Konkursy - Edukacja

Ruszył konkurs Stena Recycling - do wygrania grant na realizację projektu GOZ

2021-12-08 14:23:54

Chcesz pokazać swoje rozwiązania środowiskowe biznesowi? Zgłoś się do V edycji konkursu Stena Recycling i wygraj grant w wysokości 10 000 zł na realizację swojego autorskiego projektu!

V edycji konkursu Stena Recycling

Dla kogo jest konkursu Stena Recycling?

Masz pomysł na wdrożenie rozwiązania z zakresu GOZ do biznesu? Chcesz wpływać na rozwój polskich firm i wspierać ich odpowiedzialność środowiskową? Wiesz, dlaczego gospodarka cyrkularna to najbardziej efektywny model biznesowy najbliższych lat? Podziel się z nami swoją koncepcją i weź udział w piątej edycji STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Może to właśnie twój projekt już w przyszłym roku będzie zmieniał świat!

Stena Recycling od lat wspiera biznes w przejściu na model gospodarki cyrkularnej. Działania te doskonale wpisują się w międzynarodowe trendy i globalne inicjatywy. Właśnie trwa (do 28 listopada) kolejny Europejski Tydzień Redukcji Odpadów.

Wydarzenia organizowane w ramach EWWR mają na celu podnoszenie świadomości konsumentów i firm w zakresie zapobiegania powstawania odpadów. To idealny moment do rozmowy o GOZ, zwłaszcza że wprowadzenie rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego to jeden z najbardziej efektywnych trendów biznesowych pozwalających na zmniejszenie tzw. śladu środowiskowego – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Stena Recycling, członek Jury konkursu - Gospodarka cyrkularna to bowiem model gospodarczy, w którym materiały są wykorzystywane wielokrotnie – dodaje.

Najlepsze rozwiązania i praktyki z zakresu GOZ wprowadzane w Polsce od pięciu lat promuje i nagradza konkurs Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. 18 października 2021 wystartowała już piąta edycja plebiscytu. Zwycięzcami poprzednich edycji byli m.in.: Orange Polska S.A., IKEA, Carrefour Polska Sp. z o.o. i Swapp! Sp. z o.o., ERGO Hestia SA. Wśród wyróżnionych znalazły się natomiast m.in. BASF Polska Sp. z o.o., Żywiec Zdrój S.A. czy Jeronimo Martins Polska S.A. i Amazon Fulfillment Poland.

Firma co roku nagradza także studentów i ich autorskie pomysły zakładające wprowadzenie rozwiązań GOZ do biznesu. W poprzedniej edycji zwyciężył projekt „ŁACH” Łukasza Ziemby z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zaproponował on inicjatywę upcyclingową - więźniowie osadzeni w zakładzie karnym mogliby produkować pokrowce na telefony, tablety lub laptopy z resztek materiałów, które zostają z produkcji odzieży roboczej.

Wyróżnione osoby

Wyróżnienie otrzymali natomiast Piotr Długosz i Jacek Organiściak z Politechniki Łódzkiej za projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie". Zaproponowali oni wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku do wysyłek kurierskich, wykonanych z „zielonych" polimerów. W poprzednich edycjach nagrodę główną otrzymała m.in. Justyna Bronowicka z Uniwersytetu Wrocławskiego za projekt „Sklep Samozaopatrujący”. Koncepcja ta zakładała stworzenie miejsca, w którym konsumenci mogliby zostawiać zużyte ubrania, które następnie poddawane byłyby procesowi upcyklingu.

– Konkurs Stena Circular Economy Award został zainicjowany w 2017 roku i jest pierwszym w Polsce konkursem skierowanym do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego, pozwalającym na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze gospodarki cyrkularnej – komentuje Piotr Bruździak. Zwycięskie firmy otrzymują szeroką promocję swoich rozwiązań GOZ w mediach i na wydarzeniach branżowych oraz wybraną usługę środowiskową lub szkoleniową z oferty Stena Recycling. Studentom natomiast, w ramach nagrody, firma przyznaje m.in. grant w wysokości 10 000 zł na realizację zgłoszonego projektu, laptopa, a także możliwość prezentacji pomysłu biznesowi.

Warto zauważyć, że odpowiedzialność środowiskowa to dziś kluczowy aspekt działalności firm na całym świecie. Chcąc odpowiedzieć na oczekiwania rynku i smart konsumentów coraz więcej firm poszukuje innowacyjnych rozwiązań i dąży do transformacji swoich modeli biznesowych w kierunku gospodarki cyrkularnej, która pozwala realnie zmniejszyć tzw. ślad środowiskowy. Gospodarka Obiegu Zamkniętego to także 3 miliony nowych miejsc pracy w UE do 2030 r., zwiększenie dochodów gospodarstw domowych o 4500 dolarów rocznie i zmniejszenie emisji CO2 o połowę! GOZ ma także zalety wykraczające poza walory środowiskowe. W przeciwieństwie do gospodarki liniowej ta o obiegu zamkniętym może przynieść korzyści zarówno klimatowi, jak i biznesowi.

Wykazywanie się wiedzą oraz pomysłowością, jak wdrażać gospodarkę obiegu zamkniętego jest szeroko cenione przez firmy w każdej branży. Dlatego też zależy nam, aby zachęcić studentów do szukania innowacyjnych rozwiązań z zakresu GOZ. Chcielibyśmy także stworzyć kanał komunikacji pomiędzy biznesem a środowiskiem akademickim. Pamiętajmy, że to właśnie młodzi ludzie będą tworzyć zrównoważoną przyszłość – komentuje Piotr Bruździak. Coroczny wzrost liczby zgłaszanych do konkursu rozwiązań to dowód na to, że studenci również zauważają kluczowe znaczenie gospodarki cyrkularnej.

Jak zgłosić się do konkursu:

Konkurs skierowany jest do firm i studentów. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:

  1. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
  2. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ,
  3. dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ.

Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2022 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

Jury konkursu: Marzena Strzelczak z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, Michał Dąbrowski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Michał Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol, Agnieszka Zielińska z Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, Małgorzata Greszta z Kampanii 17. Celów oraz Piotr Bruździak ze Stena Recycling

Zwycięzców poznamy wiosną 2022 roku. Szczegółowe informacje o konkursie oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

Czym jest GOZ?

Gospodarka Obiegu Zamkniętego polega na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. GOZ jest przeciwieństwem gospodarki linearnej, w której cykl życia produktu ogranicza się do produkcji, użycia i wyrzucenia. Model cyrkularny jest jednym z priorytetów polityki Unii Europejskiej. Jednym z założeń jest m.in. osiągnięcie do 2030 roku poziomu 70% w odniesieniu do recyklingu odpadów opakowaniowych, 60% - odpadów komunalnych, 55% - plastiku, 60% - aluminium, 80% – metali żelaznych.

O konkursie

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizowany jest od 2017 roku. To pierwszy w Polsce konkurs skierowany do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego pozwalający na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze GOZ. W poprzedniej edycji tytuł Lidera GOZ w kategorii przedsiębiorstw zdobyły: Carrefour Polska Sp. z o.o. i Swapp! Sp. z o.o. za projekt „Refillomaty Swapp!”, Creative Publishing Katarzyna Drewniany za projekt „Circular Scrap”, North.pl za „Naprawiaj nie wyrzucaj”. Natomiast wyróżnienia przyznano BASF Polska Sp. z o.o. za „BASF Polska zamyka obieg dzięki kompostowanemu polimerowi ecovio®” oraz Żywiec Zdrój S.A. za „Zobowiązanie Żywiec Zdrój”, Jeronimo Martins Polska S.A. za „Biedronkowa SegregA(k)cja - bądź w porządku dla środowiska!” oraz Amazon Fulfillment Poland za inicjatywę „Sustainability Ambassadors Program”.

W kategorii studenckiej główną nagrodę przyznano Łukaszowi Ziembie z ASP w Katowicach za projekt „ŁACH”, wyróżnienia otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak z Politechniki Łódzkiej za projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie”

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Stena Recycling, konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rusza konkurs na najlepsze prace magisterskie "Teraz polska turystyka"

Dowiedz się więcej o konkursie, który został zorganizowany przez Polską Organizację Turystyczną.

EkoMasters
Konkurs dla studentów i doktorantów - ekoMasters

Zobacz, do kiedy można się zgłaszać do konkursu.

Polecamy
BITEhack 2019 - 24-godzinny hackathon w Krakowie Kraków

You will never code alone! Pokaż co potrafisz w dwóch konkurencjach - programistycznej i robotycznej!

Ostatnio dodane
Rusza konkurs na najlepsze prace magisterskie "Teraz polska turystyka"

Dowiedz się więcej o konkursie, który został zorganizowany przez Polską Organizację Turystyczną.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.