrakcyjne wizualnie, dzięki czemu łatwiej jest się przełamać i ich spróbować. (za cnn.com).

Warto pamiętać, że niektóre "zwykłe" i teoretycznie bardziej apetyczne produkty takie jak mortadela czy nuggetsy, w wersji nieprzerobionej również mogłyby odpychać wiele osób, jednak ze względu na to, że produkt końcowy, który widzimy wygląda akceptowalnie nie mamy z tym problemu. Podobnie może być z insektami.

Czy insekty mogą zastąpić mięso?

Zmiany klimatu mają wiele powodów. Coraz większą uwagę wskazuje się tutaj na hodowlę bydła, która jest nie tylko bardzo zasobożerna (pasze, dodatkowy transport itd.), ale też i emisyjna. Ogromna ilość zwierząt, manipulowana przez działalność człowieka, wytwarza duże ilości dwutlenku węgla, który dostając się do atmosfery szkodzi jej i naszemu klimatowi. Hodowla owadów jest zwyczajnie prostsza i mniej kłopotliwa. Dodanie odpowiednio przyrządzonych lub wręcz przetworzonych insektów do naszego codziennego jadłospisu może okazać się więc nie tyle ekologiczną alternatywą co koniecznością.

Wedle badaczy z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, na świecie istnieje ponad 1900 gatunków insektów, które można jeść. Według Bessy, są też one bardzo zdrowe - bogate w białko, żelazo, cynk, błonnik i zdrowe tłuszcze.

- Potencjał insektów jako źródła pożywienia jest bardzo niewykorzystywany, lub po prostu niedostrzeżony. Naszym celem jest uświadomienie i pokazanie istniejących możliwości. Inny problem to smak robaków, którego większość ludzi po prostu nie zna i nie bierze pod uwagę, że mogą być wykorzystane jako potrawa. - twierdzi Leah Bessa.

Warto też przypomnieć, że o ile dla nas takie jedzenie to coś niespotykanego, to w niektórych częściach świata, potrawy wykorzystujące robaki to standard - głównie w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej. Być może niedługo do tych regionów dołączą też inne, ponieważ walka ze zmianami klimatu ostatnimi czasy to coraz poważniejszy problem.

KSK

fot. pexels.com

źródła:

https://edition.cnn.com/travel/article/insect-experience-restaurant-cape-town/index.html

Słowa kluczowe: Larwy, jedzenie, dieta, pożywienie, ekologia, jak uratować planetę
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

Polecamy
Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

ÅźÃłłty śluz
Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

Ma 720 płci, można go spotkać w europejskich lasach, jest w stanie się uczyć oraz porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. O czym mowa? Przeczytaj, jakim "zwierzątkiem" może pochwalić się paryskie zoo!

Polecamy
Ostatnio dodane
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.