Świat - Świat nauki

Robaki na talerzu - szansa na ratunek planety i głodujących

2019-08-14 10:41:43

O tym, że larwy to świetne źródło białka wiemy od Beara Gryllsa już od dawna. Zdanie często powtarzane jest jako żart, choć w istocie - insekty, przynajmniej od strony czysto logicznej - to bardzo dobre źródło pożywienia. Co więcej, wielu badaczy coraz częściej wskazuje na nie, jako na jedzenie przyszłości. Między innymi Leah Bessa, naukowiec zajmująca się żywieniem, która działa na rzecz popularyzacji tej formy jedzenia.

Larwa na listkuJedzenie robaków

Wielu "zwyczajnych" konsumentów bardzo wzbrania się przed wizją jedzenia potraw, do których dodane są insekty. Trudno się dziwić - przez lata wszelkiego rodzaju robactwo nigdy nie było częścią jadłospisu w większości krajów zachodu. Owady na talerzu dla wielu ludzi wydają się też po prostu nieapetyczne - kojarzą się z brudem, rozkładem i innymi nieprzyjemnościami. Są jednak sposoby, by wykorzystać robaki kuchni w nieco mniej widocznie odpychający sposób.

Przykładowo, mieszcząca się w południowej Afryce firma, produkuje lody na bazie właśnie insektów. Restauracja podjęła też inicjatywę, mającą na celu podawanie dań z robaków w bardzo estetyczny i staranny sposób.

Mario Barnard to szef kuchni, który przygotowuje dania wykorzystujące insekty. Twierdzi on, że takie jedzenie powinno być odpowiednio przygotowywane - Staramy się przyrządzić dania, które będą jak najbardziej atrakcyjne wizualnie, dzięki czemu łatwiej jest się przełamać i ich spróbować. (za cnn.com).

Warto pamiętać, że niektóre "zwykłe" i teoretycznie bardziej apetyczne produkty takie jak mortadela czy nuggetsy, w wersji nieprzerobionej również mogłyby odpychać wiele osób, jednak ze względu na to, że produkt końcowy, który widzimy wygląda akceptowalnie nie mamy z tym problemu. Podobnie może być z insektami.

Czy insekty mogą zastąpić mięso?

Zmiany klimatu mają wiele powodów. Coraz większą uwagę wskazuje się tutaj na hodowlę bydła, która jest nie tylko bardzo zasobożerna (pasze, dodatkowy transport itd.), ale też i emisyjna. Ogromna ilość zwierząt, manipulowana przez działalność człowieka, wytwarza duże ilości dwutlenku węgla, który dostając się do atmosfery szkodzi jej i naszemu klimatowi. Hodowla owadów jest zwyczajnie prostsza i mniej kłopotliwa. Dodanie odpowiednio przyrządzonych lub wręcz przetworzonych insektów do naszego codziennego jadłospisu może okazać się więc nie tyle ekologiczną alternatywą co koniecznością.

Wedle badaczy z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, na świecie istnieje ponad 1900 gatunków insektów, które można jeść. Według Bessy, są też one bardzo zdrowe - bogate w białko, żelazo, cynk, błonnik i zdrowe tłuszcze.

- Potencjał insektów jako źródła pożywienia jest bardzo niewykorzystywany, lub po prostu niedostrzeżony. Naszym celem jest uświadomienie i pokazanie istniejących możliwości. Inny problem to smak robaków, którego większość ludzi po prostu nie zna i nie bierze pod uwagę, że mogą być wykorzystane jako potrawa. - twierdzi Leah Bessa.

Warto też przypomnieć, że o ile dla nas takie jedzenie to coś niespotykanego, to w niektórych częściach świata, potrawy wykorzystujące robaki to standard - głównie w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej. Być może niedługo do tych regionów dołączą też inne, ponieważ walka ze zmianami klimatu ostatnimi czasy to coraz poważniejszy problem.

KSK

fot. pexels.com

źródła:

https://edition.cnn.com/travel/article/insect-experience-restaurant-cape-town/index.html

Słowa kluczowe: Larwy, jedzenie, dieta, pożywienie, ekologia, jak uratować planetę
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Żaluzje słoneczne w oku - wyniki badań
"Żaluzje słoneczne w oku" - wyniki badań międzynarodowego zespołu badaczy

Zobacz, co odkrył międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem prof. Wiesława Gruszeckiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Państwowy Instytut Badawczy Zima w Polsce 2100
Czy w 2100 r. będzie jeszcze śnieg? Poznaj prognozy i skutki coraz słabszych zim

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przedstawia wyniki badań.

Zdjęcie przedstawiające 25 000 supermasywnych czarnych dziur. KaÅźda biała kropka ujawnia czarną dziurę rezydującą w swojej galaktyce.
Naukowcy stworzyli mapę 25 000 supermasywnych czarnych dziur

W zespole analizującym dane z LOFAR znajduje się 2 badaczy z Polski.

Polecamy
Dwie galaktyki obok siebie na zdjęciu z teleskopu Hubble'a

Kosmos pełen jest niezwykłych zjawisk, w tym tańczących ze sobą galaktyk.

Robaki na talerzu - szansa na ratunek planety i głodujących

Czyli o tym, dlaczego jedzenie insektów to dobry pomysł i jak sprawić, by ludzie to zrozumieli.

Polecamy
Ostatnio dodane
Żaluzje słoneczne w oku - wyniki badań
"Żaluzje słoneczne w oku" - wyniki badań międzynarodowego zespołu badaczy

Zobacz, co odkrył międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem prof. Wiesława Gruszeckiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Państwowy Instytut Badawczy Zima w Polsce 2100
Czy w 2100 r. będzie jeszcze śnieg? Poznaj prognozy i skutki coraz słabszych zim

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przedstawia wyniki badań.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!